Türkiye bir kere daha deprem gerçeği ile acı bir şekilde karşılaşmasının ardından binaların depreme karşı dayanıklı hale getirilmesine yönelik uygulamalar önem kazandı. Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve 11 ilde son derece acı bir tabloya neden olan depremler sonrasında hala bölgede ve Türkiye’nin farklı noktalarında deprem haberleri gelmeye devam ediyor.

Depremde yapı stokunun önemi artarken birçok vatandaş ise binalarını nasıl güçlendireceklerini araştırıyor. Uzmanlar ise yıkıcı depremlere karşı binaların güçlendirilmesine ilişkin önemli uyarılarda bulunuyor.

BİNALARI KARBON ELYAFLA GÜÇLENDİRMEK MÜMKÜN!

Depreme karşı binaları güçlendirmede etkili yöntemlerden biri karbon elyaf ile güçlendirme uygulaması. Bu yöntemde dişli bir halde pürüzlü hale getirilmesi ve betonun yüzeyine doğrudan yapıştırılması gerekiyor. Yapının üzerine herhangi bir boya, sıva gibi unsurların kalmaması gerektiği aktarılıyor.

Beton kötü durumda ise tamir harçları ile mevcut hasarların onarılması gerektiği aktarıldı. Sonrasında ise seçilen epoksinin kullanılacak mevsime göre uygun olması da önemli bir unsur olarak görülüyor. Karbon elyaf ile güçlendirme sadece daireler uygulanmıyor. Tüm yapının bu şekilde güçlendirilmesi önemli. Daire bazında uygulanması mümkün olmayan bu sistemin binayı tamamen güçlendirmek için tüm yapının modellenmesi gerektiği ifade ediliyor. Bu kapsamda tek başına yapılırsa binanın sitatiğinin bozulabileceğine dikkat çekiliyor.

KARBON ELYAF GÜÇLENDİRMESİNİN MALİYETİ NE KADAR?

Karbon elyaf ile binaların depreme karşı güçlendirilmesi birçok açıdan avantaj sağlıyor. Özellikle son dönemde birçok farklı bölgeden gelen deprem haberleri sonrasında binaların güçlendirilmesi de önemli bir konu haline geldi. Güçlendirmede öne çıkan yöntemlerde olan karbon elyaf ile güçlendirme işlemlerinde maliyetler de merak edilen konular arasında bulunuyor.

Daire başına ortalama olarak 250 – 300 bin lira aralığında bir maliyete sahip olan bu uygulamanın 10 daireli bir bina için ortalama 3 – 3,5 milyon lira seviyelerine kadar çıkabiliyor. Özellikle deprem riskinin yüksek olduğu bölgelerde yaşayan kişilerin binalarını bu tür uygulamalar ile güçlendirmeleri gerektiği ise birçok uzman tarafından vurgulanıyor. Depreme karşı en kısa sürede önlem alınması hayati önem taşıyor.

Editör: TE Bilisim