Yeni yılda toparlanma eğilimi gösteren ve rekor kıran altın fiyatları Şubat ayın sonunda tüm kazancı adet sildi. Mart ayının gelmesiyle birlikte ise piyasalarda altın fiyatlarında yeni bir yön arayışı başladı. Altın fiyatlarındaki düşüşün yerini hafif bir yükselişe bırakmasının ardından altın yatırımcıları ne yönde bir strateji izleyeceklerini araştırmaya başladı.

Piyasalarda yaşanan hareketlilik sonrasında altın fiyatlarına ilişkin yeni değerlendirmelerde bulunan uzmanlar ise altın fiyatlarında yeni yönün ne olacağı konusunda önemli uyarılarda bulundular. Altın yatırımcısına uyarılar gelmeye devam ediyor.

UZMANLARDAN YENİ ALTIN TAHMİNLERİ GELDİ!

Altın piyasalarına ilişkin uzman isimlerden peş peşe tahminler gelmeye devam ediyor. Kinesis Money dış analistlerinden Carlo Alberto De Casa, piyasanın faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalmasını beklediği için altını negatif bir eğilim gösterdiği ifade edildi. Enflasyon yükselmeye devam ederse ons altının 1.730 – 1.740 dolar bandına kadar gerileyebileceği aktarılıyor.

OANDA analistlerinden Craig Erlam ise altın fiyatlarının 1.780 – 1.800 dolar arasındaki kritik bir seviyede olabileceğini ifade etti. Destek alanına doğru ilerlediğini aktaran uzman isim piyasaların bu seviyelere nasıl tepki verebileceğinin izlenmesi gerektiğini ifade etti. Söz konusu fiyatlar yurt içinde altın piyasalarını da etkiliyor.

GRAM ALTIN NE KADAR OLDU?

1 Mart 2023 Çarşamba günü itibariyle hafta ortasında gram altın fiyatları hareketli seyretmeye devam ediyor. Gram altın fiyatı hafta ortasında 1.134 TL seviyesinde hareketini sürdürmeye devam ediyor. Gram altın üzerinde etkili olan ons altında ise 1.830 dolar seviyesi takip ediliyor. Çeyrek altın ise günün ilk yarısında 1.861 lira seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor.

ALTIN FİYATLARINDA KRİTİK TAHMİN!

2022 Nisan ayından bu yana en yüksek seviyelerine ulaşan altın fiyatların kısa süre önce yeniden düşüşe geçti. ABD Merkez Bankası (FED) tarafından daha fazla faiz artırımına gideceği endişeleri altının düşüşünde etkili olan faktör olarak gösteriliyor. Ons altın fiyatı 1.840 dolar seviyelerinde seyrederken uzmanlar ise altın fiyatlarında bir süre daha düşüş eğiliminin devam edebileceğini aktarıyor.  

Editör: TE Bilisim