e-Devlet teknolojisini kullanarak yapabileceğiniz çok sayıda işlem var ve günümüzde yerinizden kalkmadan, tek tık ile süreci sorunsuz bir şekilde yönetebiliyorsunuz. Bunun için elbette e-devlet şifresine sahip olmanız gerekiyor ve bu şifreyi aldığınız takdirde abonelik işlemlerinin yanı sıra fesih işlemlerini de yine daha hızlı bir biçimde halledebiliyorsunuz. İgdaş da an itibarıyla bu şekilde hizmet veren kurumlardan biri ve bu yazımızda doğalgaz aboneliğinin nasıl feshedileceğini detaylı bir şekilde anlatıyor olacağız. Dilerseniz daha fazla vakit kaybetmeden en başından başlayalım.

8 Adımda İGDAŞ İptal İşlemi Nasıl Yapılır?

  • https://www.turkiye.gov.tr/ linkine tıklayarak e-devlet ana sayfasına ulaşabilirsiniz. Burada üst kısımda ‘’Merhaba, size nasıl yardım edebilirim’’ sorusunu soran bir form var. Bu kısma ‘’İgdaş’’ yazıp arama butonuna basmanız yeterli olacaktır. Eğer farklı bir kurum ile ilgili işlem yapacaksanız o kurumun ismini yazarak arama yapmanız gerekiyor.
  • ‘’Abonelik Sözleşme Feshi Başvurusu’’ butonu ile devam edin. Tıkladığınız anda sistem sizleri doğrudan fesih başvuru ekranına ulaştıracaktır.
  • Bu ekranda sağ üst kısma bakarsanız eğer ‘’Yeni başvuru’’ butonunun yer aldığını göreceksiniz. Yeni bir fesih başvurusu yapmak istiyorsanız eğer bu butona tıklayarak devam etmeniz gerekiyor. Tıkladıktan hemen sonra, abonelik sahibi olduğunuz doğalgaz bilgileri karşınıza çıkacaktır.
  • Ad-soyad, adres bilgisi gibi ibarelerin hemen yanında ise ‘’Fesih’’ ibaresini mavi renkli butonda görebilirsiniz. Bu butona tıklayarak devam edelim.
  • Karşınıza çıkan ekran abonelik bilgileriniz ve aynı zamanda iletişim bilgileri formu yer alıyor olacaktır. Bu ekranı geçebilirsiniz çünkü doldurmanız gereken herhangi bir form bulunmuyor. En alt kısımda ‘’İptal ile ilgili açıklama’’ formu mevcut. Buraya herhangi bir şey yazmak zorunda değilsiniz ancak bir şikayetiniz ya da kullanıma dair yorumlarınız varsa elbette doldurabilir ve ilgili firmaya gönderim yapabilirsiniz.
  • Bu formun altında ise ‘’İleri tarihli satış sözleşmesi sonlandırmasını talep ediyorum’’ gibi bir ibare yer alıyor. Eğer iptal işlemini hemen gerçekleştirmek istemiyorsanız bu kutucuğu işaretleyerek onay verebilirsiniz. Bu sayede size en uygun tarihi 5 günlük süre zarfında olması kaydı ile seçebilir ve ekipleri de o gün için yönlendirebilirsiniz.
  • Eğer bu kutucuğu işaretlemezseniz ekipler 2 ila 3 gün içerisinde abonelik iptalini otomatik olarak gerçekleştirecektir.
  • Son adımda ise eğer tarafınıza ödenecek bir ücret söz konusu ise bunu almak için ‘’Para iade şekli’’ tercihinizi yapıyorsunuz. Burada IBAN bilgisi ya da PTT veznelerini tercih ederek işlemi tamamlayabilirsiniz. Ardından devam butonuna bastığınız takdirde abonelik iptal talebiniz firmaya ulaştırılmış olacaktır.
Yukarıda bahsi geçen adımları eksiksiz bir şekilde takip ettiğiniz ve uyguladığınız takdirde sizler de iptal sürecini sorunsuz bir şekilde tamamlamış olacaksınız. Yeni dönemde binlerce insan bu yöntemi tercih ediyor ve bu sayede kurumların önünde sıra beklemek ya da formalite içeren belgeleri hazırlamak zorunda kalmıyorsunuz. Daha da önemlisi zaman kaybı yaşamadan yerine getirebileceğiniz hızlı bir şekilde hedefinize ulaşabiliyorsunuz.

İGDAŞ İptal Başvuru Sonucunu Nasıl Sorgularım ?

Farklı makalelerimizde bahsettiğimiz gibi eğer aboneliğine dair bir belge ihtiyaç durumu ya da eksik belge durumu söz konusu ise yine bu belgeleri de e-devlet üzerinden sisteme bir tek tık ile yükleyebiliyorsunuz. İptal sürecinde herhangi bir şekilde kurum ziyaretine ihtiyacınız yoktur. Ancak başvuru yapmak için elbette ilgili kurumu ziyaret etmeli ve başvurularınızı bireysel olarak yapmalısınız. Herhangi bir sorun yaşamamak adına iptal başvuru sürecini yine e-devlet üzerinden takip edebilir ve sonuç hakkında an be an bilgi edinebilirsiniz.
Editör: TE Bilisim