Yatırımcılar için yeni fırsatlar ortaya çıktı. Borsada işlem yapacak birçok kişi için temettü seçenekleri adeta pasif gelir sunuyor. Hisse senedi yatırımcıları için dönemsel olarak temettüler ödenemeye devam ediyor. Kâr payı olarak da bilinen temettü birçok şirket tarafından hissesi bulunan kişilere dağıtılıyor.

Söz konusu şirketler kâr payı dağıttıklarında hisse sahipler, hisse başına para ya da bedelsiz olarak yeni hisseler alabiliyor. Düzenli temettü veren şirketler ise düzenli gelir elde etmek isteyen yatırımcılar için iyi bir seçenek oluşturmaya devam ediyor.

TEMETTÜ NEDİR, ŞİRKETLER NEDEN TEMETTÜ VERİR?

Borsada işlem yapan veya hisse senetleri ile ilgilenenlerin çok sık duydukları terimlerden biri temettüdür. Temettü, bir şirketin dönem içinde elde ettiği kârdan mevcut ortakların pay alma hakkını ifade eder. Borsada işlem gören şirketler kâr payını nakit ya da hisse senedi şeklide dağıtabilmektedir.

Şirketlerin temettü vermesindeki en temel unsur ise şirkete olan güvenin artırılması ve hissedarların yatırıma devam etmelerinin sağlanmasıdır. Buna ek olarak şirketin kazanç elde ettiğiniz ve performansının iyiye gittiğini de göstermesi açısından önemlidir. Temettü dağıtımı ile şirket değerini artırmak ve hisse değerini de yükseltmek mümkündür.

DÜZENLİ TEMETTÜ VEREN ŞİRKETLER HANGİLERİ?

Borsada işlem yapmak ve düzenli gelir elde etmek isteyenler için bazı şirketler oldukça kârlı bir görünüm çiziyor. Ancak diğer birçok piyasada olduğu gibi borsada da riskler mevcuttur. Bu nedenle risklere göre işlem yapılması gerekecektir.

2022 yılı verilerine göre Türkiye’de en çok temettü veren şirketler ise kısaca şunlardır:

  • İskenderun Demir Çelik (ISDMR)
  • Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları
  • Türk Tuborg Bira ve Malt Sanayi
  • Anadolu Hayat Emeklilik
  • EnerjiSA

İskenderun Demir Çelik A.Ş. Türkiye’de en büyük demir çelik işlemlerinden biri olarak faaliyet gösteriyor. Deprem felaketi sonrasında riskler artsa da yüzde 13,69 temettü getirisi ile Türkiye’nin en çok temettü veren şirketlerinden biri olarak dikkat çekmektedir. 2016 yılından beri düzenli olarak temettü vermektedir.

Editör: TE Bilisim