Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili yasal düzenleme yürürlüğe girdi. EYT düzenlemesinin Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yeterli primi olmayanlar için nasıl bir yol izleneceği sorusu ise merak ediliyor.  Yeterli prim gün sayısına sahip olmayanların EYT düzenlemesinden yararlanmaları için borçlanma yöntemlerinden yararlanıp yararlanmayacakları sorusu da merak ediliyor.

Türkiye’nin uzun süredir gündemine yer alan EYT yasasının yürürlüğe girmesinin ardından ortaya çıkan detaylar ise dikkat çekti. EYT ile emekli olacakların ilk maaşlarını Nisan ayında alması öngörülüyor. EYT’de kim, ne kadar prim günü ile emekli olacak sorusu ise kafa karışıklıklarına neden oldu.

EYT’DE KİM, NE KADAR PRİM İLE EMEKLİ OLACAK?

EYT yasasının Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından EYT ile emeklilik şartları da araştırılmaya başladı. 8 Eylül 1999 ve öncesinde sigortalı olan herkesin düzenleme kapsamında yer alması öngörülüyor. Borçlanma ile işe başlama tarihlerini bu tarihe çekenlerde kapsamdan yararlanacak.

Bağ Kur ve Emekli Sandığı’ndan emekli olacak kadınlarda 7200, erkeklerde 9000 prim günü emeklilik için gerekiyor. SSK’lı kadın sigortalılarda ise 20 yıl ve erkeklerde 25 yıl çalışma süresi belirlendi. Bu süreleri sağlayan ve işe giriş tarihine göre 5000 ile 5975 arasında prim gününü tamamlayanlar emeklilik hakkından faydalanabilecek.

EKSİK PRİMİ OLANLAR EYT İLE NASIL EMEKLİ OLACAK?

EYT’de merak edilen konulardan biri de eksik primi olan kişilerin nasıl EYT yasasından yararlanacakları sorusu oldu. Bu kapsamda mevcut uygulamalara göre kadınlar çocuğun doğumdan sonraki 2 yıl içinde çalışmadıkları süreler için borçlanma yapabiliyor. En çok 3 çocuk için borçlanma yapılabiliyor. Çocuk başına bu kapsamda 720 gün (2 yıl) kazanılabiliyor.

Erkelerde ise en çok 540 gün askerlik borçlanması yapılabiliyor. Diğer birçok borçlanma yöntemi ile eksik primi olanların EYT kapsamında emeklilikten yararlanma hakkı elde etmesi sağlanıyor. Ayrıca borçlanma yapmasına rağmen günü yetmeyenlerin hakkı olması halinde yeniden borçlanma yapmalarına da izin verilecek. Bu sayede eksik primleri olanların da emekli olması sağlanacak.  

Editör: TE Bilisim