Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından dar gelirli olanlara 40 bin liraya kadar yardım sunuluyor. 2020 yılında tekrar belirlenen yardım ücretleri sayesinde prefabrik ev alımı, betonarme ev yapımı, ev onarımı ve ev eşyası alım yardımları yükseltildi.

Betonarme Ev Yapım Yardımı 40 Bin TL

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan açıklamada dar gelirli olanlara barınma masraflarının karşılanması amacıyla betonarme ev yapımında 40 bin lira destek sunuluyor. Betonarme ev yapım yardımı almak için prefabrik ev yapım başvuru şartlarının geçerli olması gerekiyor. Buna göre başvuru yapacak kişinin evinin eski ve oturmaya uygun olmaması, hane halkı gelirinin de 701,32 lirayı geçmemesi gerekiyor. Bu şartların sağlanması halinde bakanlığa müracaat yapılarak 40 bin liraya kadar destek alınıyor. Betonarme ev yapımına yönelik bir hanenin alabileceği azami destek tutarı 40 bin lira olurken, ev onarımında da alınacak destek miktarı 20 bin lira olarak veriliyor. Prefabrik ev yapmak isteyenlere de 30 bin liraya kadar destek sunuluyor.

40 Bin TL Destek Başvurusu Nasıl Yapılır?

Evlerini yenilemek isteyenler, mevcut evlerinin oturmaya uygun olmaması halinde yeni ev yapmak isteyenlere sunulan 40 bin liralık yardımdan yararlanmak isteyenlerin dar gelirli olmaları gerekiyor. Yani herhangi bir yerden gelir elde etmemeleri, tadilatı yapılacak ev dışında herhangi bir mülke sahip olmamaları da aranan diğer şartlar arasında. Bu şartları taşıyan dar gelirliler destek ödemeleri için Sosyal Yardım Dayanışma Vakfı’na ya da il Müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekiyor. Aynı zamanda dar gelirli olanlara bölgelere göre değişmekle birlikte kira yardımı da yapılıyor. 2020 yılı itibariyle dar gelirli olanlara yapılan kira yardımı en düşük 595 TL olarak belirlendi. Kira yardımı başvuruları yapmak için ise e – devlet kullanılması gerekiyor. Bunun için sisteme giriş yaptıktan sonra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfasına girerek bu sayfadan kira yardımı başvuru yapılması gerekiyor. Kira yardımı başvurusu yapmak için de dar gelirli olunması ve bu durumun gereken belgeler ile ispat edilmesi gerekiyor. " width="100%" height="315" frameborder="0" allowfullscreen="allowfullscreen">
Editör: TE Bilisim