Küresel düzeyde baş gösteren enerji krizinin yurt içindeki olumsuz ekonomik etkenlere de bağlı olarak vatandaşların cebini etkilemeye devam ediyor. Özellikle kış aylarında diğer birçok fatura gibi elektrik faturaları da artış gösteriyor. Son dönemde elektrik faturası bir hayli kabarık gelen vatandaşlar ise daha az fatura ödemek için alternatif yöntemleri araştırmaya başladılar.

Yüksek elektrik faturası ödememek için basit birkaç değişiklikle etkili sonuçlar almak mümkün. Elektrik faturasını düşürecek bu tür basit yöntemler aile bütçenize ciddi bir katkı sağlayacaktır. Daha az elektrik faturası ödemek için birçok yöntem bulunuyor.

ELEKTRİK FATURASINI DÜŞÜRME YÖNTEMLERİ

Kabarık gelen elektrik faturasının azaltılması için birçok yöntem bulunuyor. Ev veya iş yerlerinde bu ufak detaylara dikkat ederek daha düşük miktarda fatura ödemek mümkün hale geliyor.

Isıtma ve soğutmada kullanılan elektrikli aletler yüksek faturaların en temel nedeni. Bu elektrikli aletleri doğru şekilde kullanarak ciddi oranda tasarruf edilmesi sağlanabilir. Isıtılacak ortamda ısı kaybına neden olacak unsurları ortadan kaldırarak işe başlamak etkili olacaktır.

BUZDOLABI KULLANIMINA DİKKAT!

Evlerde en çok ve devamlı elektrik tüketen eşyalar arasında buzdolabı ilk sırada yer alıyor. Özellikle derin dondurucu kısmı yüksek enerji tüketiyor. Soğutma derecelerini daha yüksek ısıya ayarlayarak bir miktar tasarruf sağlanabilir. Öte yandan diğer birçok elektrikli cihazın kullanılmadığında prizden çıkarılması ve enerji tasarruf modu varsa bu tür modlarda çalıştırılması oldukça önemlidir.

ELEKTRİK TASARRUFUNDA EN ETKİLİ YÖNTEM!

Suyu daha az kullanarak da tasarruf etmek mümkün. Bu kapsamda daha kısa duş almak ev aktif olarak kullanılmayan dönemde suyu kapatmak başlıca tasarruf yöntemleri arasında bulunuyor. Su ile ilgili bazı yöntemler elektrik faturasında da tasarruf edilmesini sağlayabilir.

Çamaşır makinesini düşük ısıda çalıştırmak önemli bir tasarruf yöntemi olarak görülüyor. Elektrikli duş başlıklarının daha az suyu daha güçlü ileten verimli tasarlananların tercih edilmesi de önemli bir etken. Diğer yandan su ısıtıcıların genelde 140 derecede çalışırken bu dereceyi 120’ye kadar düşürmek verimliliği artıracaktır.

Editör: TE Bilisim