Emekli Memurlara 30 Yıldan Fazla Çalışma Süreleri İçin İkramiye Ne Zaman ve Nasıl Ödenecek?

Bakanlar Kurulu’ndan emekli memurlara müjde gibi bir haber geldi. Bilindiği üzere emekliye ayrılacak memurlara 30 yıldan fazla çalışma süreleri için ikramiye ödenmemekteydi. Açılan davaların kazanılması ile birlikte Hükümet de bu konuda bir düzenleme yapma gereği duydu ve Bakanlar Kurulu’nda bununla ilgili bir kanun tasarısı hazırlandı. Tasarıya göre emekli memurlara ne kadar ikramiye ödenecek, başvurular nasıl yapılacak? Emekli ikramiyesi hesaplanırken hangi tarihteki katsayı esas alınacak? 30 yıldan fazla çalışma süreleri için ikramiye ile ilgili kanun tasarısını sizin için derledik. Tüm ayrıntıları yazımızın devamında bulabilirsiniz. 

Hangi Memurlara 30 Yıldan Fazla Çalışma Süresi İçin İkramiye Ödenecek?

Kanun tasarısı yasalaşırsa 30 yıldan fazla çalışma süresi olan fakat bu süreler için kendilerine ikramiye ödenmeyen tüm memurlara bu çalışma süreleri için ikramiye ödenecek.

Başvurular Ne Zaman Yapılacak?

Kanun tasarısının yasalaşma tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde ikramiye başvurularının yapılması gerekmekte.

7500 T.L. ye kadar olan tutarlar başvurudan itibaren 3 ay içerisinde ödenecek.

Kalan kısmı da aynı ayın içerisinde ödenecek.

İkramiye Ödemelerinde Hangi Katsayılar Esas Alınacak?

İkramiye ödemesi yapılırken memurun görevden ayrıldığı tarihteki emekli kesenekleri ve katsayıları  esas alınacak.

İkramiye Farkları Kime Ödenecek?

Memurun sağ olması halinde kendisine vefat etmiş olması halinde ise hak sahiplerine ödenecek.

Dava Açanların İkramiye Farkları Nasıl Ödenecek?

Dava açanlara, dava açmadan önce SGK’ya yaptıkları başvuru tarihi esas alınarak ve kanuni faiz işletilerek, ikramiye farkları ödenecektir. Açılan davalara konusuz kalması nedeniyle “karar verilmesine yer olmadığına” şeklinde karar verilecek. Yargılama giderleri idarenin üzerine bırakılacak. Vekalet ücretleri ise dörtte bir oranında ödenecek. SGK idare mahkemelerinin verdiği olumsuz kararlar için temyiz yoluna gitmeyecek, ayrıca temyize gidilmiş dosyalardan da vazgeçilecek.

İkramiye Farkları İle İlgili Kanun Tasarısının Tam Metni

 

 

memurların 30 yıl ikramiye farkı bakanlar kurulu kanun tasarısı

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. peki 11 ay 29 günlük ikramiye tutarı neden dahil edilmedi bu kanun maddesine.. ,illa ki mahkeme ve kamu denetçiliği girecek devreye.. emeklinin hakkının yendiğini adalet söyleyecek..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu