Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomistler ve akademisyenlerle bir araya geldiği konuşmasında, son dönemde ciddi endişelerin ana gündem maddesi haline gelen istihdam oranları ve işsizlik ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Albayrak, toplantıda yaptığı açıklamaları arasında istihdamın artırılmasına yönelik ciddi çalışmaların yürütüldüğü müjdesini verdi. “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız, istihdama yönelik geniş kapsamlı bir paket çalışması içinde. Biz de koordinasyon ve destek konusunda katkıda bulunuyoruz.” ifadelerini kullanan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak İstikrar Kalkanı'ndan sonra İstihdam Kalkanı olarak ifade edilecek geniş kapsamlı bir çalışma yürütüldüğünü duyurdu. Çalışma yaşamını ve işsizliğe karşı istihdam sürecini yakından ilgilendiren Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak açıklamaları ile ilgili detaylı bilgileri haberimizde bulabilirsiniz. Ekonomistler ve akademisyenlerle bir araya gelen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak kamuoyunun gündemindeki önemli konularla ilgili detaylı açıklamalarda bulundu. Toplantıya “Dünya tarihinde görülmemiş ilginç ve tarihi bir süreçten geçiyoruz.” sözleriyle başlayan Bakan Albayrak, “Salgında Türkiye en az etkilenen ülkelerden biri. Diğer ülkelere kıyasla pozitif ayrıştığımız 3 ayı geride bırakıyoruz. Bardağın içindeki suyun artmaya başladığı normalleşme dönemine girildi.” dedi. Son dönemde işsizliğin artması ve istihdam konusundaki endişelere de değinen Bakan Albayrak, işverenleri ve iş arayan vatandaşları da yakından ilgilendiren önemli açıklamalarda bulundu.

İstihdam Kalkanı Paketi Hazırlığı Yapılıyor

Kısa çalışma ödeneğinin devamı ve işten çıkarma yasağının uzatılıp uzatılmayacağı sorusunu yanıtlayan Bakan Albayrak, yeni bir paketin ipuçlarını verdi. Albayrak, “Normalleşme döneminde istihdam ön plana çıkacak. Normalleşmeyle birlikte özellikle bu anlamda mikro düzeyde detaylı bir çalışma yürütüyoruz. Pakette bunlara temas edecek detaylar da olacak” açıklamasıyla istihdam kalkanı paketini müjdeledi. Türkiye’de son yıllarda giderek tırmanan işsizlik sorunu hakkında kendisine yöneltilen sorulara yanıt veren Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız, istihdama yönelik geniş kapsamlı bir paket çalışması içinde. Biz de koordinasyon ve destek konusunda katkıda bulunuyoruz. İstikrar Kalkanı'ndan sonra İstihdam Kalkanı olarak ifade edebileceğimiz geniş kapsamlı bir çalışma yürütüyoruz.” ifadelerini kullanarak müjdeli haberi paylaştı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda istihdam ile ilgili olarak geniş kapsamlı bir paket hazırlığının devam ettiğini müjdeleyen Bakan Albayrak, açıklamasında iki bakanlık olarak Ekonomik İstikrar Kalkanı’ndan sonra şimdi de geniş kapsamlı İstihdam Kalkanı Paketi hazırlığı yaptıklarını duyurdu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak istihdam kalkanı paketiyle ilgili olarak “Çizilen çerçevenin ilk defa bu kadar geniş olduğu bir çalışma olacak.” müjdesini verdi.

Bakan Albayrak’ın Açıklamasından Satır Başları

Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Ofisi'nde basın mensupları ve ekonomistlerle bir araya gelen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak koronavirüs salgını sürecinde vatandaşlara açıkladıkları ekonomik paketlerin büyüklüğünün çarpan etkisiyle 600 milyarı geçtiğini dile getirdi. Paketlerin çok kuşatıcı ve kılcal damarlara kadar etkili olduğunu vurgulayan Bakan Albayrak, “Esnafın neredeyse yarısı desteklerden yararlandı. 7 milyon vatandaşa ulaşıldı. Kredilerde başvuru kabul oranı yüzde 85. Dinamik ve etkin bir paket oldu.”  ifadelerini kullandı. “Türkiye ilk defa enflasyon-faiz-kur denkleminde benzer ülkelere göre kontrolü kaybetmediği bir süreç tecrübe etti. Dolarizasyonun tersine döndüğü bir sürece giriyoruz. Dövizle borçlanma son bir yılda düştü, döviz borçluluğu TL’ye dönüyor. Swap konusu o kadar anlaşılmamış ki herkes bir tarafını konuşuyor. Swap normalleşme sürecinin önemli araçlarından biri olacak, süreç başladı.”
Editör: TE Bilisim