Borsada birçok yatırımcının yararlandığı temettüler sayesinde yatırımcılar ek kazanç elde edebiliyor. YKB ise hisse başına brüt temettü teklifini açıkladı. Öte yandan brüt temettü verimliliğini de yüzde 8 olarak gerçekleştirdiği açıklandı. Piyasalarda dev bankalardan gelen temettü teklifleri öne çıkmaya devam ediyor.

Akbank ve Türkiye İş Bankası’nın ardından Yapı Kredi Bankası da temettü teklifini Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bildirdi. Bankanın hisse başına brüt temettü teklifi belirlenmiş oldu. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) ise sektöre yönelik temettü onayının ardından bankaların temettü teklifleri de netlik kazandı.

BANKALARDAN TEMETTÜ AÇIKLAMASI PEŞ PEŞE GELDİ!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) sektöre ilişkin temettü onayının ardından bankalardan temettü teklifleri gelmeye başladı. Bu kapsamda kısa süre önce Akbank ve Türkiye İş Bankası temettü teklifini duyurmuştu. Yapı Kredi Bankası da temettü teklifini KAP’a açıkladı.

Akbank ve İş Bankası tarafından Yapı Kredi Bankası tarafından da kâr payı dağıtımına yönelik yönetim kurulu kararı açıklandı. Detayların belli olmasının ardından piyasalardaki birçok yatırımcı ise ne kadar temettü dağıtılacağını araştırmaya başladı. Bu kapsamda Yapı Kredi Bankası’ndan gelen açıklama ise dikkat çekti.

YAPI KREDİ BANKASI TEMETTÜ NE KADAR?

Yapı Kredi Bankası tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) temettü bildirimi yapıldı. Bu kapsamda hisse başına 0,93 TL brüt temettü teklifinin Genel Kurul’a sunulacağı açıklandı. Bu sayede Yapı Kredi Bankası’nın teklifi net olarak hisse başına 0,84 TL’ye karşılık gelecek. Söz konusu teklifte brüt temettü verimliliği ise yüzde 8 olarak gerçekleşti.

Yapı Kredi’den yapılan duyuruda 2022 yılı faaliyetlerinden elde edilen 52,7 milyar TL tutarındaki net kardan ortaklara 31 Aralık 2022 tarihinde banka tarafından ne kadar ödeneceğine karar verildi. Sermayesi olan 8,44 milyar TL’nin yüzde 5’ine tekabül eden 422 milyon liralık birinci nakit brüt kâr payı ile 7,48 milyar TL ikinci nakit brüt kar payı olmak üzere toplamda ödenmiş sermayesinin yüzde 93’üne karşılık gelen 7,91 milyar TL nakit brüt kâr payı dağıtılmasına karar verildi.  

Editör: TE Bilisim