Son zamanlardaki artışı yüzünden altın fiyatları yakından takip ediliyor ve birikimlerini değerlendirmek isteyenler altın fiyatlarını merak ediyorlar. Özellikle son zamanlardaki artış eğrisi yüzünden altın fiyatları hakkında önemli tahminler yapılıyor.

Altın Fiyatları Artış Gösterecek mi?

Geçen Ağustos ayından sonra en güçlü artış özelliklerini gösteren altın fiyatları geçen haftalarda düşüşe geçmişti. Bu durum ise hem altın almak isteyenler için hem de mevcut altını olanlar için altın fiyatlarının seyrinin ne olacağını merak etmelerine neden oluyor. Uzmanlara göre altın fiyatlarının birtakım şartları sağlaması ile birlikte 2 bin dolar seviyesini görmesi mümkün görünüyor. Altın fiyatlarının belirlenmesinde özellikle koronavirüs salgınının azalması ve ikinci bir salgının ortaya çıkmaması düşüş için etkili olacak. Aynı zamanda ABD başkanlık seçimleri de altın fiyatlarına etki eden bir diğer nokta olarak görülüyor.Altın fiyatlarının seyri ABD’ye bağlı bulunuyor ve ABD’de yaşanan gelişmeler ile bunun küresel piyasalara yansıması sonucunda altın fiyatlarında artış görülüyor. Buna göre koronavirüs salgınının yakın zamanda azalma eğrisine girmeyeceği için altın fiyatlarında da herhangi bir düşüş beklenmiyor. Salgının çoğu Avrupa ülkesinde yeniden artış göstermesi ise altın fiyatların kısa vadede artışının süreceğine işaret ediyor. Bu bakımdan altın yatırımcıları için salgının yakından takip edilmesi de büyük önem taşıyor.

Altın Ons Fiyatı Ne Kadar Olacak?

ABD’deki gelişmeler ile birlikte yatırımcılar altın fiyatlarının seyrini merak ediyorlar. Buna göre altın yüzde 2’lik sağlam yükselişini bir süre daha devam ettirecek ve özellikle başkanlık seçimine kadar yükselme eğrisinde olacak. Buna göre ABD’de mali teşvik paketleri de altının tekrar 2 bin dolar bandına ulaşmasına neden olacak. Altın 2 bin dolar seviyesine ulaştığında hem değer kazanmış olacak hem de Türkiye gibi dövize endeksli ülkelerde altın fiyatı daha da artış göstermiş olacak. Buna göre Türkiye’de altın yatırımı yapmak isteyenler kısa vadede fiyatların yükselme eğrisi içinde olacaklarını ön görüyorlar. Altın fiyatlarında ise en azından sene sonuna kadar herhangi bir sert düşüşü yaşanması beklenmiyor. Dövizin de yükselmesi ile beraber altın fiyatları da seviyesini koruyacak.
Editör: TE Bilisim