Ziraat Bankası sim kart blokesinin kaldırılması için birçok farklı yol izlenebilir. ATM’lerden, müşteri hizmetlerinden ya da direkt olarak şubeye giderek yapılabilen bu işlemin yapılmasına sebep olan pek çok olay vardır.

Sim kart değişikliği ya da numara değiştirme gibi işlemlerden sonra sim kart bloke hatası alınabilmektedir. Kaldırmak için kullanabileceğiniz yöntemleri yaparken çok dikkatli olmalısınız. Sim kartı değiştiren bazı kişiler internet bankacılığı sırasında bloka hatası aldığı için bu hata oldukça yaygınlaşmış durumdadır.

Korkulacak herhangi bir şey olmayan bu hatayı, Ziraat Bankası sim kart blokesini, müşteri hizmetlerinden, ATM'lerden ya da direkt olarak şubeye giderek kaldırabilirsiniz.

Ziraat Bankası Sim Kart Blokesi Nasıl Kaldırılır?

Ziraat Bankası sim kart bloke kaldırma için öncelikle ATM'ye ya da Ziraat Bankası şubesine gitmeniz gerekir. Cep telefonu numaranızı başka bir operatöre taşıdığınızda sim kart değişikliği yapıldığından aynı işlemler uygulanması gerekir. Bu değişiklikten dolayı oluşan sim kart hatasını kaldırmak artık çok kolaydır ve birçok yolla yapılabilir.

Ziraat Bankası Sim Kart Blokesi ATM’den Nasıl Kaldırılır?

Ziraat Bankası sim kart blokesini ATM'den kaldırmak için en yakın Ziraat Bankası ATM'sine gitmeniz yeterlidir. Bu işlem en kolay olarak ATM üzerinden yapılmaktadır. Sim kart blokesine maruz kaldığınızda bu hata sizin hesabınızda görünüyor olacaktır.

Ziraat Bankası ATM'sine gittiğinizde banka ya da kredi kartınızı ATM’ye takarak şifrenizi girmelisiniz. Şifre girme işlemi tamamlandıktan sonra karşınızda başka bir ekran açılmadan direkt olarak sim kart blokesi uyarısı gelecektir. Bu uyarıyı takip ederek gösterilen adımları birer birer yaparak sim kart blokesini kolay bir şekilde kaldırabilirsiniz.

Ziraat Bankası ATM’sine kartınızla giriş yaptıktan sonra sırasıyla diğer işlemler, bilgi ve şifre işlemleri, sim kart bloke kaldırma menüsüne girerek kolayca blokenizi kaldırabilirsiniz.

ATM’de bu işlemleri yaparken sizden bazı kişisel bilgiler ve cep telefonu gibi bilgiler istenebilir. Bu bilgiler sizi teyit etmek ve güvenliğinizi korumak amacıyla istenmektedir. İstenilen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girmeniz durumunda bloke işlemi birkaç dakika içinde kaldırılacaktır.

Eğer ATM üzerinden bu işlemi yapamadıysanız size en yakın Ziraat şubesine giderek ya da telefon üzerinden müşteri hizmetlerine ulaşarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat Bankası Sim Kart Blokesi Müşteri Hizmetlerinden Nasıl Kaldırılır?

Sim kart blokesini Ziraat Bankası müşteri hizmetlerinden kaldırmak için müşteri temilcisine direkt olarak bağlanmanızı tavsiye ederiz. Aksi takdirde yapacağınız konuşma sizin için zaman kaybı olacaktır. Eğer bu işlemi ATM üzerinden yapamadıysanız en yakın şubeye gitmeniz tavsiye edilir.

Ziraat Bankası Sim Kart Bloke Kaldırma İnternet Bankacılığı

Ziraat Bankası sim kart bloke kaldırma internet bankacılığından da yapılabilmektedir. İnternet bankacılığına girerek kredi kartı veya banka kartı bilgileriniz ile güvenlik adımlarını tamamlayarak bu işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Bazı durumlarda bu işlem internet bankacılığı kullanmanıza engel olabilir. Bu sebeplerden dolayı işlemin en kolay gerçekleştirilme yolu ATM'ler ya da şubeler olarak kabul edilmektedir. Ziraat Bankası sim kart blokesi kaldırılmadan herhangi bir bilgi veya güvenlik SMS’i almazsınız. Bu yüzden blokeyi kaldırmanız önemlidir. İnternet bankacılığı ya da ATM yoluyla blokeyi kaldıramamanız durumunda en yakın şubeye giderek işlem yaptırabilirsiniz.

Ziraat Bankası Sim Kart Bloke Kaldırma Neden Önemlidir?

Ziraat Bankası sim kart bloke işlemini kaldırmak önemlidir çünkü diğer bütün işlemlerinizi gerçekleştirebilmek için bunu yapmak zorundasınız. Tek kullanımlık şifre ile alışverişten tutun da fatura ödemelerine kadar birçok işlem gerçekleştirilebildiği için sim kart bloke işlemi kaldırması mutlaka yapılmalıdır. Çünkü sim kartınız bloke olduğu takdirde tek kullanımlık şifre ile herhangi bir işlem gerçekleştiremezsiniz.

İnternetten bir ürün satın almak istediğinizde ödeme yapabilmek için tek kullanımlık şifre gönderilmektedir. Herhangi bir faturayı online ödemeye çalışırken tek kullanımlık şifre kullanılmaktadır. İnternet bankacılığı mobil uygulamasına girmek için tek kullanımlık şifre gerekmektedir.

