EBA kurs başvurusu yapmak isteyen kişiler e kurs sisteminden faydalanacaklar. Destekleme ve Yetiştirme Kursları öğrenci başvuruları için son tarih 4 Eylül 2020 olarak belirlendi. Kurslara başvurular resmi ve özel örgün eğitimli kurumlarda öğrenim gören öğrenciler başvurularını yapabiliyor. Orta öğretimden mezun olan öğrencilerin yaptıkları başvuru da kabul edilebiliyor. DYK kurs başvuruları her sene önceden belirlenmiş tarihlerde alınıyor. Önceden 30 Ağustos’a kadar alınacağı söylenen başvurular, uzatmayla birlikte 4 Eylül’de alınabiliyor. Duyuru Milli Eğitim Bakanlığı’ndan gelmiştir. Elektronik ortamdan yapılan başvurular için öğrenci ve öğretmenler adına farklı tarihler belirlenmiştir. Artık öğretmenlerin başvuru tarihleri sona ermişken, sıra öğrencilerin başvurularını tamamlamalarına geldi.

EBA Kurs Başvurusu Modülüne Nasıl Giriş Yapılır?

EBA kurs başvurusu için modüle girmek isteyen kişilerin https://odsgm.meb.gov.tr/kurslar/ linkine tıklamaları gerekir. Kurs başvurularını zamanında yapmak başvuru yapan kişiye aittir. Kurslarda görev almak isteyen öğretmenlerin Bakanlıklar tarafından yayımlanan kılavuza uygun şekilde e kurs modülünden başvuru yapmaları gerekir. Milli Eğitim Müdürlüklerini de şahsen başvuru yapılabilir. Kurslarda görev alacak öğretmenlerin veli ve öğrenci tercihlerini de göz önünde bulundurması gerekir. Kurslarda belirtilen niteliklerin taşınması halinde diğer okullarda görevli olan öğretmenler arasından görevlendirme yapılması da mümkündür. 6 Haziran 2021 tarihinde kursların tamamlanması beklenmektedir.

Destekleme ve Yetiştirme Kursu Nedir?

DYK olarak da bilinen Destekleme ve Yetiştirme kursu okulda görülen eğitimin üzerine destek kursu almak isteyen öğrenciler içindir. Bu kurslar Milli Eğitim Bakanlıklarına bağlıdır. Kurslara devam eden öğrencilerden herhangi bir ücret talep edilmeyecektir. Kurslarda yürütülecek olan derslerin  Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinde yayımlandığı gibi örnek şekilde gerçekleşmesi şarttır. Eğer planı yayımlanmayan ders varsa bu dersin planı öğretmen tarafından oluşturulacaktır. Hem milli dini bayramlarda hem de resmi tatillerde kurslar yapılmaz. Kurslar için iş takvimi öğretmen tarafından düzenlendikten sonra, en geç haftanın son gününde kurs merkezi müdürlüğü tarafından onaylanacaktır.

Destekleme ve Yetiştirme Kursuna Kimler Katılım Gösterebilir?

DYK kurslarına katılabilecek kişiler aşağıdaki gibidir:
  • İmam Hatip okulu öğrencileri,
  • Örgün ya da yaygın orta öğretim kurumlarından mezun olan kişiler,
  • Örgün ya da yaygın orta öğretim kurumlarında kayıtlı olan lise öğrencileri,
  • Gelen ilk öğretim programı uygulanan özel eğitim orta okul öğrencileri (hafif düzey zihinsel engelli, görme engelli, işitme engelli olabilir.),
  • Açık öğretim orta okul öğrencileri,
  • Mesleki ve teknik orta öğretim programı uygulanan özel eğitim meslek liselerinden mezun olan kişilerin bu kurslara katılması mümkündür.
EBA üzerinden başvurularını yapan kişiler kurslarına belirtilen tarihlerde başlayabilirler.

Destekleme ve Yetiştirme Kursuna Öğretmenler Nasıl Görevlendirilir?

DYK kurslarına öğretmenler görevlendirilirken hem öğretmenlerin tercihi hem de başvuru yapılan yerin ihtiyacı göz önünde bulundurulmaktadır. Her 3 tercihinde de görev alamayan kişiler ya da azami ders saatini dolduramayanlar başvurularını yaparken tercihlerim dışında bir kurs merkezinde görevlendirilmek istiyorum butonunu işaretlemeleri halinde, diğer kurs merkezlerinde görev alabilirler. Bunun için başvuru esnasında mutlaka bu seçeneğin işaretlenmiş olması gerekir. Kişiler bu butona basarak ilçede öğretmen ihtiyacı olması halinde herhangi diğer kurs merkezinde görev alma talebinde bulunmuş olurlar. Eğer öğretmenler EBA sisteminde başvuru yaptıkları bilgileri belgeleyemezlerse, bu durumda öğretmenlere görev verilmez.
Editör: TE Bilisim