Genel Sağlık Sigortası Ne Kadar ?

03.07.2017
580
A+
A-
Genel Sağlık Sigortası Ne Kadar ?

Bildiğiniz üzere SGK Sağlık Sigortası sisteminde 01 Nisan 2017 tarihi itibariyle yeni bir sisteme geçiş yapıldı.  Devlet sağlık sigortası fiyatları brüt asgari ücret üzerinden belirlenmekte. Yeni sistemde ödenecek Genel Sağlık Sigortası primi gelir seviyesine göre belirlenmekte. Bu kapsamda prim ödemeniz halinde sadece sağlık sigortası hizmetlerinden yararlanırsınız. Bu yazımızda ise 60/g2 gelir seviyesi nedir, 60/g-1 ne kadar öder , genel sağlık sigortası prim oranı, gss ayın kaçında ödenir? Gibi sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

2017 Genel Sağlık Sigortası Primi ne kadar, genel sağlık sigortası aylık ne kadar?

GSS ne kadar sorusunun cevabını bilmek artık çok da zor değil. Zira yukarıda da belirttiğimiz üzere 2017/04 döneminden itibaren ödenecek sağlık priminde yeni bir sisteme geçildi. Artık gelir testi sonucunuzun gss g1 çıkması halinde ya da hane halkı ortalama gelirinizin net asgari ücretin 1/3’ünden fazla ise brüt asgari ücretin %3’ü oranında prim ödersiniz.Peki gss g1 nedir, g1 gelir seviyesi ne kadar prim öder, g1 sigorta primi ne kadar, gelir testi g1 ne kadar öder?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere eski sistemde g1 yeni sistemle gelir sonucunuzun 60g çıkması halinde brüt asgari ücretin % 3’ü oranında gss aylık prim ödersiniz. Bu da 2017 yılı için 53 TL ye isabet etmekte.  Sadece sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için ödenebilecek en ucuz sağlık sigortası primi de budur. 

Herhangi bir işte çalışmıyorsanız, güvenceniz yoksa gelir testi başvurusu yapmadan da dilekçe ile ayda 53 TL karşılığında sistemden yararlanabilirsiniz.

Gelir testi sonucunuz net asgari ücretin 1/3’ünden az olursa g0 gelir seviyesinden tesciliniz açılır. Peki gelir testi g0 nedir, gelir testi g0 çıktı ne anlama gelir?

g0 eski ismi ile yeşil kart anlamına gelir. Bu kapsamda gelir seviyeniz belirlenirse genel sağlık sigortası ücreti ödemeden sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Yani yeşil kart kapsamında sizden gss kesintisi yapılmaz.

Özetlemek gerekirse GSS prim oranları brüt asgari ücret üzerinden belirlenmekte. 2017/04 döneminden itibaren GSS sisteminde g2 gelir seviyesi uygulaması kaldırıldı. 60 g2 gelir seviyesi ne demek? 

Bildiğiniz gibi 01.01.2012 tarihinden itibaren Genel Sağlık Sigortasında güvencesi olmayan herkes için sağlık sigortası zorunlu hale geldi. Bu tarihten itibaren herhangi bir güvenceniz yoksa ve hiç gelir testi başvurusu da yapmadıysanız SGK size gelir seviyesi 60/g-2 den GSS açmaktaydı. Bu kapsamda ödenecek prim tutarı da 2017 yılı için 213 TL idi. Ancak korkmayın:). 2017/04 itibariyle bu gelir seviyesi uygulaması yukarıda da belirttiğimiz üzere kaldırıldı. Eğer 60/g2 den çıkan GSS borcunuz varsa bunlar ayda 53 TL üzerinden yeniden hesaplandı. 2017/04 dönemi öncesi yeniden hesaplanan GSS borcunu ödemek için de 30 Nisan 2018 tarihine kadar süreniz bulunmakta. Size en yakın SGK’ya uğrayarak GSS borç durum belgesi dökümünü alarak borcunuzu öğrenebilir ve ödeme işlemi yapabilirsiniz.

