EYT düzenlemesi 3 Mart Cuma günü yürürlüğe girdi. Uzun yıllardır beklenen EYT düzenlemesini kabul edilmesinin ardından, EYT konusu gündemdeki önemini korumaya devam ediyor. EYT Kapsamında emekli olacak SSK ve Bağ-Kur’lular için gerekli şartlar değişiklik gösteriyor.

İki kurum için farklılık gösteren emeklilik şartları, vatandaşların kafasını karıştırmaya devam ediyor. EYT başvurusu yapacak olan Bağ-Kur’luların prim gününe dikkat etmesi oldukça önemli. Bağ-Kur sonrası 1.260 gün SSK primi oluşması halinde EYT kapsamında SSK emeklilik hakkı oluşmaktadır. Bu durumda SSK’dan emekli olunabilir ve aylık emekli maaşı daha yüksek olabilir.

1261 PRİM GÜNÜNE DİKKAT

Akşam Gazetesi’nden Okan Güray Bülbül, EYT ile emekli olmaya hak kazanan SSK ve Bağ-Kur’luların kafa karışıklığını giderdi. Okan Güray Bülbül kaleme aldığı yazısında 1260 gün prim konusunun altını çizdi. Okan Güray Bülbül yazısında şu bilgilere yer verdi; ‘’EYT’liler 20 yılı aşkın sürenin sonunda yaş şartına tabi olmadan emekli aylığı bağlatma hakkına kavuştu.

EYT’li SSK’lılar kadın ise, 20 yıl sigortalılık süresi ve en fazla 5975 prim günü, erkek ise, 25 yıl sigortalılık süresi ve yine en fazla 5975 prim günü ile emekli olabiliyorken, EYT’li Bağ-Kur’lular için prim şartı ise kadınlarda, 7200, erkeklerde ise, 9000.’’

SİGORTALILIK SÜRECİ ÖNEMLİ

Akşam Gazetesi’nde Okan Güray Bülbül’ün yazısında ayrıca şu ifadelerde yer aldı; ‘’İlk kez 8 Eylül 1999 ve öncesinde Bağ-Kur’lu olmuş bir erkek 9.000 prim günü kadın ise 7.200 prim günü ile emekli olabiliyor. Bağ-Kur’lular içi sigortalılık süresi bir anlam ifade etmiyor. Çünkü, Bağ-Kur’lunun zorunlu Bağ-Kur’luluğu durmuş ise zaten prim ödemiyor ve prim gün sayısı artmıyor.

25 yıllık sigortalılık süresinin tamamında prim ödemesi gereken Bağ-Kur’lu bu nedenle erkekse 9.000 günlük kadın ise, 7.200 günü doldurmadan emekli olamıyor. Dolayısı ile Bağ-Kur’lular için sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısı aynı şeyi ifade ediyor. Bağ-Kur’lu bir erkek 25 yıl bir kadın ise, 20 yıl prim ile emekliliğe hak kazanabilirken, SSK’lı bir erkek ya da kadın en fazla 16 yıl, 7 ay ve 5 gün prim ile emekli olabiliyor.’’

Editör: TE Bilisim