Torununa bakan büyükannelere maaş verilmesi konusunda sonuçlar 15 Mart 2017 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı sitesinde açıklandı. Torununa bakan büyükanneye maaş sorgulama konulu yazımızdan maaş hakedip etmediğinizi sorgulayabilirsiniz.  Peki maaş hakkı kazanan büyükanneler başvurularını nereye yapacak?  Başvuruda istenen gerekli evraklar nelerdir? İşte konu hakkında merak edilen tüm detaylar. Büyükanne projesine katılmaya uygun görülen başvuru sahiplerinin izleyeceği yol Öncelikle annenin 15 Mart 2017 tarihi ile 31 Mart 2017 tarihi arasında proje katılımını teyit etmek için ikamet yerindeki Çalışma ve İş kurumu müdürlüğüne başvurması ve başvuru esnasında aşağıdaki belgeleri götürmesi gerekmektedir. Başvuruda istenen evraklar şunlardır;
 • Katılım belgesi (Bu belge 3 nüsha olarak düzenlenecektir.Belgeyi buradan indirebilirsiniz)
 • Annenin aktif sigortalı olarak çalıştığını gösteren sigortalı hizmet dökümü ( Bu belgeyi www.turkiye.gov.tr  internet adresinden T.C kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizle Giriş yaparak temin edebilirsiniz.  SGK hizmet dökümü belgesini indirmek için edevlet sisteme giriş yaptıktan sonra E-hizmetler- Sosyal Güvenlik Kurumu -SGK tescil ve hizmet dökümü ekranından barkodlu belge çıktısı almanız gerekmektedir.
 • Büyükannenin sağlık durumunun çocuk bakımına engel olmadığına dair belge (Bu belge aile hekiminden alınabilecektir)
 • Anneye ait kimlik fotokopisi, büyük anneye ait kimlik fotokopisi ve çocuğa ait kimlik fotokopisi.
 • Eğer başvuru sırasında çocuğa annenin İkamet adresi dışında bir adreste bakacağı belirtilmiş ise çocuğun bakılacağı yere ilişkin yine edevlet sistemi üzerinden alınacak yerleşim yeri belgesi gerekmektedir. Yerleşim yeri belgesi de Edevlet sisteminde Nüfus ve Vatandaşlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü-Yerleşim yeri ve diğer adres belgesi sorgulama ekranından alınabilecektir.
Büyükanne Torun maaşı ne zaman ve hangi bankaya ödenecek?
 • Büyükannelere ödemeler projeye katılımdan sonra aylık olarak yapılacak.
 • İlk maaşlar 2017 Nisan ayından itibaren ödenmeye başlanacak.
 • Maaş tutarı aylık 425 TL olacak.
 • Büyükannelere ilk maaş ödenecek tarih  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından kısa mesaj ve e posta yolu ile proje katılımcısı anneye bildirilecek.
 • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından eposta yada  SMS ile bildirimden sonra büyükannenin PTT ye bir defaya mahsus müracat etmesi yeterli olacaktır.
 • PTT tarafından maaş ödemesi bizzat büyükannenin kendisine yapılacaktır.
 • Ayrıca büyükannelere PTT tarafından sosyal yardım ödemesi alan hak sahiplerine tanımlanan PTT kart verilecek. Önyüklemeli PTT kartlar için PTT tarafından büyükanneden hiçbir ücret talep edilmeyecek.
Büyükanne projesi kapsamından çıkarılma ya da kendi isteğiyle çıkma Büyükanne projesine hak kazanmış ancak 31 Mart 2017 tarihine kadar yukarıda belirtilen belgeleri Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü'ne ibraz etmeyen başvuru sahipleri proje kapsamında çıkarılacaktır. Ayrıca katılım şartlarından birisini yerine getirmediği sonradan tespit edilenler de proje kapsamından çıkarılacaktır. Projeden kendi isteğiyle ayrılmaya karar verenlerin de bunu Çalışma ve İşkur İl Müdürlüğü'ne yazılı olarak bildirilmesi gerekmektedir.  Projeden bir kişinin çıkması halinde yedek listeden sıradaki ilk kişi sisteme dahil edilecektir.