Emekliye konut kredisi veren bankalar emeklilerin uygun faiz oranları ile ev sahibi olmalarına olanak tanıyorlar. Gelir belgesi olarak emekli aylığını teminat gösteren emekliler, bu kapsamda aldıkları maaş tutarınca konut kredisi çekebiliyorlar.

Emekliye Konut Kredisi Veren Bankalar

Emekli konut kredisi imkânları pek çok banka tarafından sağlanıyor. Her ne kadar çoğu emekli konut kredisi çekeceğini bilmese de bankaların bu konuda yapmış olduğu kampanyalar sayesinde ev sahibi olabiliyorlar. Aynı şekilde kredi notu düşük olan emekliler de yine emeklilik kredisi çekebiliyorlar. Bu durumda emekli maaşının konut kredisinin belirlenecek taksitlerini ödemeye karşılık gelmesi yeterli olmaktadır. Aynı şekilde konut kredisinde banka tarafından eve ipotek koyulduğu için de yine bankalar emeklilerin konut kredisi çekebilmesine olanak tanımaktadırlar. Bu noktada, emekli maaşının limit sınırının aşılmayacağı şekilde krediye başvuru yapanların talepleri onaylanmaktadır. Başka bir deyişle alınan emekli maaşının konut kredisini kullanabilir aşamada olması gerekmektedir. Bu bakımdan düşük emekli aylığı alanlar için bankaların konut kredisi vermeleri zor olmaktadır ancak bu durumda da ek gelir ya da kefil ile birlikte konut kredisi kullanımı mümkün hale gelmektedir.

Emekli Maaşı ile Konut Kredisi Çekilir mi?

Emekli maaşı ile konut kredisi çekmek mümkündür ancak tüm kredilerde olduğu gibi bu kredi de müşterilerin mal varlıkları temel alınmaktadır. Genelde bankalar tarafından alınacak evin yüzde 75’ine varan oranlarda kredi sağlanır ve geriye kalan tutarın evi satın alacak olan tarafından karşılanması gerekmektedir. Bu durumda başka ihtiyaç kredisi ya da evin değerini yüksek göstererek yapılacak başvurular geçerli olacaktır. Emeklilik temel bir teminat olduğu ve bankalardan çekilen kredinin doğrudan emekli aylığı üzerinden tahsil edildiği göz önünde tutulduğunda emekliler gerekli kredi çekme şartlarını yerine getiriyor sayılmaktadırlar.

Halkbank TOKİ Konut Kredisi

Özellikle ev sahibi olmak isteyenler için TOKİ’nin uygun fiyatlar ile ev satışı yapması emeklilerin öncelikli tercihlerinin TOKİ olmasına yol açıyor. TOKİ de kura olarak belirlediği ev satışlarında emekliler için öncelikli kontenjan açıyor ve böylece ev sahibi olmak daha kolay bir hale geliyor. Bu yüzden Halkbank, TOKİ’den ev almak isteyenler için konut kredisi emekliler için sunuluyor. TOKİ’den ev alımlarında, peşin ödeme yani borcu tamamen kapatma halinde sunulan yüzde 20’lik indirim ana borç üzerinden düşülüyor ve böylece daha düşük fiyata ev sahibi olmak mümkün hale geliyor. Borçların peşin ödenmeleri halinde uygulanan yüzde 20 indirim emekliler için daha uygun fiyatlar ile ev sahibi olmayı mümkün hale getiriyor. Buradaki temel nokta şu şekilde işliyor; TOKİ’ye borcu olanların, borçlarını peşin ödeyerek hemen tapu sahibi olmaları ve aynı zamanda TOKİ tarafından sunulan yüzde 20’lik indirimden yararlanmak için emekli maaşı teminat gösterilerek Halkbank konut kredisi sağlıyor. Halkbank, doğrudan TOKİ hesabına parayı aktarıyor ve böylece TOKİ’ye olan borç biterek bankaya borçlanma söz konusu oluyor. Banka tarafından sunulan konut kredisindeki tutarlar sabit olduğu için borçlanılan vade sayısı kadar aynı oranlarda kredi tutarı da emeklinin maaşından doğrudan tahsil ediliyor. Bu durum ise özellikle uzun vadede daha büyük avantaj yaratıyor çünkü TOKİ aylık ödemeleri her yıl artış gösterdiği için emeklilerin fazladan ödeme yapmaları da engelliyor. 0,98 faiz oranı ile sunulan kredi için emeklilerin Halkbank şubelerine başvuru yapmaları gerekiyor.

Ziraat Bankası Emekli Konut Kredisi

Ziraat Bankası emeklilere kredi uygun faiz oranları ile sağlanıyor. Farklı vade seçenekleri ile emeklilere sunulan paketler kapsamında 180 aya varan vade süreleri ile birlikte kredi çekmek mümkün hale geliyor. Örnek bir hesaplama ile sıfır konut alımlarında 100 bin TL ve 120 ay vade süresi ile çekilecek olan kredinin faiz oranı 0,99 oluyor. 500 TL tahsil ücreti talep ediliyor ve aylık bankaya ödeme bin 427 TL oluyor. Sıfır konut 100 bin TL 180 ay vade ile alındığında faiz oranı 1,09 olarak uygulanıyor ve aylık taksit tutarı da bin 270 TL olarak ödeniyor. İkinci el konut alımlarında 100 bin TL 120 ay vade ile kredi çekildiğinde faiz oranı 1,25 olarak uygulanıyor ve aylık ödemesi de bin 613 TL olarak yapılıyor. Yine ikinci el 100 bin TL 180 ay vade ile çekildiğinde ise faiz oranı 1,35 olarak uygulanarak aylık ödemeler bin 482 TL olarak tahsil ediliyor.

QNB Finansbank Emekli Konut Kredisi

QNB Finansbank emekliye konut kredisi 180 aya varan vadeler ile sunuluyor. Sabit faiz oranı uygulandığı için sabit aylık ödemeler halinde yapılan kredi kampanyasında sıfır konut alımlarında 1,40 ikinci el konut alımlarında ise 1,69 faiz oranı üzerinden faiz belirlemesi yapılıyor. Bankadan kredi çekmek için ise emekli aylığının bankadan alınması gerekiyor. Yapılacak aylık ödeme tablosu çerçevesinde emekli aylığının aylık kredi taksitlerini ödemeye denk gelen emekliler bu bankadan da kolay bir şekilde konut kredisi çekebiliyorlar.

Halkbank 100 Bin TL Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır, Kimlere Veriliyor ?

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır, Hangi Banka Veriyor?

İşsizlik Maaşı Alana Kredi Veren Bankalar?

Editör: TE Bilisim