Dev Markaların Büyük İndirim Günü Belli Oldu! Bu Tarihi Not Alın! Dünya genelinde yaygın olan ve son yıllarda Türkiye’de de merak konusu olan Black Friday’in 2020 yılında hangi tarihlerde olacağı merak ediliyordu. Özellikle bilinen büyük markalarda büyük indirimlerin söz konusu olduğu gün için 2020 tarihi belirlendi.

Büyük İndirimler 27 Kasım’da

Firmaların yıllık bazda en çok satışlarını yaptıkları, mağazalarda büyük yoğunluğun yaşandığı hem gerçek alışveriş hem de internet üzerinden yapılan alışverişin arttığı, insanları tüketmeye özendiren Black Friday’in 2020 yılında ne zaman yapılacağı merak ediliyordu. Büyük indirimler ile pek çok ürün almak isteyenlerin yakından takip ettikleri bu indirim günlerinde yüzde 90’a varan indirimlerin sunulması bekleniyor. Alışveriş tutkunlarının merakını giderecek olan tarih ise açıklandı. Buna göre 27 Kasım Cuma günü Black Friday uygulanacak. Özellikle bu yıl koronavirüs salgını yüzünden internetten yapılacak satışların çok daha fazla olması bekleniyor. Aynı zamanda büyük e – ticaret siteleri de daha fazla satış yapmak için Black Friday indirimlerini sadece bir güne değil, birkaç güne yayacaklar. Geçen yıllarda Black Friday kapsamında dünya genelinde milyonlarca alışveriş yapılmış, özellikle büyük firmalar pek çok kâr sağlamıştı.

Black Friday Nedir?

İlk kez 1932 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıkan Black Friday esasında ekonomiyi canlandırmak ve şirketlere tek seferde büyük kâr sağlamayı amaçlayan bir sistem olarak kullanılmaktadır. ABD’de bir gelenek haline gelmesinin ardından İngiltere ve Kanada gibi diğer ülkelere yayıldı ve günümüzde ise pek çok ülkede uygulanıyor. Ekonomi çarklarının dönmesini sağlayan bu sistemde bir gün ama genelde birkaç gün firmalar müşterilerine özel indirimler sunuyorlar ve onların alışveriş yapmalarını sağlıyorlar. Bu yüzden pek çok kişi alışveriş yapmak için özel indirimlerden yararlanmak adına Black Friday’i beklemeye başladı. Özellikle e – ticaret üzerinden yapılan satışlarda büyük bir alışveriş söz konusu oluyor. Kara Cuma ismi ise terimin 1800’lü yıllarda finansal krizleri fırsata çevirmek isteyenler tarafından kullanılan bir terim olarak bu indirim günlerine de yansıdı. Satışlar çok yüksek düzeyde olunca bazı firmalar Black Friday yerine benzer günler yaratarak, indirimler üzerinden satış yapmaya devam ediyorlar ancak dünya genelindeki indirimler sadece Black Friday’de gerçekleşiyor.
Editör: TE Bilisim