 

Gelir Testine Nasıl Başvurulur ve Sonucu Nasıl Belirlenir?

2016 sgk gss primleri

2017 sgk gss primleri

Gelir tespiti başvuruları ikamet edilen yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına yapılır.

Gelir tespitinde sadece başvuran kişinin değil hane halkının ortalama geliri ve başvuru tarihindeki gelir esas alınır.Öğrenim nedeniyle başka yerde yaşayan ve 25 yaşı geçmeyen öğrenciler de dikkate alınır.

GSS Primleri ayın kaçında ödenir, kaç ay ödeme yapılmazsa sağlık kapanır?

Her aya ait GSS sigortası prim borcunuzu takip eden ayın sonuna kadar ödeme zamanınız vardır. Yani 2017/Temmuz ayına ait GSS prim borcunuzu ödemek için 31 Ağustos 2017 tarihine kadar süreniz vardır. Son ödeme vadesi geçmiş GSS borcunuzun 2 aydan fazla olması halinde sağlık hizmetlerinden yararlanamazsınız.

GSS borcu nereye ve nasıl ödenir, kredi kartı ile SGK GSS ödeme

SGK GSS borcunuzu SGK ile anlaşmalı tüm banka ve PTT şubelerine T.C. Kimlik numaranız üzerinden GSS Prim menüsünden ödeyebilirsiniz. 2017/04 dönemi öncesi olan ve 30 Nisan 2018 tarihine kadar ertelenmiş olan GSS prim borcunuzu da 6824 GSS tahsilat menüsünden ödeyebilirsiniz. .

Geçici sağlık sigortası yapılabilir mi?

Bu seçeneği genellikle yurt dışında kalan vatandaşlarımız kullanmakta. Bunun için öncelikle Nüfusta kayıtlı yerleşim yeri adresinizi Türkiye yapmanız ve SGK’ya GSS’li olmak için dilekçe ile başvurmanız gerekir. Ancak başvuru tarihinden itibaren 30 gün geçtikten sonra sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlayacağınızı belirtmek isteriz.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 47 YORUM
 1. Emre dedi ki:

  An itibari ile öğrenmiş olduğum yeni gss pirim tutarları…
  Hayatımın son 8-10 senesinde bırakın hastalıktan gitmeyi, ziyarete dahi gitmediğim sağlık kuruluşlarından faydalana bilmem için istenen ücret. işin ironik kısmı mecbur olması.
  Erkek olduğum ve 25 yaşımı geçtiğim için herhangi bir sildirme işlemi de yapılamıyor.
  geçen yıl 50TL civarında olan gss1 pirimi 2016 yılında 65 lira olarak isteniyor. 15TL ZAM.
  Mevzuyu klasikleştirmek de istemiyorum ama zira varsa hakkımı helal etmiyorum bu sistemi kuranlara.
  Halen okuyor olmamın da etkisiyle aylık 50TL yi zar zor öderken 65 lira ödemek baya ciddi sorunlar oluşturacak bende.
  Daha iyi şartlarda olanlar da kötü şartlarda olanlarda muhakkak vardır bu ülkede ama ayıptır günahtır.
  aylık 150 TL ile geçinmeye çalışan ben bu yükün altından kalkmak için gayet yerinde olan sağlığımı bozacağım resmen. sağlıklı olduğum için ödediğim sağlık priminden sağlığını bozan insanlar oluşturmak da ancak bize yakışırdı zaten.
  150TL- 65TL = 85TL ile hadi geçiyorum ulaşımı arkadaş yürürüz ederiz de karnımızı nasıl doyuracağız ? neredeyse mecbur kullandığımız telefon faturamızı nasıl ödeyeceğiz? e be arkadaş insan olduğumuzu kendimize nasıl anlatabileceğiz.

  Hiç mi yolu yordamı yok bu işin başka ? hastahaneye gidene gittiği zaman prim tutarı uygula çok mu zor? ya da başka bir çözüm üret, yanında okumuş adam(!) olmuş onlarca insan var onlara sor başka çözüm yok mu?
  mantığını sevdiğimin karnı tok bakanlarının çıkardıkları yasaları saygıyla seveyim(!)

