EYT düzenlemesinin kabul edilmesi ile ilk etapta 2 milyon 250 bin kişinin emekli olması bekleniyor. Kademeli emeklilik sistemine dahi olanlar için ise SGK, yeni güncel kararlarını açıkladı.

EYT düzenlemesi, meclisteki oy çokluğu ile kabul edilmiş ve 3 Mart Cuma günü de Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. EYT kapsamında emekli olmak için son yapılan düzenlemelerde ilk işe giriş tarihi 8 Eylül 1999 ve öncesi olmuş aynı zamanda, bu tarih ve öncesi iş başlangıcı olan kişiler de yaş şartı kaldırılmış erken emeklilik hakkı tanınmıştır.

İlk işe giriş tarihi 9 Eylül 1999 ve sonrası olanlar için ise prim şartı, SGK hizmet yılı şartı ve yaş şartı uygulamasına devam edildi. Bu kapsamda, EYT düzenlemesi ile emeklilik hakkını bir gün ile kaçıran çok sayıda vatandaş oldu. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan güncelleme ile erken emekli olunabilmesi için şartlar açıklandı. Bu şartlar kapsamında, kişilerin belirli hastalıkları olması erken emeklilik hakkı elde etmesine imkan sunuyor.

SGK O HASTALIKLARI AÇIKLADI

EYT düzenlemesinde yer alan şartlardan biri 8 Eylül 1999 ve öncesinde işe başlanmış olması idi. Bu şartı yerine getiremeyen kişiler, EYT düzenlemesi kapsamında emekli olmaya hak kazanamadı. Bu nedenle kişiler, emekli olabilmek için yeni yolları araştırmaya başladı.

Sosyal Güvenlik Kurumu ise, bazı hastalıklar nedeni ile kişilerin erken emekli olabileceğini açıkladı. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından açıklanan bu hastalıkların, tam teşekküllü bir hastane tarafından da onaylanması gerekiyor.

İŞTE O HASTALIKLAR

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan açıklamalarda; kanser, şeker, tansiyon, bypass, stend, kalp pilli, astım, kilo fazlalığı, böbrek rahatsızlığı, nefes darlığı ve uyku apnesi gibi rahatsızlıklara sahip olan kişilerin erken emekli olabileceği duyuruldu.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirtilen hastalıklara sahip olan kişilerin, Sağlık Bakanlığı onaylı tam teşekküllü bir hastaneden malulen emeklilik raporu alması ve en az 3600 prim gününü doldurmuş olması şartı aranıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirtilen bu şartları yerine getiren kişiler, yaş şartı aranmaksızın emekli olma hakkı elde edebilecek.

Editör: TE Bilisim