ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell’dan kısa süre önce gelen açıklamalar piyasaları resmen alt üst etti. Bir yandan para piyasaları ve altın üzerinde ciddi dalgalanmalar görülürken, diğer yandan brent petrol fiyatları da bu kapsamda etkilendi.

FED’in faiz politikasına yönelik iyimser havanın kaybolmasının ardından altın ve petrolde de tahminler değişti. ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), küresel petrol stoklarındaki artışları gerekçe göstererek petrol tahminlerini aşağı çekti. Uzmanlar ise endişeli. Yıl boyunca Çin’den gelecek talepler fiyatların belirlemesinde etkili olacak.

PETROL FİYATLARINDA KRİTİK TAHMİN!

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell’in ABD Senatosu’nda yaptığı konuşma piyasalarda yeni bir hareketliliğe neden oldu. Faiz artışlarına ara verileceği beklentisi bu açıklamalar sonrasında son buldu. Dolar endeksi ise son 3 ayın en yüksek seviyesine geldi.

Petrol fiyatlarında ise son gelişmeler sonrasında aşağı yönlü görülen hareket dikkat çekti. ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), küresel petrol stoklarında artışı gerekçe göstererek yeni bir kritik tahminde bulundu. Mart 2023 Kısa Dönem Enerji Görünümü Raporu’nda, 2023 yılı için Brent türü ham petrolün ortalama varil fiyatının 82,95 dolar olacağı tahmininde bulundu.

AKARYAKIT FİYATLARINI ETKİLİYOR!

Küresel piyasalarda brent petrolde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’de de akaryakıt fiyatlarını etkiliyor. EIA tarafından yapılan yeni tahmin sonrasında fiyatların aşağı yönlü revize edilmesinin ardından bu durumun ülkemizde de indirim olarak yansıyabileceği aktarılıyor. Ancak gelecek yıla ilişkin tahminler ise değişmedi.

Brent türünde ham petrolün varil fiyatının gelecek yıl 77,57 dolar, WTI türü ham petrolün varil fiyatının ise 71,57 dolar olması bekleniyor. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün petrol ve petrol ürünleri yıllık üretimin bu yıl için günlük 34 milyon 50 bin varile, gelecek yıl ise günlük 34 milyon 750 bin varile ulaşacağı bekleniyor. Küresel petrol talebinin ise bu yıl günlük 100 milyon 900 bin varile ulaşması beklentisi dikkat çekti. Petrol stoklarının yükselmesinin fiyatları baskıladığı ise dikkat çeken ayrıntılar arasında yer alıyor.  

Editör: TE Bilisim