Araba sahiplerine sevindirici haber, sigorta firmaları paralarını ödemeye başladı. Arabası olan herkesi yakından ilgilendiren doluhasarının karşılanmasında ödemelerin kimler tarafından yararlanılacağı merak ediliyor. Dolu yağışı nedeniyle araçları hasar görenlere ödemeler nasıl yapılacak, trafik sigortası hasarı karşılayacak mı, işte detayları.

Dolu Hasarı Karşılanacak

Aniden yağan dolu yağışları pek çok araç sahibinin araçlarını kapalı bir alana almaları için fırsat vermezken dolu yağışı nedeniyle de araçlarında hasar oluştu. Bu durumda olan araç sahiplerine ise oluşan maddi hasarların ödenmesi söz konusu. Bu ödemelerin nasıl karşılanacağı ise merak ediliyor. Özellikle geçen hafta İstanbul’da başlayan dolu yağışı pek çok aracın hasar görmesine neden oldu. Kaskosu olan araçlar dolu yağışına karşı oluşan hasarları karşılatırken kaskosu olmayan araçlarda ise hasarların nasıl karşılanacağı merak ediliyor. Öncelikle trafik sigortası ve kasko ayrımının bu konuda bilinmesi gerekiyor. Trafik sigortası, trafiğe çıkan her aracın yaptırması zorunlu olan ve olası bir kaza durumunda karşı tarafın hasarını karşılayan sigortadır. Bu yüzden sel, dolu gibi afet durumlarında trafik sigortası ödeme yapmaz. Ancak kaskoda eğer teminat doğal afetleri içeriyorsa, bu durumda kasko firması dolu hasarını karşılayacaktır. Bunun için de kasko teminatları arasında mutlaka dolu hasarı teminatının verilmesi gerekiyor. Eğer kasko dar kapsamlı bir içeriğe sahipse, bu durumda dolu hasarı da kasko tarafından karşılanmamaktadır.

Poliçeye Dikkat Edilmeli

Fakat yaygın olarak yapılan kasko türlerinin kapsamı genişletilmiş kasko olduğu için dolu yağışı teminatın içinde yer almaktadır. Bu yüzden kaskosu olan araç sahiplerinin dolu hasarları kasko firmaları tarafından karşılanacak. Kasko poliçesinde dikkat edilecek en önemli nokta ise hasarın hangi serviste giderileceği oluyor. Buna göre araç sahiplerinin araçlarının doğru bir şekilde tamir edilmeleri için sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu firmalara dikkat etmeleri gerekiyor. Bunun dışında sigorta firmasının anlaşmalı olmadığı bir tamirciye ya da servise gidilirse bu durumda kasko oluşan hasarları karşılamayacaktır. Böylece kasko sahibi olan araç sahipleri 30 gün süre zarfında sigorta firmalarına başvuru yaparak araçlarında oluşan dolu hasarını ücretsiz şekilde giderebilecekler. Kaskoyu kullanmaları halinde ise hasarsızlık indirimi etkilenecek, aracın TRAMER’e kaydı yapılacak. " width="100%" height="315" frameborder="0" allowfullscreen="allowfullscreen">
Editör: TE Bilisim