Okul Öncesi (Anaokulu) Öğretmenliği Maaşları Ne Kadar 2021

Okul öncesi çocuklar için verilmekte olan en önemli eğitimlerden biri anaokuludur. Anaokulu öğretmenleri, gelişim çağında olan çocuklar için eğitim veren, onları sosyal ve fiziksel olarak eğitimlerini sağlayan öğretmenlerdir. Okul öncesi, hem devlet okullarında hem de özel okullarda yer almaktadır.

Okul öncesi bölümü bitiren öğretmenler, özel ve devlet okulu kapsamında çalışma alanlarını araştırmaktadır. Pek çok mezun ve mezun olacak okul öncesi öğretmenleri, okul öncesi öğretmenliği maaşları ne kadar 2021 yılı kapsamında zam oranları ile beraber güncel son halini merak etmektedirler.

Son yıllarda pek çok aile okul öncesi eğitime daha fazla önem vermeye başlamıştır. Ailelerin çocukları için bu talebi sayesinde de pek çok okul öncesi bölümü öğretmeni için de istihdam alanları artmıştır. Okul öncesi bölümü bitiren pek çok aday öğretmen devlette okul öncesi öğretmenliği ve özel sektörde okul öncesi öğretmenliği seçeneklerini değerlendirmektedir.

Özel okullarda, okul öncesi öğretmen maaşları kişilerin tecrübelerine ve okul yönetiminin belirlemiş olduğu politikalar kapsamında belirlenmektedir. Devlet okullarında okul öncesi öğretmenliği maaşları ise 657 Sayılı Kanun esas alınarak maaş ödemeleri yapılmaktadır.

Devlet okullarında okul öncesi öğretmenliği maaşları, derece ve kademeye göre hesaplanırken, özel okullarda okul öncesi öğretmenliği maaşları, tecrübeye ve okul yönetimi politikalarına göre değerlendirilerek maaşlar verilmektedir.

Devlette Okul Öncesi Öğretmenliği Maaşları Ne Kadar?

Devlet okullarında okul öncesi öğretmen maaşları 657 Sayılı Kanun kapsamında hesaplanmaktadır. Pek çok atanması gerçekleşen ve atanacak olan okul öncesi öğretmenliği bölümü mezunları devlette okul öncesi öğretmenliği maaş ücretlerini merak etmektedir. Öğretmen atamalarında sözleşmeli ve kadrolu olarak ayrılmakta olup, okul öncesi öğretmenliği atmalarında da öğretmenler sözleşmeli ya da kadrolu olarak göreve başlayacaktır.

Söz konusu kanun kapsamında sözleşmeli ve kadrolu okul öncesi öğretmen maaşları şöyledir,

 • Bekâr ve çocuksuz okul öncesi öğretmen maaşı net olarak: 4,600 TL olarak belirlenmiştir. Ek ders ve ilave ödemeler ile okul öncesi öğretmenliği maaşları 6,000 TL’ye kadar çıkmaktadır.
 • Kadrolu okul öncesi öğretmen maaşları: 4600 TL’den başlamakta olup söz konusu miktar ek ders ve ilave ödemeler ile 6,000 TL’ye kadar çıkmaktadır.
 • Sözleşmeli okul öncesi öğretmenliği maaşları, kadrolu okul öncesi öğretmenliği maaşlarından çok farklı değildir. Sözleşmeli okul öncesi öğretmenliği maaşı 4,600 TL olarak hesaplanmıştır. Ek ders ve ilave ödemeler ile söz konusu miktar 6,000 TL’ye kadar çıkmaktadır.

Özel Sektörde Okul Öncesi Öğretmenliği Maaşları Ne Kadar?

Özel okullarda okul öncesi öğretmenliği yapmakta olan ve yeni başlayacak olan öğretmenler için özel okullarda maaşların ne kadar olduğu merak konusudur. Özel okullarda okul öncesi öğretmenliği maaşları, öğretmenlerin tecrübesi esas alınarak ödemeler yapılmaktadır. Özel okul sektöründe öğretmen maaşları, tecrübeli öğretmen ve işe yeni başlayan öğretmen olarak ayrılmaktadır.

İşe henüz başlayan bir okul öncesi öğretmeni, kendisinden tecrübe olarak daha fazla olan öğretmenden fazla ya da aynı maaşı alamaz. Özel okul ve kolejlerde okul öncesi öğretmenliği yapan öğretmenler için 2021 yılı kapsamında belirlenen en düşük maaş ödemesi, 2,800 TL olarak belirlenmiştir.

Özel okullarda en yüksek, okul öncesi öğretmenliği maaşı ise, 4000 TL olarak belirlenmiştir. Söz konusu maaşlar kesin maaşlar değildir. Okul idaresi yönetiminin politikası kapsamında maaşlar, okullar arası farklılık göstermektedir. Okul idaresinden maaş ödemeleri için daha net bilgi alınacaktır.

Kimler Okul Öncesi Öğretmenliği Yapabilir?

Okul öncesi öğretmeni olmak isteyen pek çok aday bulunmakta olup, okul öncesi öğretmeni olunabilmesi için kişilerin bazı özellikleri taşıması gerekmektedir. Okul öncesi öğretmenliği mesleğini yapacak olan kişiler bazı bölümlerden mezun olması gerektedir.

Ayrıca anaokulu öğretmenliği yapabilecek kişilerin, öncelikle çocukları sevmesi gerekmektedir. Sürekli olarak çocuklarla ilgilenecek olan okul öncesi öğretmenlerinin çocukları sevmemesi halinde hem öğrenciler için hem de kişinin kendisi için sağlık bir eğitim hayatı olmayacaktır. Okul öncesi öğretmenliği yapacak kişilerin çocuklarla iyi anlaşabilmesi ve çocukların psikolojilerinden anlaması gerekmektedir.

