Türk Lirası’nın döviz karşısında değer kaybediyor oluşu sonrasında küçük ya da büyük çapta yatırım yapmak isteyenlere dövize yöneliyor. Özellikle birikimlerini değerlendirmek isteyenler tarafından doların yükselişinin devam edip etmeyeceği merak ediliyor.

Dolar Yükselmeye Devam Edecek mi?

Dolar kuru ile son aylarda yaşanan hareketlilik yatırımlarını değerlendirmek isteyenleri döviz almaya yöneltiyor. Özellikle her yeni gelişme ya da kurun artışı sonucunda doların alınıp alınmayacağı merak ediliyor. En son olarak konuyla ilgili açıklama ünlü yatırım bankası Goldman Sachs Group Inc tarafından geldi. Özellikle yaklaşan ABD başkanlık seçimleri ile doların akıbetinin nasıl olacağına yönelik açıklamalarda bulunuldu. Koronavirüs salgının artması ve Joe Biden’ın da seçimi kazanmasını değerlendiren yatırım bankası, doların 2018 yılındaki düşük seviyelerine geri çekileceğine yönelik tahminde bulundu. Analistler risklerin doların zayıflamasına neden olduğunu ve Trump’ın seçimi kazanması ile birlikte doların yükselme eğrisinin düşük olduğunu ifade ediyorlar. Ayrıca analistlere göre doların düşmesi konusunda seçimlerde mavi dalga sonucunun ve aşı takvimine yönelik olumlu gelişmelerin de ticaret ağırlıklı dolar ve dolar endeksinin 2018 seviyesindeki dip hale gelebileceğini ifade ediyorlar.

Türkiye’de Dolar Alınır mı?

Küresel çapta doların düşüş göstermesi beklenirken, Türkiye ekonomisi nedeniyle ise yatırımcılara göre dolar kurunun düşmesi beklenmiyor. En kötü senaryoya göre dolar sabitlenecek ancak düşüş göstermeyecek. Buna göre diğer dünya ülkelerinde dolar değer kaybederken, Türkiye ekonomisinin dinamikleri nedeniyle değerini korumaya devam edecek. Türkiye ekonomisinin esasında döviz endeksli olması ve Türk Lirası’nın dünyanın pek çok para birimine göre değersiz olması nedeniyle dolar ve diğer döviz kurlarında herhangi bir düşüşün yaşanması yakın tarihte analistlere göre olanaklı görülmüyor. Sadece dolar için değil, Euro ya da Sterlin gibi para birimleri karşısında da halihazırdaki ekonomi devam ettikçe yükseliş devam edecek. Bu bakımdan birikimlerini değerlendirmek isteyenler, özellikle sene sonuna kadar bir müddet daha döviz almaya devam edecekler. Doların küresel çapta değer kaybetmesi halinde ise Türkiye’deki dolar kuru yine etkilenmeyecek ve enflasyon, üretim azlığı ve ithalat çokluğu yüzünden dolar değer korumaya devam edecek.
Editör: TE Bilisim