Türkiye’de TL’nin yabancı para karşısında değer kaybı piyasaları olumsuz etkilemeye devam ediyor. ABD dolarının son dönemde TL karşısında rekor yükselişi ekonomide ciddi bir etki yaratıyor. Ekonomistler ise dolarda yeni zirvelerin görülebileceği yönünde görüşlerini paylaşmaya devam ediyor.

Piyasalara ilişkin kritik tahminleri ile yakından takip edilen Ekonomist Selçuk Geçer ise dolarda yaşanacak yeni zirveyi açıkladı. Dolarda yeni kasırga döneminin başlayacağını ifade eden Selçuk Geçer, dolar borcu olanların vakit kaybetmeden borçlarını ödemelerinin daha faydalı olacağının altını çizdi. Küreselde de doların FED politikaları sonrasında güç kazanması TL karşısında da yükselişini hızlandırıyor.

DOLARDA YENİ REKOR TAHMİNİ!

ABD doları karşısında TL’nin değer kaybı devam ediyor. Küreselde doların güçlenmesi ve Türkiye’de faiz indirim kararlarının üst üste gelmesinin ardından yükselişin devam edeceği ifade ediliyor. Dolar hakkında daha öncede yaptığı kritik tahminler ile dikkatleri üzerine çeken ekonomist Selçuk Geçer, doları korumak için sert politikalar uygulamaya devam edeceği ifade edildi.

Doların yeniden yukarı yönlü hareket edeceğini öngören Selçuk Geçer, yükselişin bir süre daha devam edeceğinin altını çizdi. ABD’nin enflasyonu kontrol altına almak için uygulayacağı politikalar sonrasında doların 35 TL’ye çıkabileceğine dikkat çekti.

DOLAR YÜKSELECEK Mİ?

Doların iki hafta içinde yükseleceğini öngören Ekonomist Selçuk Geçer, ABD Merkez Bankası (FED) tarafından uygulanacak politikalar sonrasında dolarda yeni zirvelerin yaşanabileceğini ifade etti. Dolar borcu olanların en kısa sürede bu borçlarını ödemelerinin de yararlı olabileceğine dikkat çekti. Doların 35 TL’ye kadar çıkabileceğini ifade eden Selçuk Geçer, geçmiş dönemde de benzer yüksek tahminlerde bulunmuştu.

DOLAR/TL NE KADAR OLDU?

ABD ekonomisine ilişkin gelen yeni veriler ve FED’in şahin mesajları dolar kuru üzerinde de baskı yaratıyor. Doların küresel düzeyde güçlenmesine dair alınan kararlar TL karşısında da ciddi bir yükseliş yaşamasına neden oldu. 11 Mart Cumartesi gününde hafta sonu kapalı olan piyasalarda dolar/TL 18,97 lira seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor. Uzmanlar ise dolarda yeni zirvelerin görülebileceğini aktardı.

Editör: TE Bilisim