 2. 1Vatandaş dedi ki:

  Gerçekten bu hükümetin en krıtik hatalarından birisidir.Bundan dolayı gerek bu gerekse öteki alemde başı çok ağrıyacaktır.Hastaneye giden veya gitmek isteyen ödesin arkadaş.Gözün garibanın cebinde,olacak şey mi bu.Umarım bir an önce düzeltilir.

 3. murat dedi ki:

  Devlete helal olsun issiz Adam in cebinden basil Para cekiyolar e Adam issiz zaten calissa ssk so olur bunu devlet bilmiyomu herseyi biliyolar bi Ara issizlik maasi aldim use girdigim gun sistemden gormusler ayni gun mesaj geldi is Basi nedeniyle lssizlik maasiniz kesilmistir diye herseyi goren devlet

 4. Kahraman dedi ki:

  Millet vekilleri, milletin vekili olarak mecliste bu durumu ele almazlarsa , seçim zamanı ………………….. Gerçi heriflerin tuzu kuru, bir kez vekil olduktan sonra ömür boyu tatil yapabilirler. Bunları oy ile de korkutamazsın. !!!
  En iyisi bu sistemi hastaneye giden şahısa o anda uygulamak, yani ay içinde bir kez hastaneye giden kişi gss primi kadar ücret ödesin, ay içinde diğer gidişlerde ödemesin.
  Fakat acı bir taraf daha var; prim ödenmiş olsa bile reçete masraflarının yüzde yirmisini yine karşılamak durumundayız.

 5. nedim dedi ki:

  arkadaş böyle saçmalık görmedim 2014 yılında mezun oldum 2 ay çalışmadım işe girdim mezun olduğumda 25 yaşımı doldurmamıştım g1 den çıkıyordu mezun olduğumda işe girdim g2 yapmışlar 8 ayda 1600 lira kitlemişler ödeyecek param yok hala öğrenci sayılırım formasyon alıyorum

 6. Huseyin dedi ki:

  Hic geliri olmayanlarin primini devlet ustlenmiyor mu?
  Calismak ibadettir, calisin odeyin arkadaslar.Yas’lar kac oldu?

 7. hakan dedi ki:

  Millet salak hak ediyolar iyi oluyor soysunlar bu milleti siz atlayın tankların falan altına ülkenin % 80 aptal olursa böyle olur iyi oluyor bunlar daha iyi günlerimiz

 8. Caner dedi ki:

  GSS Eşitlenecek dediler herkes aynı ödeyecek bu konu hakkında bilgisi olan varmı aylık 197 ödüyorum g2 den işten çıktım sınava hazrlnyrm evdeyim aylık 197 ödyrm yazık ..

  1. Abdullah dedi ki:

   Ben de esitlencek diye duymuştum.ama nafile.yine aynı devam ediyor.umarim bu saçmalık son bulur.bu zamana kadar 3000 tl odedim yazık ya

   1. Karaca dedi ki:

    Eşitlenmek bir yana dursun bugün haracımı yatırayım dedim, atmdeki ekran aylık primin iki katı para istiyor benden.

 9. Ahmet dedi ki:

  Bize Müstahak biz hakadeyiroz sevgili arkadaşlar

 10. Uğur dedi ki:

  gss primi aylık mı ödeniyor?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Evet aylık olarak ödenir.

 11. seyhanbaba dedi ki:

  Allasızlığın ikinci ismi işsizden bu paraları isteyen adi başarısız yönetim

 12. AntalyaKepez dedi ki:

  bmw’ye binip 6 dairesi olanla opel’e binip 2 dairesi olan adam aynı mı? tabi ki herkes farklı öder, ya da hiç ödemez; g0 yeşilkartlı olur.

 13. Servetonur dedi ki:

  G1 ayda 65 tl oduyorum sevsiz universite hastanelerine baş vurabilirmiyim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Evet sevk almanıza gerek yok. Sevk sadece yeşil kartlılar için gereklidir.

