Piyasalarda Merkez Bankası kararları yakından takip ediliyor. Merkez Bankası faiz kararının açıklanacağı kritik haftaya ilişkin detaylar araştırılmaya başladı. TCMB 2023 Mart ayı faiz kararına göre piyasalarda yeni bir hareketlenme oluşabileceği aktarılıyor.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından son yıllarda uygulanan faiz indirme politikaları sonrasında özellik TL’nin yabancı paralara karşısında ciddi bir değer kaybı yaşadığı görüldü. Yeni dönemde gelecek faiz kararları da benzer politikaların uygulanmaya devam edeceğine işaret ediyor. Merkez Bankası’nın Mart 2023 faiz kararları yakından takip ediliyor.

TCMB FAİZ KARARI NE ZAMAN, SAAT KAÇTA?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı sonrasında 2023 Mart ayına ilişkin faiz kararı açıklanacak. Piyasalarda tüm gözler önümüzdeki hafta açıklanacak faiz kararına çevrilmiş durumda.

TCMB’nin Mart ayı takviminde göre faiz kararının 23 Mart 2023 Perşembe günü saat 14.00’te duyurulması bekleniyor. Son PPK toplantısında faizleri yeniden düşürme kararı almasının ardından Merkez Bankası’nın bu kararı ise piyasalarda ilk etkisini göstermişti. Mart ayına ilişkin alınacak kararda ise faiz kararının ne yönde olacağı merak ediliyor.

ŞUBAT AYINDA 50 BAZ PUAN FAİZ İNDİRİMİ YAPILDI!

Şubat ayına ilişkin Merkez Bankası kararında 50 baz puan indirim uygulandı. Aralık ve Ocak döneminde faizleri sabit tutan Merkez Banaksı, Şubat 2023 itibariyle politika faizlerini 50 baz puan indirerek yüzde 8,5 seviyesine çekti. Eylül, Ekim ve Kasım aylarında gelen faiz indirimi sonrasında yüzde 9’a düşürülmüştü. Şubat ayında ise faiz oranı yüzde 8,5’e düşürüldü.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARI NE OLUR?

23 Mart Perşembe günü açıklanacak Mart ayı Merkez Bankası faiz kararı yakından takip ediliyor. Piyasalar üzerinde de etkili olan faiz kararının yüzde 8,5’te sabit tutulacağı ve indirime devam edileceği yönünde beklentiler ise sürüyor. Merkez Bankası’nın faiz artırma yönünde bir politika uygulaması ise şimdilik beklenmiyor. Şubat ayında alınan faiz indirim kararı sonrasında bu ay sabit tutulması beklentisi ise güçlendi.

Editör: TE Bilisim