EYT'lilerin İş Bulması Kolaylaşacak! Mecliste EYT Gündemi, EYT'liler Çalışabilecek. Emeklilikte yaşa takılanlar olarak bilinen EYT’liler için önemli bir gelişme yaşandı. 25 yaş altı ve 50 yaş üstündeki kimselere süreli sözleşme öngörülen kanun teklifi meclise sunulmaya hazırlanıyor. Bu durumda 50 yaşını geçtikleri halde EYT’li olarak emeklilik bekleyenlerin de çalışmaları kolay hale gelebilecek.

Kanun Teklifi Meclise Sunulacak

Hükümet tarafından hazırlanan kanun teklifi çalışma yaşamına dair pek çok değişiklikleri içeriyor. SGK ve vergi borçları yapılandırmalarından emeklilik gibi pek çok konuda meclise sunulacak teklif içerisinde emeklilikte yaşa takılanlar olarak bilinen kesimi ilgilendiren önemli bir madde de yer alıyor. Emekli olabilmek için yaş bekleyen ve çoğunluğu 40 yaşın üzerinde olan kimselerin istihdamını sağlamak ve aynı zamanda ekonomik ihtiyaçlarını sağlamak amacıyla kanun teklifinde istihdamda 25 yaş altı ve 50 yaş üstünün çalıştırılmasına süreli sözleşme değişikliği yer alıyor. Buna göre teklifin değerlendirilmesi kapsamında emeklilikte yaşa takılarak emeklilik bekleyen kimselerin çalışmaları halinde istihdam sağlanacak ve aynı zamanda kıdem tazminatı, işsizlik sigortası gibi fonlardan da yararlanmaları mümkün hale gelecek. Hak-İş tarafından gündeme getirilen konuyla ilgili olarak meclise sunulacak olan kanun teklif maddelerinin düzenlenmesi ön görülüyor.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Nedir?

Kamuoyu tarafından emeklilikte yaşa takılanlar ya da kısaca EYT’liler olarak bilinen kesimler, esasında sosyal güvenlik mevzuatında yapılan değişiklikler ile mağduriyet yaşıyorlar. Sayılarının halihazırda 7 milyonu bulduğu tahmin edilen kesim, 1999 öncesinde SGK’ya giriş yapmış ve o dönemin kanunlarına göre sadece belirli prim günü şartını sağlayarak emeklilik hakkı elde etmiş kesim olarak biliniyor. 1999 öncesinde belirli prim gününün tamamlanmasından sonra yaş beklenmeden emekli olma hakkı bulunuyordu. Ancak 2008 ve 2011 değişiklikleri ile birlikte önce prim gün süreleri uzatıldı, daha sonra da emekli olabilmek için yaş şartı getirildi. Bu durumda olan kimseler ise emekli olmak için prim şartlarını sağlamalarına rağmen emekli olma yaşını bekledikleri için mağduriyet yaşıyorlar. Üstelik prim tutarlarının başka bir işte çalışarak emekli aylıklarının da düşmesini istemedikleri için başka işlerde çalışmamayı tercih ediyorlar. Emeklilikte yaşa takılanlar için söz konusu düzenleme kanunlaşırsa, emeklilik primlerini etkilenmemesi amaçlanıyor.

Emekli İkramiyeleri 1500 TL Olsun Teklifi, İkramiyeler Artacak mı?

Kesilen Emekli Aylığı Nasıl Bağlatılır, Emekli Aylığı Bağlatma

Emekli Olma Kriterleri Yeniden Düzenlenecek, Emeklilik Şartları İyileştirilecek

Editör: TE Bilisim