 14. yasin dedi ki:

  merhaba ben yeni işten cıktım ve işsizlik maasina bas vurdum buna hak kazandım ama bu genel sağlik sigortası 197 tl olarak kesıntı yapıyo onceden 60 tl 2016 yılı 197 oldu ben neden bukadar fazla oduyorum yanı işsizlik maası almasam nasıl odıcez bu parayı gelir testıde yaptırmıstım peki calısmadığımız zamandamı bole odicez bilgi verirsenız sevinirim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Gelir testi sonucuna itiraz edebilirsiniz. Yapılacak başka birşey yok.

 15. yatış vergisi dedi ki:

  Bence gerekli bir uygulama. Devlet diyor ki boşta gezen aylak adam istemiyorum. Ya öğrenci olacaksın ya da en azından asgari ücreti olan sigortalı bir işte çalışacaksın. Ya da kendi işini kurup sigortanı yatıracaksın. Eğer bunların hiç birini yapmıyorsan bana prim ödersin diyor. Çokta iyi yapıyor. Ödemeleri tamamen gelir durumuna bağlı olduğu için bir adaletsizlik göremedim. Gelirin düşükse ya da fakirsen hiç prim ödemiyorsun. Sigortalı bir işteysen yine bir şey ödemiyorsun. Ama eğer baba parası yiyerek yatan boş beleş zengin adamsan azıcık bana da ver diyor devlet :))

 16. özkan dedi ki:

  merhaba sayın SGK uzmanı sizden ricam 2015 aralık ayından itibaren bir fiil 10 ay işsizlik aldım 2016 kasımda kesildi işsizlik parası benim ne zaman başlar gss ödemem sizden ricam

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. İşsizlik maaşının bittiği tarihten itibaren gss başlar. Tam olarak Hangi tarihte kesildiyse ona göre gelir testi başvurunuzu yapmayı unutmayın.

 17. İrfan dedi ki:

  Yeni gelir testi yaptırdım e devlette ne zaman öğrenirim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba . Başvuru yaptığınız yerin toplantıları kaç günde bir yapılır? Oradan sonucun kaç günde bir açıklandığını öğrenmeniz gerekir. Ortalama 1 hafta 10 gün sürüyor belli olması.

 18. imdat dedi ki:

  merhabalar. benim çalışmadığım aylarda gss pirimim 197 tl yazmışlar gelir testim yoktu. şimdi çalışıyorum borçlarım için gittim gelir testi müracatında bulundum şu an asgari ücretle çalışıyorum. 4 kişik bir aileyim gss pirimim ne kadar olur

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Eğer asgari ücretten başka geliriniz yoksa yeşil kart yani 60c/1 gelir seviyesi çıkması gerekir.

 19. Ahmet dedi ki:

  İhraç olan bir memurum GSS başvuru yaptım evin hiç geliri yok testte G1 çıkmış bu normalmi.. eve hiç para girmiyorki neye göre belirleniyor bu???

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Ortalama net geliriniz asgari ücretin net tutarı ile asgari ücret arasında olarak belirlenmiş oluyor bu durumda. İtiraz hakkınız var. İtiraz edin eğer gelir yoksa.

 20. Ahmet dedi ki:

  Evet hiç gelirim yok ama borcum da yok şükür ..birikmişliğimde yok var olanı kullanıp borçları sıfırladım yarın gidip itiraz edeceğim gelirin nerden geldiğini bende merak ettim!!!

 21. Canan dedi ki:

  Merhaba ben şuan çalsmyorum ve eşim asker olduğu için geçtiğimiz günlerde asker yardımı maasna başvurdum yalnz oradaki memur bana genel sağlık sigortası yaptrmazsan sonuçlanmaz dedi genel sağlık sigortasıyla bi ilgisi varm yaptïrrsam ne olur yaptrmazsan ne olur bilgi verrmsinz

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Normalde sağlık güvenceniz var mı şu anda? Eğer yoksa gelir testi başvurusu yapıp GEnel Sağlık Sigortasına geçmeniz gerekir. Geliriniz yoksa yeşil kart çıkar zaten.

