Ramazan Bayramı’nın yaklaşması ile birlikte SSK ve Bağ-Kur emeklileri, bayram ikramiyelerinin ne kadar olacağına dair arayışlarını arttırdı. Aynı zamanda, en düşük emekli maaşında düzenlemelerin yapılacağının sinyalinin ardından, bu konudaki aramalarda artış gösterdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenli Bakanı Vedat Bilgin tarafından yapılan açıklamalarda, en düşük emekli maaşı için ve bayram ikramiyeleri için zam çalışmalarının yapıldığı duyurulmuştu. Bakan Vedat Bilgin tarafından yapılan bu açıklamaların ardından SSK ve Bağ-Kur emeklileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılacak açıklamaları merakla beklemeye başladı. Merakla beklenen o açıklama ise, Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapıldı.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 7.500 TL OLDU

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in emekli vahşi ve bayram ikramiyeleri için zam hazırlığı yapıldığı duyurusunun ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan en düşük emekli maaşının 5.500 liradan 7.500 liraya yükseltme kararı alındığını açıkladı.

Ocak ayında 3.500 liradan 5.500 liraya yükselten en düşük emekli maaşı ve bayram ikramiyeleri zammı için yaşanan gelişmelerin ardından, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün dernekte bir araya geldi.

Gerçekleştirilen görüşmelerin ardından açıklamalarda bulunan Bakan Vedat Bilgin, en düşük emekli maaşı ve emeklilerin bayram ikramiyesini yükseltecek çalışmalar üzerinde durulduğunu ifade etti. Bakan Bilgin tarafından yapılan bu açıklamaların ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan beklenen açıklamayı yaptı.

ALTERNATİF ÇALIŞMALAR YAPILDI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün arasında geçen toplantının ardından Bakan Vedat Bilgin şu açıklamalarda bulundu; ‘’5 bin 500 TL’nin bugünkü şartlar için yetersiz kaldığı konusunda ben de aynı fikirdeyim.

Bununla ilgili alternatif çalışmalar yaptık. Emeklinin bayram ikramiyelerini yükseltecek çalışmalarımızda var. Emeklilere rahat nefes aldıracak düzenlemeyi ayrıntılı olarak çalıştım. Bu hafta içerisinde, en geç önümüzdeki hafta Cumhurbaşkanımıza arz edeceğim.

İnanıyorum ki emeklilerin beklediği, daha rahat bir nefes alacağı önerilerimizin de sayın Cumhurbaşkanımız tarafından olumlu değerlendirilecektir. Bütün emeklilerin hayatında bu çalışma bir rahatlama sağlayacaktır.’’

BAYRAM İKRAMİYESİ İÇİN ÜÇ FORMÜL

Yapılan görüşmelerde bayram ikramiyelerini dair üç formülün masaya yatırıldı belirtildi. Bu kapsamda bayram ikramiyeleri için ilk formül ile yıllık ikramiyenin en düşük emekli aylığı tutarı ile eşitlenmesi gündeme geldi.

İkinci formülde ise, yeniden değerlendirme oranına göre artış yapılması, üçüncü formülde ise, enflasyon rakamlarını dikkate alınarak bayram ikramiyelerinde artış yapılması görüşüldü.

Görüşmeler sonucunda emekliler için bayram ikramiyesi 2.000 TL olması planlanıyor.

Editör: TE Bilisim