Asgari Ücret Zammı ile İlk Gelişme, 397 TL Ek Zam Gelecek mi? Koronavirüs salgını yüzünden artan yaşam pahalılığı ve aynı zamanda artan döviz oranları yüzünden asgari ücret ile çalışanlar asgari ücretin yeni yılda ne kadar olacağını merak ediyorlar. Konuyla ilgili ilk açıklama iste Türk İş Sendikası’ndan geldi. Buna göre AGİ dahil olmak üzere en az 397 TL zam bekleniyor.

2021 Asgari Ücret Oranları Belirleniyor

2021 yılında asgari ücrete yansıtılacak zam oranları hakkında yeni yılın yaklaşması ile birlikte yeni veriler öne çıkıyor. 2021 yılı için ilk yarı yılın enflasyon oranlarının açıklanmasının ardından asgari ücret ile çalışanlar maaşlarına ne kadar zam alabileceklerini merak ediyorlar. Yeni dönemde asgari ücretin ne kadar olacağına yönelik ise yeni gelişmeler yaşanıyor. Asgari ücret çalışanlar için olduğu kadar aynı zamanda işverenler için de büyük önem taşıyor. Buna göre özellikle koronavirüs salgının ekonomik olarak pek çok işletmeyi zor durumda bırakmasından ötürü asgari ücrette artışın da ne kadar yapılacağı merak ediliyor. 2020 yılında ekonomik zorluklar yüzünden pek çok işletme faaliyetini durdurmuşken, aynı zamanda pek çok işletme de çalışanlarını ücretsiz izne çıkarmak durumunda kalmıştı. Bu noktalar göz önüne alındığında asgari ücretin artış oranı işyeri sahiplerini de yakından ilgilendiriyor. TİSK, Türk İş Sendikası ve Çalışma Bakanlığı tarafından ilk görüşmeler sonucunda 2021 asgari ücret oranı AGİ ile birlikte 397 TL zaman geleceği ön görülüyor.

Asgari Geçim İndirimi Ne Kadar Olacak?

Evli ve çocuğu olanların yararlandıkları asgari geçim indiriminin artış göstermesi ile birlikte ilk teklifler kabul edilirse evli ve çocuklu olan asgari ücretlilere 2021 yılında 397 TL zam yapılmış olacak. Halihazırda asgari geçim indirimi evli olmayan bir çalışan için 220 lira, evli ve çocuğu olmayan için 264 TL, evli ve bir çocuğu olan için ise 297 TL olarak uygulanıyor. Özellikle yıl sonuna doğru bakanlık ve sendika temsilcileri arasında yapılacak görüşmeler sonucunda asgari ücretin ne kadar olacağı netlik kazanacak. Ancak eldeki enflasyon verilerine ve yapılan ön görüşmelere dayanarak AGİ dahil 397 TL maaşlarda artış olması tahmin ediliyor.
Editör: TE Bilisim