 22. Mustafa dedi ki:

  Merhaba İHRAC MEMURUM SU ANDA CALİSMİYORUM.GELİRİM YOK AMA UZERİME VE ESİMİN UZERİNE AİT GAYRİ MENKULLERİMİZ VAR .BUNLAR GELİR TESTİNİ ETKİLER Mİ.BİRİNDEN KİRA ALİYORUZ.DİGERİNDE OTURUYORUZ.BİRDE ARABA VAR.

  1. Merhaba. Evet bunlar da gelir testinde esas alınan kriterler arasında.

 23. emrah dedi ki:

  merhaba;602.00tl gss Prim borcum var, bunu peşin ödersem indirimli olduğunu söylediler.hala devam ediyormu,ve bu gss prim borcunu her ayın kaçında ödüyoruz..teşekkürler

  1. Ramazan DOLMAZ dedi ki:

   Merhaba. 31 Ocak 2017 tarihine kadar SGK’ya başvurmanız halinde GSS borcunuzu (2016/06 öncesi) yapılandırabilirsiniz. Yapılandırma kapsamında gecikme zammı ve faizi ödenmez. Sadece ana parayı peşin ya da 12 taksitle ödeyebilirsiniz.

 24. Ayşe dedi ki:

  ben part time işe başladım ve ekim ayından aralık ayına kadar.. ödemek zorunda olduğumu bilmiyordum onu da sonradan öğrendim gelir seviyesi için başvurdum ama g3 çıkıcak sanıyorum 3 aylık sizce ne kadar öderim. . teşekkürler :d

  1. Merhaba. 30 günden az çalıştığınız her gün için 13,19 TL ödersiniz.

 25. Erol dedi ki:

  Merhaba benim gelir testi sonucum g0 çıktı acaba ben gss borcunu sildirebiliyormuyum ?

  1. Merhaba. Bağlı bulunduğunuz SGK’ya uğrayın lütfen.

 26. Ayşe dedi ki:

  peki part time işte calismazsam gelecek aylar için bu parayı ödemem ve de ailem üzerinden görünmeye devam ederim değil mi ? ayrıca mezun durumundayim. cevabiniz için çok teşekkür ediyorum.. :d

  1. Eğer aile üzerinde devam eden sosyal güvenceniz varsa part time çalışsanız bile size gss borcu çıkmaz.

 27. Ahmet dedi ki:

  Zam varmı bn 65.60 tl ödüyorum

  1. Merhaba. 2017 yılı için g1 gss primi 71 TL oldu

 28. Help dedi ki:

  Merhabalar, 16 Kasım 2016 da işsizlik maaşım kesildi. Gelir seviyesi otomatik olarak g2 atanmışım. Gelir testi henüz yaptırmadım. Eşim yabancı uyruklu o da çalışmıyor ama özel sigortası var. Bize ait bir ev ya da bir araba yok. Bankada olan birikim ne kadar önemli? Bankadan ödenen faturalara bakıyorlar mı? Gss prim tahmini ne çıkar? Tahmini hangi gelir seviyesi çıkabiliriz? teşekkürler

 29. Mustafa dedi ki:

  Asgari ücret ile 16.01.2017 de işe başladim sigorta girişim oldu 25 yasıni gectigimden dolayi masis ayi ile ocaga kadar 1739tl borc cikti bana bunu gelir testi yaptirsam düşürebilirmiyim ve asgari ücret ne kadar prim öder brüt 1777.50tl ücretli birisi yani

 30. Ahmet dedi ki:

  Uzun zamandır işşisizim ve gelir testi yaptırmadım. GSS borcum var gözüküyor. Ve şu anda acil hastahaneye gitmem gerek.

  Devlet Hastanesi’ne gitsem muayane ücreti ne kadar öderim?

  Para vererek röntgen, kan tahlili vs. gibi işlemleri yaptırabilir miyim?

  Yaptırabilirsem ücreti nedir bu işlemlerin?

  Cevabınızı bekliyorum.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;güncel muayene ücretlerini hizmet alacağınız hastanelerden öğrenebilirsiniz.