Devlete bağlı olan bakanlıklardan belirli şartlara uyan ailelere her ay ya da belirlenen aralıklar ile destek ödemeleri yapılıyor. Bu yardımlar içerisinde farklı birçok kalem yer aldığı gibi eğitim alanında yardımlar yapılıyor. Eğitim alanındaki yardımlardan sadece çocuğu olan aileler ve çocukları aktif olarak eğitim hayatında yer alan aileler yararlanabiliyor.

Yapılan yardımlar kapsamında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bir yardım projesi daha duyuruldu. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafında yapılacak yardımlardan, çocuğu olan aileler ve gerekli şartları karşılayan aileler koşulsuz olarak yararlanabilecek. Bu kapsamda, gerekli koşulları sağlayan kişilerin başvuru yapması yeterli olacak.

BAŞVURU KOŞULLARI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılacak yardımlara dair ayrıntılarda yapılan açıklamalarda duyuruldu. İlgili yardıma 18 yaş üzeri bireyler başvuru yapabilecek. Yardım ödemesi ilk ve orta öğretim çağında çocuğu bulunan aileler için geçerli olacak. Başvurular, 18 yaşını geçmiş aile bireyleri tarafından kimlikleri ile beraber sosyal yardım derneği vakıfları aracılığıyla gerçekleştirilebilecek.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada; sosyal güvencesi olmayan ve 3294 sayılı kanun kapsamında ihtiyaç sahibi olan ailelere, çocukların örgün öğretime devam etmeleri ve okulun açık olduğu aylarda bir ay içerisinde 4 günden fazla devamsızlık yapmamaları şartı ile ödeneceği belirtildi.

AÇIKLAMALAR BAKANLIK TARAFINDAN YAPILDI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda şu ifadelere de yer verildi; ‘’İlköğretim erkek öğrenci aylık 90 TL, ilköğretim kız öğrenci aylık 100 TL, orta öğretim erkek öğrenci aylık 130 TL ve ortaöğretim kız öğrenci aylık 150 TL alacak.’’ İlgili yardım ödemeleri aylık olarak hesaplanıp hak sahiplerine iki ayda bir ödenecek.

Bu kapsamda aylık 150 TL olan bir destek ödemesi iki ayda bir ödenerek 300 TL şeklinde hesaplara yatırılacak. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre ilgili yardıma başvuracak kişilerin 18 yaşından büyük olması gerekiyor.

Aynı zamanda ailelerin çocuklarının örgün öğretime devam etmeleri ve eğitim süresi içerisindeki bir aylık dönemde 4 günden fazla devamsızlık yapmamaları şartı aranıyor. Başvurular ise, sosyal yardım derneği vakıfları aracılığı ile gerçekleştirilecek.

Editör: TE Bilisim