Çocukların sağlıklı yetişkin bireyler olması için emek veren okul öncesi öğretmenleri, renkli bir çalışma ortamına sahiptir. Her çocuğun farklı bir dünya olduğu düşünüldüğü zaman mesleğe gösterilen ilgideki artış dikkat çeker. Çocukları okula hazırlarken aynı zamanda fiziksel, ruhsal ve sosyal açıdan gelişim göstermelerine de fırsat yaratan anaokulu öğretmenleri ne kadar maaş alır? Bu sorunun cevabı özellikle üniversite sınavına hazırlanan ve meslek seçme konusunda kararsızlık yaşayanlar tarafından araştırılmaktadır. İşte, okul öncesi öğretmenlerinin 2023 maaşları ve iş imkânları…

Okul Öncesi Öğretmen Maaşları

2023 Anaokulu öğretmen maaşı ortalamaları pozisyon ve kıdeme göre değişiklik gösterir. İnsan Kaynakları alanında hizmet veren kurumlarda öne çıkan iş ilanları arasında yer alan sınıf öğretmenliği, kariyer hedefi açısından oldukça geniş alternatiflere sahiptir.

İşe yeni başlayan bir okul öncesi öğretmeni;

 • En düşük 8.500 TL
 • Ortalama 9.000 TL ve
 • En yüksek 11.950 TL maaşa sahiptir.

Anaokulu müdür yardımcısı olan birinin maaş aralığıysa 10.000 TL ve 14.000 TL arasında değişiklik gösterir. Maaş ayarlaması ve zam oranları kurum politikaları ve öğretmenin sahip olduğu donanım göz önünde tutularak değişiklik gösterebilir.

Nasıl Okul Öncesi Öğretmeni Olunur?

Meslek seçerken önemli bir kriter olan anaokulu ücretli öğretmen maaşı 2023 özellikle çocuk gelişimi konusunda yetenek ve ilgisi olanların ilgilendiği bir konudur. Yapılan araştırmalar okul öncesi öğretmeni pozisyonunda çalışanların sahip oldukları özelliklerin performans değerlendirmesinde avantaj sağladığını ortaya koymaktadır.

Bu alanda çalışmak isteyenlerin mezun oldukları bölümler arasında;

 • Okul öncesi öğretmenliği
 • Çocuk gelişimi
 • Çocuk gelişimi ve eğitimi
 • Sosyal hizmetler
 • Çocuk gelişimi ve eğitimi öğretmenliği sayılabilir.

Okuldan yeni mezun olmuş bir okul öncesi öğretmeni sektör dışında danışmanlık ve kültür sanat alanında hizmet veren kurumsal firmalarda da çalışabilir. İş olanakları kadar önemli bir konu olan maaşlar, harcanan efor göz önünde tutulduğunda son derece düşüktür. Bu alanda hizmet verenlerin;

 • %92’si kadın ve
 • %8’i erkektir.

Hem özel sektörde hem de devlette istihdam imkânı yakalayan meslek sahipleri, çalıştıkları yıllar boyunca elde ettikleri kıdemle aldıkları maaşta iyileştirmeye hak kazanırlar.

Okul Öncesi Öğretmenliği Kolay mı?

Genel olarak kolay bir bölüm olarak algılanan okul öncesi öğretmenliği son derece önemli ve efor gerektiren bir meslektir. Eğitimin ilk 2 yılında teorik ve son 2 yılında pratik uygulamalar öne çıkar.

 • AB üyeliği kapsamında hayata geçirilen uygulamalar okul öncesi eğitimin önemine vurgu yapmıştır.

Anaokullarına ortaya çıkan öğretmen eksiği bu mesleğe olan ilginin artmasında önemli role sahiptir. Okul öncesi öğretmen atama puanları her geçen yıl yükselmekte ve KPSS’de yakalanan başarıya ek olarak mülakat sonucunda da hedeflenen puanı tutturmak gerekmektedir.

Özel bir kurumda çalışmak isteyenlerin ilgili okulda görüşme yapması beklenir. Her türlü şartta karşılıklı anlaşmanın sağlanması halinde deneme süreci başlar ve başarılı olunması halinde kadroya geçilir. Sözleşmeli anaokulu öğretmen maaşı kurumlar arasında değişiklik gösterebilir.

Devlet Kurumlarında Anaokulu Öğretmen Maaşları 2023

Anaokulu öğretmen maaşı devlet kurumlarında ilgili yönetmelik kapsamında belirlenir. 657 sayılı kanun gereğince;

 • Devlet kurumunda anaokulu öğretmeni yapan kişinin haftada en az 18 saat çalışması istenir.

Göreve yeni başlayan ve bekâr bir öğretmen ortalama 8.500 TL kazanırken, bu rakam ek ders ve nöbet ücretleriyle 9.000 TL’ye kadar yükselebilir. 2023 yılı için belirlenmiş ek ders saat ücreti 40 TL’dir. Kıdem arttıkça hak edilen maaş rakamı da yükselir.

Özel Okullarda Anaokulu Öğretmen Maaşları 2023

Özel okullarda anaokulu ücretli öğretmen maaşı kurum politikalarına göre belirlenir. Mesleğe yeni başlayanlar için bu rakam asgari ücret veya asgari ücretin biraz üstünden belirlenir. Deneyim ve mesleki başarı maaş üzerinde etkili olan kriterler arasında sayılabilir.