Öğretmenlerin güler yüzlü, sempatik, sabırlı ve otoriter olması gerekmektedir. Okul öncesi öğretmenliği yapacak kişinin kendisini ifade etmede iyi olması ve böylece çocuklarla anlaşmada sıkıntı yaşamaması gerekmektedir. Bu özellikleri taşıyan öğretmen adayları, mesleklerini yaparken sağlıklı bir eğitim hayatı gerçekleştirirler.

Söz konusu manevi özelliklerin dışında anaokulu öğretmenliği yapabilecek kişiler ise,

 • 4 yıllık olan Çocuk Gelişimi, Okulöncesi Öğretmenliği, Ev Ekonomisi bölümlerinden birini bitirmiş olması gerekmektedir.
 • Eğitim fakültelerinde kapsamı dışında bir bölümden mezun olan okul öncesi öğretmenliği yapacak kişilerin devlette çalışabilmesi için formasyon alması gerekmektedir.
 • Özel okullarda çalışacak olan adayların formasyon almasına gerek yoktur.
 • Devlette öğretmenlik yapmak isteyen kişilerin KPSS sınavından başarı ile geçmeleri gerekmektedir.

Okul Öncesi Öğretmenliği İş İmkânları Nasıl?

Anaokulu öğretmeni olan kişilerin çalışabileceği alanlar,

 • Devlet okulları
 • Özel okullarda
 • Kreşlerde
 • Yuvalarda
 • Gündüz bakım evlerinde
 • Kendilerine ait anaokullarında çalışabilmektedirler.

Söz konusu alanlarda iş imkânı bulan okul öncesi öğretmenleri, seçecekleri alanlardan birinde çalışabilirler. Okul öncesi öğretmenliği maaşları ne kadar 2021 yılı kapsamında söz konusu iş alanlarına göre değişiklik göstermektedir.

Okul Öncesi Öğretmenliği İçin Hangi Bölümleri Bitirmek Gerekir?

Pek çok okul öncesi öğretmenliği bölümünü okuyarak bu mesleği yapmak isteyen adaylar bulunmaktadır. Anaokulu öğretmenliği mesleğinin yapılabilmesi için kişilerin bazı bölümleri bitirmiş olması gerekmektedir. Meslek lisesi çocuk gelişim bölümü bitirmiş olan kişiler anasınıfı öğretmeni olabilmesi için lisansta okuması gereken bölümler bulunmaktadır.

Anaokulu öğretmenliği için okunması gereken bölümler ise şunlardır,

 • 4 yıllık lisans programının bitirilmiş olması gerekmektedir.
 • Çocuk gelişimi
 • Çocuk gelişimi ve eğitimi,
 • Çocuk gelişimi ve eğitimi öğretmenliği,
 • Çocuk gelişimi ve okul öncesi öğretmenliği
 • Ev ekonomisi,
 • Anaokulu öğretmenliği ve okul öncesi öğretmenliği
 • Anaokulu öğretmenliği bölümlerini bitirmesi gerekmektedir.

Devlet kurumlarında çalışmak isteyen lisans ve ön lisans mezunu adayların KPSS sınavına girmeleri gerekmektedir.

Okul Öncesi Öğretmeninde Bulunması Gereken Özellikler Nelerdir?

Anaokulu öğretmeni olacak kişilerde bulunması gereken bazı özellikler aranmaktadır. Anaokulu öğretmeni olacak kişilerde olması gereken özellikler,

 • Çocukları sevmesi ve onlarla rahat iletişim kurabilmesi gerekmektedir.
 • Güler yüzlü ve sempatik olması gerekmektedir.
 • Çocukların rahatça kendilerini anlayabilmelerini sağlamaları gerekmektedir.
 • Kişilerin sürekli olarak kendilerini geliştirmesi gerekmektedir.
 • Çocuk gelişimi ve psikolojisi hakkında araştırmalar yapması ve güncel olarak haberdar olması gerekmektedir.
 • 2-5 yaş arası çocukların kendilerini ifade edebilmelerinde yardımcı olması gerekmektedir.
 • Çocuklara temel bakım kurallarını öğretebilmeleri gerekmektedir.
 • Yaşıtları ile iletişim problemi yaşayan çocuklar ile iletişime rahat geçebilmelidir.
 • Çocukların gelişimleri hakkında aileleri ve okul yönetimi bilgilendirebilmelidir.

Söz konusu özellikleri taşımayan okul öncesi öğretmenlerin mesleklerini yaparken hem kendileri hem de öğrencileri için zor bir süreç olacaktır.

Erkekler Okul Öncesi Öğretmenliği Yapabilir Mi?

Pek çok kişi tarafından anaokulu öğretmenliğinin yalnızca kadınlar tarafından yapılabileceğine inanılmaktadır. Erkek okul öncesi öğretmenini ilk defa duyanlar erkekler okul öncesi öğretmeni olabiliyor mu diye merak etmektedir. Pek çok kişi tarafından erkeklerin anaokulu öğretmenliği yaptığı bilinmese de ya da yalnızca kadınlara özel bir meslek olduğu düşünülse de erkekler de anaokulu öğretmenliği yapmaktadır.

Bu yazı kapsamında okul öncesi öğretmenliği maaşları ne kadar 2021 yılı kapsamında kadrolu ve özel sektör çalışanları arasındaki farklar incelenmiştir.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu