Hükümet tarafından açıklanan esnaf destek paketi sonrasında ödemelerin ne zaman yatacağı merak ediliyor. Esnafa destek aldıracak hibe desteğiyle birlikte Covid-19 sürecinde yaşanan ekonomik sıkıntıların bir nebze dindirilmesi planlanıyor. Esnaf hine desteği ne kadar? Esnafa destek ne zaman yatacak? İşte detaylar…

Esnafa Ne Kadar Hibe Destek Veriliyor?

Hükümet tarafından hibe desteği olarak duyurulan esnafa 3.000 ve 5.000 TL'lik destek miktarı, ne zaman hesaplara yatırılacağı merak ediliyor. Esnafa hibe desteği için başvurular 2 hafta süreyle devam edecek.

Esnaf Hibe Desteği Başvuru Tarihi Son Gün Ne Zaman?

Esnaf hibe deste paketine 30 Mayıs ile 23 Haziran tarihleri arasında tüm vatandaşlar başvuruda bulunabilecek.

Esnaf Hibe Desteği Başvurusu Nereden Yapılıyor?

E-devlet üzerinden başvuruların alındığı hibe destek paketi için başvurunuzu hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Esnaf hibe desteğiyle alakalı başvuruya ilişkin tüm süreç turkiye.gov.tr adresi üzerinden yürütülecek.

Esnaf Hibe Desteğinden Hangi Sektörler Faydalanacak?

1 milyon 384 binden fazla esnaf ve sanatkara iki ayrı grup şeklinde toplamda 4 milyar 622 milyon TL miktarında destek verilecek.

Birinci grupta kahvehane, kafe, çay bahçesi gibi yerler ile okul ve personel servisleri, düğün salonları, öğrenci yurtları, kantinler, kırtasiyeler, internet kafeler, hamamlar, lunaparklar gibi işletmeler yer alıyor.

İkinci grupta bakım, onarım, tamirat, kaporta işleri ile uğraşanlar, seyyar satıcılar, sıhhi tesisatçılar, hırdavatçılar, müzisyenler, oto yıkamacılar, kuru temizlemeciler, oyuncak, kozmetik ve hediyelik eşya satıcıları, camcılar, çilingirler, bakırcılar, kalaycılar, ayakkabıcılar, konfeksiyoncular, tuhafiyeciler, zücaciyeler, kurs işletmecileri yer alıyor.

Daha Önce Esnaf Desteği Alanlar Yine Başvuru Yapabilecek Mi?

Hükümet tarafından yayınlanan önceki destek ödemelerinden yararlanan lokantalar, pastaneler, dondurmacılar, terziler, berberler, taksici, minibüsçü, otobüsçü ve pazarcıları da yine başvuru yapabilecek.

Editör: TE Bilisim