 • Kişisel gelişimine önem veren
 • Çocuk gelişimi alanında fark yaratan
 • Kaliteli eğitime odaklanan öğretmenler kısa süre içinde pozisyon yükseltebileceği gibi maaş konusunda da avantaj yakalar.

Özel sektörde anaokulu öğretmenliği yapanlar ek ders ücreti almaz. Ebeveynlerin okul öncesi eğitime önem vermesi sektördeki eğitimli personel sayısının artmasına zemin hazırlar. Kurumsal ve yaygın şubeye sahip özel anaokulları eğitim kalitesini artırmak için her zaman deneyimli öğretmenlerle işbirliği içine girer.

Okul Öncesi Öğretmeni Maaşlarını Etkileyen Faktörler

Okul öncesi öğretmeni maaşları çalışılan kuruma ve ek ders gibi ücretlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bunlara ek olarak okul öncesi öğretmeni maaşlarını etkileyen diğer faktörler şunlardır:

 • Görev süresi
 • Medeni hal
 • Kadrolu/sözleşmeli olma durumları
 • Yabancı dil bilgisi

Okul Öncesi Öğretmeni Olmak İçin Hangi Bölüm Okunur?

Okul öncesi öğretmeni olmak için 4 yıllık lisans mezunu olmak gerekir.

 • Ev ekonomisi
 • Okul öncesi öğretmenliği
 • Çocuk gelişimi
 • Anaokulu öğretmenliği ve
 • Eğitim fakültesi mezunları formasyon eğitimi alarak devlet kurumlarında çalışmaya başlayabilirler.

Özel sektör çalışanı olmak için formasyon eğitimi alınması zorunlu değildir.

Kimler Anaokulu Öğretmeni Olabilir?

İlkokul çağına gelmemiş çocukları okula hazırlarken gelişimlerine destek olan anaokulu öğretmenlerinde olması gereken özellikler şu şekilde sıralanabilir.

 1. Çocuklarla etkili iletişim becerisi
 2. Organizasyon yeteneği
 3. Çocuklarla empati kurma
 4. Acil yardım bilgisi
 5. Çocukların gelişim özelliklerine uygun davranma
 6. Yaşa uygun oyun kurma

Anaokulu öğretmenleri gün içinde verdikleri eğitimlerle çocukların duygusal, bilişsel, zihinsel ve sosyal gelişimine katkı sağlar. Milli Eğitim Bakanlığı veya özel eğitim kurumları iş ilanları online olarak takip edilebilir. İŞKUR resmi web sayfası üzerinden kamu alımları takip edilebilir ve başvurular tamamlanabilir.

Belediye kreşleri de anaokulu öğretmenliği mezunu genç adaylar için önemli bir deneyim alanıdır. 2022 yılı için belediye kreşlerinde çalışan okul öncesi öğretmen maaşları asgari ücret üzerinden şekillenir. Bütçesi yüksek olan belediyelerde sosyal haklar daha tatminkâr olabilir.

Anaokulu Öğretmenliği Erkekler İçin Uygun Bir Meslek mi?

Okul öncesi öğretmenlik yapmak isteyen erkekler toplumda yer etmiş önyargıyla karşılaşır. Mesleği yapanlar arasında sayıları oldukça düşük olan erkekler, uygulama alanı bulduklarında sahip oldukları yeteneği aldıkları eğitimle ideal şekilde buluşturarak sorumluluklarını eksiksiz bir şekilde yerine getirir.

İdareciler tarafından şans verilen erkek sınıf öğretmenleri velilerden gördükleri destekle kısa zamanda idareci konumuna geçebilirler. Anaokulu öğretmenliği çalışma saatleri açısından değerlendirildiğinde kolay gibi görünse de sorumluluk açısından son derece zorlayıcıdır. Erkek öğretmenin sınıfında okuyan çocukların;

 • Toplumsal cinsiyet dengesi gelişir
 • Anne ve babanın ayrı olduğu ailelerde destekleyici olur
 • Pozitif erkek rol modeli kurulur
 • Çocukta farklı bakış açıları gelişir ve
 • Erkek ve kadınlar arasındaki pozitif ilişki görülür.

Mezun sayısı göz önünde tutulduğunda talebin artmasına rağmen anaokulu öğretmenliği yapmak isteyenlerin iş bulma imkânı daralmaktadır.

Anaokulu Öğretmenlerinin Çalışma Şartları ve Saatleri

Anaokulu öğretmenlerinin çalışma şartları devlet veya özel sektöre göre değişiklik gösterir. Devlet okullarında çalışan öğretmenler günlük en az 6 ve en fazla 8 saat çalışabilir. Haftalık 18 saati geçen süreler için ilave ücret ödenir.

Özel sektörde hizmet veren kurumlarda günlük çalışma saatleri genellikle 09.00-17.00 arasıdır. Özellikle çalışan annelerin çocuklarının eğitimi için düzenlenen günlük programda ilave saatler için ek ödeme yapılmaz. Resmi ve hafta tatillerinde çalışan özel okullar bulunabilir.

Özel okullarda çocuklara sunulan imkânlar çok daha geniştir. Materyal çeşitliliği ve oyun alanları karşılaştırıldığında ciddi farklar göze çarpar. Veli bilincinin ve maddi yeterliliğinin olması özel anaokullarındaki öğretmenler için avantaj olarak görülebilir. Okul öncesi öğretmenliği maaşları ve iş imkânları toplum içinde statü sembolü olarak görülür.

Editör: TE Bilisim