2020 yılında yem kredisi almak için Ziraat Bankası şubelerine başvurmanız gerekir. Yem kredisi, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi tarafından sağlanan faizsiz bir kredi desteğidir. Yapılacak olan yem kredisi başvuruları da bizzat Ziraat Bankası şubelerine müracaat edilerek sürdürülmektedir. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi aracılığı ile sunulan bu yem kredisi 180 ay vade olanağına sahiptir. Ayrıca bu kredinin en iyi özelliklerinden biri de ilk 2 yıl geri ödemesiz 1 kredi desteği olmasıdır. Fakat bu Kredi türünden yararlanmak isteyen kişilerin Tarım Kredi Kooperatifi'ne üye kişiler olması ve bu şekilde faaliyet yürütüyor olması gerekir. Dolayısıyla yem kredisine başvurmak isteyen kişiler Ziraat Bankası haricinde Tarım Kredi Kooperatifi'ne müracaat ederek de başvuru süreçlerini başlatabilir.

Kimler 2020 Yem Kredisinden Faydalanabilir?

2020 yılında yapılan yem kredisi desteğinden yararlanmak isteyen kişilerin her şeyden önce Tarım Kredi kooperatifine üye olması gerekmektedir. Tarım Kredi Kooperatifi’ne üye olmayan kişilerin bu yem kredisi desteğinden faydalanmaları gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Ayrıca yem kredisi için talep edilen şartlardan biri de başvuruda bulunacak olan kişilerin faal olarak hayvancılık sektöründe bulunduğunu, yani hayvancılık faaliyetleri yürüttüğü ispatlayabilmesidir. Buna ek olarak çekeceğiniz yem kredisini hayvancılık sektörü dahilinde yem alım işlemleri üzerinde kullandığınızı ya da kullanacağınızı da ispatlamanız gerekir. Bu şartları karşılamanız ve belirlenen bu kriterlere uyuyor olmanız durumunda Ziraat Bankası şubelerine ya da tarım kredi Kooperatifi’ne müracaat ederek yem kredisi başvurusu işlemlerini başlatabilir. Fakat bu şartları karşılayamayan kişiler için başvuru süreci ilerleme yiyecektir. Bu hususta ya başvuruları doğrudan reddedilecek ya da inceleme akabinde olumsuz yanıtlanacaktır.

2020 Yem Kredisi Başvurusu için İhtiyaç Duyulan Belgeler

Yem kredisi başvurusu esnasında ilgili bankadan ya da kurumdan birtakım evraklar talep edilmektedir. Bu evrakların eksik ya da yanlış olması durumunda yapılan başvurular da banka tarafından olumsuz olarak değerlendirilecektir. Dolayısıyla kişilerin başvuru işlemleri esnasında gerekli olan belgelere aşina olması ve bu belgeleri başvuru sürecinde hazırda bulundurması başvuru sahibi kişilerin faydasına olacaktır. Bankalar tarafından yem kredisi başvurusu esnasında talep edilen belgeler ise aşağıdaki gibidir:
  • T.C. kimlik kartı,
  • ÇKS kayıt belgesi,
  • Vergi levhası (eğer varsa),
  • Tapu fotokopisi ya da kira kontratı gibi işletmeyi tevsik edici belgeler,
  • Hayvanlara ait olan küpe numaraları,
  • Son 3 yıllık bilanço ve gelir tablosunun yer aldığı belgeler.
Bankalar tarafından yem kredisi esnasında talep edilen belgeler ortalama olarak yukarıda listelendiği gibidir. Fakat bazı durumlarda bazı banka şubelerinin yukarıda yer alan belgelere ek olarak farklı belgeler de talep etmesi durumu söz konusu olabilir. Dolayısıyla yem kredisine başvuru yapacak olan kişilerin söz konusu olan banka ile iletişime geçerek başvuru esnasında gerekli olan belgeler öğrenmesi önem arz eder. Ayrıca bazı durumlarda bankalar başvuru sahiplerinin ekonomik durumun incelemeye aldığında kredi için yetersiz bir finans durumu tespit etmesi durumunda başvuru sahiplerinin kefil ya da teminat sunmasını da talep edebilir. Böyle bir durumda başvuru sahibi kişilerin yem kredisi için bankaya kefil ya da teminat sunması şart olur.

2020 Yem Kredisi Hususları

2020 yılında Ziraat Bankası tarafından sunulan yem kredisine dair bilinmesi gerekenler aşağıdaki gibi listelenebilir:
  • Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi tarafından sunulan bu kredi türü faizsiz olmaktadır.
  • Yem kredisi için belirlenen vade olanağı 6 ay kadardır.
  • ÇKS kayıt belgesi bulunmayan ve Tarım Kredi Kooperatifi üyesi olmayan kişiler söz konusu olan bu yem kredisi desteğinden faydalanamaz.
  • Başvurular Ziraat Bankası şubelerinden ya da Tarım Kredi Kooperatifi üzerinden yapılmaktadır.

Ziraat Bankası Salma Tavukçuluk Kredisi Başvuru Şartları

Arıcılık Kredisi Hangi Bankalar Veriyor, Şartları Neler

Devlet Destekli Konut Kredisi Nasıl Alınır, Oranları Ne Kadar ?

Editör: TE Bilisim