Bankalar çoğunlukla icra karşılığında el koymuş oldukları gayrimenkul, ev, arsa, işyeri ve araçları daha sonradan ihale usulü ile satışa çıkarmaktadırlar. Piyasa fiyatının daha altından satışa çıkarılan ürünleri almak için ise ihaleye katılım şartları merak ediliyor.

Banka İhaleleri Niçin Yapılıyor?

Banka ihalelerinin temel olarak yapılma amacı, banka tarafından kişilerin borcuna karşılık gayrimenkul, ev, arsa, işyeri ve araçlarına el konulmasıdır. Banka mevcut borcun ödenmediği durumlarda icra ya da ipotek karşılığında bir mülkleri alabilmektedir. Bankalar almış oldukları ev, araç, arsa vb. gibi taşınır ya da taşınmazları, daha sonradan ihale usulü ile piyasa fiyatının daha altında satmaktadırlar. Bu satıştaki temel amaç, bankanın elinden bir an önce borç ya d ipotek karşılığında almış olduğu ürünleri çıkarmaktır. Bu durum ise daha uygun fiyatlar ile ev, işyeri, dükkan, arazi, tarla, sıfır ya da ikinci el araç almak isteyenler tarafından rağbet görülüyor. Bu türden ihalelerden satın alabilme yapmak için ise ihale giriş ve uygulama şartlarının yerine getirilmesi gerekiyor.

Banka İhalesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Özel ya da kamu bankalarının güncel satışa sundukları gayrimenkuller resmi internet sitelerinden düzenli olarak yayınlanmaktadır. Bunun yanında ev ya da işyeri gibi gayrimenkuller aynı zamanda son dönemlerde çeşitli ilan sitelerinde de yayınlanmaktadır. Bu kanallardan hangi gayrimenkullerin satıldığı öğrenildikten sonra alınmak istenen gayrimenkul için ihale süreci başlatılmalıdır. İlana söz konusu olan gayrimenkule göre detaylar da değişebilmektedir. İlanlar arasında kendisine uygun olan satışı bulanlar internet sitesi üzerinden internet bankacılığı üyeliklerini kullanarak ihalelere online teklif verecekleri gibi banka şubeleri üzerinden de ihaleye teklif verebilirler. İhale teklifi vermeden önce bankalar ihaleye giriş ücreti de talep etmektedirler. İhaleye giriş ücreti, daha sonradan ihalenin alınmaması nedeniyle iade edilmemektedir. Bu konuda ihaleye girecekler dikkatli olmalıdır. İlk ihale teklifi sonrasında başka bir teklif olmazsa, bu teklif üzerinden satış işlemleri yapılmaktadır. Ancak daha yüksek bir teklif olduğunda, diğer katılımcıların bu tekliften daha fazla teklif yapmaları gerekmektedir. İlgili süre boyunca en yüksek teklifi veren katılımcı gayrimenkulü almaya hak kazanacaktır.
Editör: TE Bilisim