Koronavirüs salgını ile mücadelede alınan tedbirler dolayısıyla bazı iş yerlerinde faaliyetler durdurulmuştu. Yeni normal olarak adlandırılan normalleşme sürecine geçilmesiyle birlikte üretim ve hizmet faaliyetleri yeniden başladı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, restoran ve kafe işletmecilerini yakından ilgilendiren çok önemli bir kredi paketi hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Ersoy, kafe ve restoran gibi işletme sahiplerine yönelik yapmış olduğu açıklamasında, “3 milyona kadar cironuz varsa 1 milyon, 125 milyon ve üzeri cironuz varsa 20 milyon kademeli 4 kredi mevcut. Pazartesi gününden itibaren Ziraat Bankası'na başvurduklarında bu krediden yararlanabilecekler.” ifadelerini kullandı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ayrıca bu kredi paketinden yararlanmak isteyen vatandaşlar için yerine getirilmesi gereken şartlar hakkında da önemli detayları paylaştı. Kafe, restoran ve benzeri işletme sahiplerinin yararlanabileceği kredi destek paketi hakkında bilinmesi gereken tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz. Normalleşme sürecinde yeniden hizmet faaliyetlerine başlayan restoran ve kafe gibi işletmeler için büyük önem taşıyan kredi paketi devreye alındı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bu krediye başvuruların önümüzdeki pazartesi gününden itibaren Ziraat Bankaları’ndan kabul edilmeye başlanacağını duyurdu. Bakan Ersoy, krediden yararlanmak isteyen işletme sahipleri için öne çıkarılan başvuru şartlarını, “İki kriter mevcut. Biri Kültür ve Turizm Bakanlığı işletme belgeleri olması lazım, ikincisi Ziraat Bankası'nın pos cihazlarını kullanmaları lazım." sözleriyle ifade etti.

Kafe ve Restoran İşletmecilerine Bakanlıktan Kredi Desteği

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen belgeye sahip olan ve Ziraat Bankası üye işyeri statüsündeki işletmeler, ana faaliyet konusu ile direkt ilişkilendirilebilecek harcamalarının karşılanmasını amaçlayan 6 aya kadar ödemesiz, toplam azami 36 aya kadar vadeli, yıllık yüzde 7,5 faiz oranlı krediden cirolarına bağlı olarak değişen tutarlarda faydalanabilecek. Kamu bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası tarafından kredi destek paketiyle ilgili yapılan açıklamada “Ziraat Bankası bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da ülke ekonomisinin güçlendirilmesine katkı sağlamaya ve firmaların yanında olmaya devam edecek.” denildi.

Ziraat Bankası Restoran – Kafeterya İşletmeleri Destek Kredi Paketi

Konuyla ilgili olarak Ziraat Bankası tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:  “Normalleşme sürecine geçişte Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ziraat Bankası ile iş birliği dahilinde, Bakanlık belgeli olarak faaliyet gösteren restoran ve kafeterya işletmeleri için Hazine Destekli Kefalet Sistemi çerçevesinde KGF teminatlı bir “Destek Kredi Paketi” ürün hayata geçirilmiştir. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen belgeye sahip olan ve Ziraat Bankası ‘Üye İş Yeri’ statüsünde bulunan işletmeler; ana faaliyet konusu ile direkt ilişkilendirilebilecek harcamaların karşılanması ile ilgili olarak;
  • 6 aya kadar ödemesiz
  • Toplamda azami 36 aya kadar vadeli
  • Yıllık %7,5 faiz oranlı krediden
cirolarına bağlı olarak değişen tutarlarda faydalanabilecektir. Ziraat Bankası bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da ülke ekonomisinin güçlendirilmesine katkı sağlamaya ve firmaların yanında olmaya devam edecektir.”

Kim Ne Kadar Kredi Kullanabilecek?

  • Ciro 0-3 milyon TL – Azami Kredi Tutarı – 1 milyon TL
  • Ciro 3-25 milyon TL – Azami Kredi Tutarı – 5 milyon TL
  • Ciro 25-125 milyon TL – Azami Kredi Tutarı – 12.5 milyon TL
  • Ciro 125 milyon TL ve üzeri – Azami Kredi Tutarı – 20 milyon TL

Ev Yapan Dar Gelirli Aileye Devletten 40 Bin TL’ye Kadar Maddi Destek

ALO 183 Sosyal Destek Hattı Artık Whatsapp Üzerinden de Hizmet Verecek

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları 1200 TL Yardım Dağıtacak!

Editör: TE Bilisim