Bekçilik Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? Bekçi olmak için sınava giren adaylar, yapılan sınavın ne zaman açıklanacağı konusunda sabırsızlıkla beklemeye başladılar. Bekçi olabilmek için yazılı sınavın ardından, sözlü sınavına giren adayların merakla sonuçları beklemeye başlamış durumdalar. Bekçi olmak için girdikleri yazılı sınavından en az 50 puan almaları gerekmektedir. Yazılı sınavdan 50 puan alan adaylar sözlü sınavına girmeye hak kazanacaklardır. Polis Akademisi Başkanlığı ve Emniyet genel Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan bekçi alma işleminde artık sona gelinmiş olmaktadır. Bekçi olmak için yazılı sınavın ardından Ekim ayı içerisinde gerçekleştirilen sözlü mülakat sınavına da girmiş olmaktadırlar. Yazılı sınav sonucundan en az 50 puan alabilen adayın katıldığı sözlü mülakat sınavından da 100 üzerinden en az 70 alan adaylar bekçi olabileceklerdir. Polis Akademisinden bekçilik mülakatı ile ilgili sonuçlar henüz açıklanmış değildir. Mülakat sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağı netlik kazanmamış durumdadır. Sözlü mülakat sınav sonuçlarının Kasım ayı içerisinde açıklanması beklenmektedir.

Bekçilik Sözlü Sınav Değerlendirilmesi Nasıl Yapılmaktadır?

Bekçilik Sözlü Sınav Değerlendirilmesi Nasıl Yapılmaktadır? Yapılan yazılı sınavdan en az 50 puan alan adayların girmeye hak kazandığı sözlü mülakat sınavında adaylara genel kültür ağırlıklı sorular gelmektedir. Adaylar genel kültür ağırlıklı soruların yazılı olduğu bir kart çekimi yaptırılarak, çekmiş olduğu karttaki konu hakkında yeteri kadar zaman tanınarak, konu üzerinden tanım ve sunum yapması beklenmektedir. Ayrıca konu ile ilgili olarak adaya ekstra sorular da sorulmaktadır. Bu şekilde adaylardan çektikleri karttaki konu hakkında birtakım özelliklere bakılmaktadır. Bu özellikler aşağıdaki gibi olmaktadır.
  • Adayların konu hakkındaki bilgilerine,
  • Adayların kendisinden istenileni kavramalarına,
  • Adayların kendilerine olan özgüvenlerine,
  • Adayların kendilerinin ifade becerilerine,
  • Adayların beden dillerini kullanabilirliğine,
Olarak 5 ayrı kriter olarak değerlendirilmektedir. Her kriter 20 puan değerindedir. Toplamda 100 puan olmaktadır. Yani 100 üzerinden değerlendirilerek en az 70 puan alan aday sözlü mülakat sınavından geçmiş sayılacaktır.

Bekçilik Sınavında Puanlama Nasıl yapılır?

Bekçilik Sınavında Puanlama Nasıl yapılır? Adayların yazılı sınavından başlayarak sırası ile tüm puanlama sistemi şu şekilde olmaktadır.
  • Yazılı sınav puanının % 25’i
  • Fiziki yeterlilik sınavının % 25’i
  • Sözlü mülakat sınavının % 50’si
Olarak hesaplama yapılmaktadır.
Editör: TE Bilisim