Bilindiği üzere Toki emekli olan vatandaşlar için uygun taksitlerle ev yapmaya başladı.Toki evlerine hangi emekliler başvurabilecek? Toki evleri için emeklilerde aranan şartlar neler? Tüm ayrıntılarıyla Toki'den emeklilere ev verilmesinin şartları:

Toki Emekliler İçin Hangi İllerde Konut Yapıyor?

Proje kapsamında belli bir il yok.Duruma göre emekliler için her ilde Toki konut yapabilecek.

Emeklilere hangi illerde konut yapıldığının takibini www.toki.gov.tr adresinden giriş yaparak öğrenebilirsiniz.

Toki'nin emeklililere özel açmış olduğu ekranda başvuru yapılabilen iller ve il bazında başvuru şartlarını da öğrenebilirsiniz.

www.toki.gov.tr adresinden giriş yaptıktan sonra "Talep Satış Teslim-Emeklilere Özel"  kısmına giriş yaptığınızda karşınıza Türkiye haritası gelir.

Harita'da yeşil olan yerler Toki'nin emekliler için konut başvurusu aldığı yerleri ifade etmektedir.Hangi ilde ikamet ediyorsanız o ildeki başvuru durumuna göre başvuru yapabilmektesiniz.

Toki Konutlarına Başvuru İçin Emeklilerde Hangi Şartlar Aranmaktadır?

Emeklilerde aranacak şartlar şunlar; -T.C. vatandaşı olmak, -Projenin yapıldığı ilde bir yıldan az ikamet etmiyor olmak ve bunu belgelemek, -Daha önce Toki'den ev almamış olmak,

-Kendisi, eşi ya da velayeti altındaki çocuklarına ait tapuda kayıtlı evinin olmaması (Tarla, Bağ, Bahçe, köydeki evler ve işyerlerin istisna kapsamındadır.)

-Hane halkı aylık ortalama net gelirinin 3.200,00 T.L.'den aşağı olması gerekmektedir.

Emeklilerin Toki Konutları İçin Başvurularında Hangi Belgeler İstenir?

[caption id="attachment_5860" align="aligncenter" width="500"] ssk bağkur emeklisi toki evleri için başvuru[/caption] -Kimlik fotokopisi, -Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan alınacak ve emekli olduğunu gösteren belge, Emekliler Toki Konutlarına Başvurularını Nasıl ve Nereden Yapacaklar? -Başvurular Toki tarafından belirlenecek banka aracılığı ile yapılmaktadır.(Bu banka genelde Halk Bankası olmakta ve il sınırları içerisindeki herhangi bir şubesinden başvuru yapılabilmektedir) -Banka tarafından alınacak taahhütname, -Toki tarafından belirlenen peşinatın belirlenen banka hesaplarına yatırılması Başvuru yapan tüm emeklilere konut çıkıyor mu yoksa kura mı çekiliyor? Her ilde belirlenen kontenjan dahilinde konut için başvuru alınmakta ve noter huzurunda yapılacak kura ile hak sahipleri belirlenmektedir.

Kurada asilden ya da yedekten kendisine herhangi bir başvuru şansı çıkmayan emeklilere yatırmış oldukları peşinatlar faizsiz olarak iade edilmektedir.

Kendisine Toki'den konut çıkan emekli ile sözleşme süreci

Kura ile kendilerine Toki'den konut çıkan emekliler:

-Nüfus müdürlüğünden en az bir yıldır o adreste ikamet ettiklerine dair belge,

-Tapu müdürlüğünden alınacak ve kendisi,eşi, velayeti altındaki çocuklara ait ev/dair olmadığına dair yazı (Bağ, bağçe, köy evi, tarla hariç)

-Ortalama hane halkı gelirinin 3.200,00 T.L.'den az olduğuna dair belge,

-Emekli olduğuna dair belgeler ile birlikte başvuru yaparak  Toki tarafından belirlenecek yerde Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalayacaklar.

Kendisine Toki'den ev çıkan emekli evini satabilir ya da kiraya verebilir mi?

Emekliler borçları bitmeden Toki evlerini devredemeyecekler.Kiraya verme hakları da bulunmamakta.Ancak kendisi, eşi ya da çocuklarından biri evde ikamet edebilmekte.

Editör: TE Bilisim