Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından vatandaşlara farklı kalemlerde destek ödemeleri yapılıyor. Bu ödemelerden biri ise vefat eden sigortalının yakınlarına yapılan ölüm aylığı olarak karşımıza çıkıyor. Anca ölüm aylığı bağlanabilmesi için sigortalının bir süre prim ödemesi yapmış olması gerekiyor.

2023 yılında asgari ücret başta olmak üzere birçok farklı ücrete yapılan zamlar sonrasında bu tür destek ödemelerinde de ücretler artış gösterdi. Ölüm aylığı almak isteyenlerin ise bazı şartları taşımaları gerekecek. Söz konusu şartları sağlayan vatandaşların vefat eden sigortalı yakınlarının ardından bu ödemelerden yararlanmaları sağlanacak.

ÖLÜM AYLIĞI NEDİR, KİMLER ALABİLİR?

Sigortalı bir kişinin vefat etmesi halinde hak sahiplerine, geride bıraktıklarına SGK tarafından yapılan ödemeler ölüm aylığı olarak tanımlanıyor. İlgili kanun kapsamında vefat eden sigortalının hak sahiplerine ise ölüm aylığı bağlanabilmesi için bazı şartların sağlanması gerekiyor.

En az 1800 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması gerekiyor. Bunun yanı sıra 4/1 – (a) sigortalıları için her türlü borçlanma süreleri hariç en az 5 yıldan beri sigortalı olmak ve toplamda 900 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirmiş olmaları gerekmektedir. Buna ek olarak farklı birçok şartta aranabilmektedir. Ölüm aylığı vefat edenin eşine, çocuklarına, anne ve babasına bağlanabilmektedir. Ölüm aylığı farklı oranlarda bağlanmaktadır.

2023 SGK ÖLÜM AYLIĞI NE KADAR?

Vefat eden sigortalının hak sahiplerinin yazılı talepleri sonrasında ilgili şartları sağlamaları halinde ölüm aylığından yararlanmaları mümkündür. İlgili kanunlar kapsamında ölüm aylığı için 2023 yılı ücretlerde yapılan değişiklikler sonrasında güncellendi. Bu kapsamda yüzde 25 hisseye göre en düşük dul ve yetim aylığı 1.430 TL olarak hesaplanıyor. Bu kapsamda en yüksek aylık ise 13 bin TL’ye kadar yükselmiş oldu.

2023 yılı için yapılan yeni zamlar sonrasında dul ve yetim maaşı alanların ek ödemeleri de artırılmış oldu. Ölüm aylığı kapsamında ödeme almak isteyenlerin birçok farklı şartı sağlamaları gerekecektir.

Editör: TE Bilisim