Bankada parası olanlar yeni yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararına göre dikkat etmesi gerekiyor. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı kapsamında mevduat hesaplarına uygulanan stopaj oranları düşürüldü. Buna göre mevduat hesaplarına ödenecek faiz oranları da artış gösterdi.

Daha Fazla Faiz Alınacak

Bankalarda mevduat hesapları olanlar 31 Aralık 2020 tarihine kadar daha yüksek faiz alma imkânına kavuştular. Resmi Gazete’de yayımlanmış olan Cumhurbaşkanlığı kararı kapsamında mevduat hesaplarına uygulanacak stopaj oranlarında indirim yapıldı. Bu bakımdan mevduat faizlerinden vadesiz ve ihbarlı hesaplar ve 6 aya kadar (altıncı ay dahil olacak) vadeli hesaplarda yüzde 15 olan oran yüzde 5’e, 1 yıla kadar (1 yıl dahil) vadeli hesaplarda yüzde 12 olan oran yüzde 3’e, 1 yıldan daha uzun vadeli hesaplarda ise yüzde 10 olan stopaj oranları yüzde 0’a çekildi. Enflasyon oranına bağlı olacak şekilde değişken faiz oranının uygulandığı 1 yıldan uzun vadeli olan hesaplarda ise yüzde 0 stopaj uygulaması aynı şekilde bırakıldı.

Katılım Bankaları İçin de Stopaj Düştü

Yapılan düzenleme kapsamında katılım bankalarındaki stopaj oranları da düştü. Katılım bankalarında bulunan vadesiz, ihbarlı ve özel cari hesaplar ile 6 aya kadar süreli vadeli hesaplarda yüzde 15 yerine yüzde 5 oran, 1 yıla kadar süreli olan vadeli hesaplarda yüzde 12 yerine yüzde 3, 1 yıldan uzun vadeli hesaplarda ise yüzde 10 yerine yüzde 0 stopaj vergisi kesintisi uygulanacak. Böylece bankada parası olanlar daha yüksek faizler üzerinden paralarını işletebilecek. İlgili kararın yürütülmesinden ise Hazine ve Maliye Bakanlığı sorumlu olacak. Yıl sonuna kadar sürecek uygulamada, yıl sonuna kadar olan süre hesaplanarak yeni belirlenen oranların geçerliliği sağlanacak. Yıl sonundan itibaren ise yeni düzenlemenin gelmesi bekleniyor.
Editör: TE Bilisim