Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilere verilen destekleri dün itibariyle başladı. Toplamda 414 milyon 754 bin lira yapılacak destek ödemeleri, hesaplara yatırılmaya başlandı. Bakan Pakdemirli’nin açıkladığı desteklerden pek çok çiftçi yararlanıyor.

Çiftçi Destek Ödemeleri Başladı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından çiftçiler tarafından uzun zamandır beklenen desteklere yönelik açıklama geldi. Pakdemirli, çiğ süt destekleme ödemeleri dahilinde 262 bin yetiştiriciye toplamda 353 milyon 849 bin lira, 3 bin yetiştiriciye büyükbaş hayvanları için 2 milyon 670 bin lira, kırsal kalkınma destekleri kapsamında da 413 projeye 58 milyon 235 bin lira destek ödemelerinin başladığını açıkladı. Aynı zamanda Pakdemirli, Türkiye’nin bereketli bir coğrafya olduğunu ve dört mevsimde de üretim ve hasadın aynı anda gerçekleşebileceğine dikkat çeken Pakdemirli destek içeriklerini de şu şekilde açıkladı: “Kividen süs bitkilerine, meyve üretimlerinden sebzeye kadar pek çok üründe sunulan destekler devam ediyor.” Pakdemirli açılış için gitmiş olduğu Yalova’da da özellikle kivi yetiştiriciliği teşviklerinin artacağından bahsetti. “Dünyada kivi üretimi yaklaşık 4 milyon ton ve Türkiye de 31 bin dekar alanı ile kivi üretiminde sayılı üreticilerden birisi haline geldi. Son 18 yılda kivi üretimi 30 kat gibi rekor bir artışa uğradı. Özellikle gençlere ve kadınlara kivi yetiştiriciliği tavsiye ediyorum.”

Çiftçiye Verilen Destek Artıyor

Bakan Pakdemirli özellikle kivi yetiştiriciliğinde desteklerin arttığından bahsederek şunları söyledi: “Özellikle kivi üreticilerine dekar başına toplam 19 lira mazot desteği sağlıyoruz. Aynı zamanda dekar başına 10 lira katı – organik gübre desteği, 40 lira da iyi tarım desteği veriyoruz. Kivi üretiminde aynı zamanda yeni bahçelerin kurulumlarını da destekliyoruz. Bu bakımdan standart fidan kullanımı ile kurulacak olan bahçelerde dekara 100 lira, belgeli fidan kullanımında ise 280 lira destek sağlanıyor. Küçük aile işletmelerine de dekar başına 100 lira yine destek veriliyor. Aynı zamanda depolama ya da satış için de hibe desteği sunuluyor. Şimdiye değin kivi yetiştiriciliği için 29 projeye toplamda 8,2 milyon TL hibe desteği sağlandı,” diyerek kivi yetiştiriciliğine son yıllarda verilen destekten bahsetti.
Editör: TE Bilisim