Emekli olmadan da maaş almanın yolu açıldı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahipleri için 2023 yılında da çeşitli destek ödemeleri yapılmaya devam ediyor. Ayrıca yeni yılla beraber destek ödemelerinde de ücretler artış gösterdi.

Belirli bir yaşın üzerindeki vatandaşların aylık olarak bu ödemelerden yararlanmaları için emekli olmalarına da gerek yok. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ilgili şartları sağlayalar aylık olarak 2 bin 604 TL ödeme yapılacağı aktarıldı. İhtiyaç sahibi vatandaşların desteklenmesine yönelik devlet destekleri yeni yılda da hızla devam ediyor.

BU KİŞİLER AYLIK 2 BİN 600 LİRA ÖDEME YAPILACAK!

Türkiye’de emeklilikle ilgili son dönemde yapılan düzenlemeler dikkat çekiyor. Bir yandan EYT ile emekli olacaklar Nisan ayında ilk maaşlarını almaya hazırlanırken, diğer yandan ihtiyaç sahipleri de hangi ödemelerden yararlanabileceklerini araştırmaya başladı.

Aylık ödeme almak için emekli olma şartı aranmıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ileri yaş grubunda olan kişilere 2 bin 604 TL ödemelere devam ediyor. SGK kapsamında emekli olmayanlar üç ayda bir yaşlılık aylığından yararlanabilecek. Asgari ücrete gelen zam sonrasında ise yaşlılık aylığı 2 bin 604 TL’ye yükseldi.

65 YAŞ AYLIĞI BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan ihtiyaç sahibi 65 yaş ve üzeri vatandaşlar üç ayda bir yaşlılık maaşı veriliyor. Yılda dört defa ödenen maaşlar Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarında yatırılıyor. Bu yıl 2 bin 604 liraya ulaşan yaşlılık ağlığı için aranan şartlar ise kısaca şöyle:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • 65 yaş ve üzerinde olmak,
  •  Sosyal güvencesi olmamak,
  • Nafaka almıyor olmak,
  • Hane halkı net gelirinin asgari ücretin üçte birinden az olması,
  • İlgili kanuna göre harçlık almıyor olmak vb.

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

İhtiyaç sahibi 65 yaş ve üzeri vatandaşlara yapılan ödemeler kapsamında valilik veya kaymakamlıklara bağlı defterdar veya mal müdürlüklerine başvuru yapılması gerekiyor. Ardından alınacak muhtaçlık belgesi ile belirlenen diğer şartları sağlayanlar 2 bin 604 lira ödemelerden yararlanabilecek.  

Editör: TE Bilisim