Aynı şekilde internet bankacılığının sitesine giriş yaparken de yine tek kullanımlık şifreye ihtiyaç duymaktasınız. Bütün bu işlemleri yapabilmek için sim kartınızın bloke işlemini kaldırmanız gerekir.

Ziraat Bankası Sim Kart Değişikliği Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası sim kart değişikliği hali hazırda kullandığınız sim kartı değiştirmeniz durumunda sim kartın bloke olmasından kaynaklanan bir problemdir. Bu sorunu çözmek için en yakın ATM’ye ya da şubeye gitmeniz gereklidir. ATM'den yapacağınız birkaç dakikalık işlemle ya da şubede yapacağınız 10 dakikalık bir işlemle bu bloke işlemi kolaylıkla kaldırılabilir.

Sim kart değişikliği telefon numaranızı başka bir operatöre değiştirmeniz durumunda ya da numaranızı değiştirmeniz durumunda yapılan bir işlemdir. Tek kullanımlık şifre ile çoğu bankacılık işlemi gerçekleştirildiği için sim kart değişikliği sonucunda bunu bankanıza mutlaka bildirmeniz gereklidir.

Aksi takdirde alışveriş yapmak için ya da fatura ödemek için kullanacağınız tek kullanımlık şifreler telefonunuza SMS olarak gelmeyecektir. Siz kendi bilgilerinizle başka bir numara üzerinden işlem yapıyor olarak gözüktüğünüz için sim kart bloke işlemi gerçekleşecektir. Ziraat Bankası sim kart bloke işlemini kaldırmak için en yakın ATM ya da en yakın Ziraat şubesine gitmeniz yeterlidir.

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası Nedir?

Ziraat Bankası müşteri hizmetleri telefonları;

  • 444 0 000
  • 0850 220 00 00

numaralı telefonlardır. Biraz zahmetli bir işlem olsa da bu numaralardan da bloke işlemi kaldırılması gerçekleştirilebilir. Müşteri hizmetlerine bağlanıldığında sim kartın bloke olduğu izah edilerek kaldırılması istenildiği söylenebilir. Müşteri temsilcisi en kısa sürede bloke kaldırma isteğinizi işleme koyacaktır.

Ziraat Bankası Müşteri Temsilcisine Direkt Nasıl Bağlanılır?

Ziraat Bankası müşteri temsilcisine direkt bağlanmak için bazı adımları izlemeniz gerekir. Bu adımlar sayesinde başka işlemlerle uğraşmadan direkt olarak bağlanabilir ve işleminizi halledebilirsiniz.

Takip edilecek adımlar şu şekildedir:

  1. Ziraat Bankası müşteri hizmetleri aranır.
  2. İstenildiği zaman TC kimlik numarası doğru ve eksiksiz bir şekilde tuşlanır.
  3. Gelen menüde 1 tuşuna basılır.
  4. Daha sonraki menülerde iste 7 ve 0 tuşlarına sırası ile basılır.

Bankalar Neden Sim Kart Bloke İşlemi Yapar?

Bankaların sim kart blokesi koymasının nedeni tamamen güvenliktir. Sizlerden telefon numarası istenirken ve bu sizin sisteminizde kayıt edilirken hangi operatöre bağlı olarak çalıştığınızın da kaydı alınır. Eğer ileride herhangi bir şekilde numaranızı değiştirirseniz ya da operatörünüzde bir değişiklik yaparsanız sim kart bloke işlemi gerçekleşecektir.

Koyulan bu bloke sayesinde telefonunuza tek kullanımlık şifre gelmez ve sizin adınıza herhangi bir alışveriş ya da fatura ödemesi yapılması engellenmiş olur. Kısacası hesabınız ile telefon numaranız ve operatörünüz ilişkilendirilir.Sim kartınız bloke olduğunda alışveriş yapamamanızın yanı sıra internet bankacılığına giriş yapamazsınız. Mobil cihazlarda şifreyi direkt olarak girme seçeneği bulunduğu için mobil uygulamalarda bloke sorunu olmaz.

Telefon değiştirilene ya da fabrika ayarlarına sıfırlanana kadar bu durum devam edecektir. Fakat size tavsiyemiz otomatik olarak şifre gir seçeneğini seçmemenizdir. Çünkü sim kart bloke işlemi kesinlikle sizin güvenliğiniz için düşünülmüş bir işlemdir. Bu şekilde yabancı kişiler sizin hesabınızdan herhangi bir harcama yapamaz.

Hattınızı değiştirdiğinizde dijital bankacılığa giriş için sürekli şifre girersiniz ancak telefonunuza tek kullanımlık şifre gelmez. Bu durum defalarca tekrarlandıktan sonra size sim kart blokenize dair bir SMS gelir. Bu SMS geldiğinde insanlar endişelenebilir fakat endişe edilecek bir durum yoktur.

Ziraat Bankası sim kart bloke işlemi kaldırılması ATM’lerden ya da Ziraat Bankası şubelerinden kolaylıkla yapılabilen bir işlemdir. Bu kaldırma işlemi yapıldıktan sonra Ziraat Bankası hesabınızı tıpkı bloke öncesindeki gibi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Editör: TE Bilisim