Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki deprem, binlerce kişinin evini ve iş yerini kaybetmesine neden oldu. Yaşanan deprem felaketlerinin ardından devlet tarafından depremzedelere farklı kalemler adı altında nakdi desteler ve avantajlı finansal destekler sağlanmaya başlandı.

Depremden etkilenen on bir ilimizde yer alan işletmeler için işletmelerin faaliyetlerine geri dönmesini destekleyecek yeni proje açıklandı. KOSGEB, deprem bölgesinde hasar gören işletmelerin faaliyete dönebilmesi amacı ile Acil Destek Kredisi Programı başlattığını açıkladı. Bu proje kapsamında 30 bin KOBİ’ye 1,5 milyon liraya kadar sıfır faizli kredi desteği sağlanacak.

DEPREM BÖLGESİNDEKİ İŞLETMELER İÇİN GEÇERLİ OLACAK

KOSGEB tarafından başlatılan program, deprem bölgesindeki on bir ilde bulunan ve depremden etkilenen yaklaşık 30 bin KOBİ için geçerli olacak. Bu kapsamda yer alan işletmelere ölçeklerine göre, 1,5 milyon liraya kadar hızlı finansman imkanı sağlanacak. İlgili kredi programı kapsamında 11 milyarlık kredi hacmi ortaya çıkacak. Oluşacak 3 milyar liralık finansman maliyetinin tamamını KOSGEB karşılayacak. Bu durumda işletmeler, KOSGEB tarafından devreye alınan programdan sıfır faizli olarak yararlanabilecek.

BAKAN MUSTAFA VARANK AÇIKLADI

Hatay ziyareti sırasında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Antakya Organize Sanayi Bölgesi’nde de incelemelerde bulundu. Sanayicilerle bir araya gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, görüşmeler sonrasında basın açıklaması yaptı ve KOSGEB acil destek kredisi programının devreye sokulduğunu ifade etti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından yapılan açıklamalarda şu bilgiler de yer aldı; ‘’İşletmenin büyüklüğüne ve oluşan hasara göre, 1,5 milyon liraya kadar faizsiz kredi desteği veriyoruz. Afet bölgesinde KOSGEB alacaklarının kısmen ya da tamamen silinmesine yönelik gerekli adımları attık.’’ Acil destek programından iş yeri, küçük sanayi siteleri, organize sanayi bölgeleri ya da bunların dışındaki işyeri kümelenmelerinde bulunan ve hasar görmüş KOBİ’ler yararlanabilecek.

Bu durumda olan mikro işletmeler 250, küçük işletmeler 500 ve orta ölçekli işletmeler ise, 1 milyon liraya kadar kredi kullanabilecek. Hasar durumu ağır ve üstü olan işletmelerde bu limitler yüzde 50 oranın da artırılacak. Orta ölçekli bir işletme ağır hasarlı ise, toplam kredi limiti 1,5 milyon liraya çıkacak.

Editör: TE Bilisim