Bakan Bilgin Adımların Atıldığı Açıklamıştı! Geçici İşçiye Kadro Onaylandı mı? Geçici İşçi Son Dakika… Bakan Bilgin Adımların Atıldığı Açıklamıştı! Geçici İşçiye Kadro Onaylandı mı? Geçici İşçi Son Dakika…

Küresel piyasalarda FED’in de etkisiyle altın fiyatları yeniden dalgalanmaya başladı. Şubat ayının son günlerinde tahvil ve döviz piyasalarında faiz artışlarının sona ermesinin ve yılın ikinci yarısında geniş çaplı bir ralli ortaya çıkarken, FED Başkanı Powell’dan gelen sunum piyasaları karıştırdı.

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell tarafından kısa süre önce yapılan açıklamada bu ay için daha yüksek bir faiz artışı sinyali verildi. Bu açıklamalardan en çok etkilenen ise altın fiyatları oldu. Dünyanın önde gelen piyasa uzmanları ise yeni döneme ilişkin altında kritik seviyeleri açıkladı.

ALTINDA KRİTİK EŞİK AÇIKLANDI!

FED Başkanı Powell’ın sunumu sonrasında faiz artırımına yönelik mesajlar altın piyasalarını olumsuz etkiledi. FED Başaknı Powell’dan gelen açıklamalar sonrasında şahin mesajlar piyasalarda yeni tahminlerin ortaya çıkmasına neden oldu. BalckRock’ın zirve beklentisi yüzde 6 olarak açıklanmıştı. Dünyaca ünlü analistler ise yeni duruma ilişkin detayları aktardı.

Kinesis Money uzmanlarından Rupert Rowling, altın için önemli bir eşiğin yaklaştığını duyurdu. 1.800 dolar seviyesi olacağını aktaran uzman isim, geçen yıl Çin ve Türkiye başta olmak üzere merkez bankalarının alım gücünün arttığı ve bu düşük seviyelerdeki desteğin çok güçlü olmaya devam ettiği ifade edildi.

UZMANLARDAN ALTIN TAHMİNLERİ

Singapur merkezli GoldSilver Central yetkilisi Brian Lan altın ile ilgili önemli bir değerlendirmede bulundu. Altın piyasasının sessizleştiğini ifade eden Lan, Powell’ın nihai faiz oranlarının beklenenden daha yüksek seviyelere çekileceğinin sindirilmeye çalışıldığını açıkladı.

OANDA’nın kıdemli piyasa analistlerinden Edward Moya ise altın yatırımcılarının herhangi bir büyük yeniden pozisyon almadan önce Cuma günkü tarım dışı istihdam raporlarını bekledikleri ifade edildi.

Reuters analistlerinden Wang Tao ise altının geri dönerek 28 Şubat’ın en düşük seviyesi olan 1.804 dolara düşmeden önce yeniden 1.825 dolara yükselebileceğini söyledi. Uzmanlardan Çin ve Türkiye detayı ise dikkat çekti.

ALTIN FİYATLARI NE KADAR?

10 Mart Cuma günü hafta kapanışında ons altın piyasalarda 1.835 dolardan işlem görüyor. Gram altın ise 1.119 TL’ye yükseldi. Çeyrek altın ise günün ilk yarısında 1869 TL seviyesine geldi.

Editör: TE Bilisim