2019 Ziraat Bankası Kredi Masrafları Nasıl Geri Alınır ?

21.07.2019
822
A+
A-
2019 Ziraat Bankası Kredi Masrafları Nasıl Geri Alınır ?

2019’da Ziraat Bankası kredi masrafları çekilen kredi tutarlarının en fazla binde 5’i olarak alınmaktadır. Kredi masraf kalemi olarak kabul edilen kredi masrafları içinde sigorta, ipotek ve ekspertiz masrafları bulunmamaktadır. Bu ücretler; işlemleri gerçekleştiren kurumlara aktarılır. Kredi masraflarının 2019’da geri alınması için Ziraat bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, açıklama yapmıştı. Buna göre kredi kullanımında ödenen dosya masraflarının mahkemeye gitmeden, tüketici heyetlerinden gelen karar göre geri ödeneceği ifade edilmiştir. Bu sayede Ziraat Bankası müşterileri; mahkemeye başvurmadan, tüketici heyeti aracılığı ile bu masrafları geri alabilmektedir. Ancak masrafları geri alabilmek için uygun koşulları sağlamak ve belgeleri eksiksiz şekilde teslim etmek gerekmektedir. Bazı bankalar gerekli belgelerin temini için ekstra ücret talep edebilmektedir.

Ziraat Bankası Kredi Masraflarını Geri Almak için Şartlar Nelerdir?

Ziraat Bankası kredi masrafını geri alma için banka müşterilerinin tüketici hakem heyetine başvurması gerekmektedir. Tüketicinin başvurusu dışında hekim heyetine bankadan ödenmiş olan masraflarının kaydı ve belgeleri de teslim edilmelidir. Çeşitli durumlarda tüketici hakem heyeti bireysel dilekçe ile beraber bankadan da dilekçe talep edebilmektedir. Bunun dışında:

 • Başvuruların tamamlanması ve belgelerin teslim edilmesinden sonra tüketici heyeti, banka ile iletişime geçmektedir. Bu noktada hakem heyetine iletilen bilgiler doğrultusunda bankaya savunma için belirli bir zaman verilmektedir.
 • Savunma yapılsa da bankanın dosya masraflarının ödenmesi yönünde karar verilmektedir.
 • Bankanın bu ödemeyi yapmaması halinde, tüketici bankaya dava açabilir. Bu dava sürecinde banka icraya verilir.
 • Ancak çeşitli durumlarda banka da tüketiciye dava açabilmektedir.
 • Genel olarak bu davalar, bankanın masraflarını ödemesine karar vermektedir.

Ziraat Bankası Kredi Masraflarını Almak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ziraat bankası kredi masrafları için belgeler arasında bireysel dilekçe ve bu masrafların ödendiğine yönelik belgelerin temin edilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra Ziraat Bankası’ndan kredi masrafları alabilmek çin daha önce mahkemeye başvuru yapılmamış olması gerekmektedir. Eğer daha önce kredi masraflarını geri alabilmek için mahkemeye başvuran kişiler, bu ödemeyi alamayacaktır. Bunun için mahkeme kararları beklenmelidir. Öte yandan kredi masrafı talep etmemiş ve mahkemeye başvuru yapmamış olan kişiler ise:

 • Kişinin en yakın Ziraat Bankası şubesine gitmesi ve kredi masrafları için hazırlanmış olan ‘’Kredi Masraf Talep Formu’’ talep etmesi ve doldurması gerekmektedir.
 • Daha sonra başvuru yapılan şube dilekçe genel merkeze gönderilmektedir.
 • Ardından değerlendirme yapılır.
 • Kredi masrafları bu şekilde, mahkemeye başvurmadan ödenmiş olacaktır.

Ziraat Bankası’ndan kredi masraflarını alabilmek için kredi masrafı talep formu ve kimlik fotokopisi yeterlidir.

Dosya Masrafında Hangi Ücret İade Edilir?

Dosya masrafı ödemesi ‘’Tüketiciden Alınacak Ücretlere İlişkin Yönetmeliğe’’ göre net bir şekilde açıklanmamıştır. Bundan dolayı da dosya masraf kalemleri farklılık gösterebilmektedir. Dosya masrafı, bankanın faiz ve kar payı haricinde kendisi için aldığı bütün masraf ve komisyonlar olarak kabul edilerek, iade edilmektedir. Bu noktada önemli olan konu ise dosya masrafı ödemelerine:

 • Ekspertiz ücreti,
 • Sigortalar,
 • İpotek ücretleri dahil edilmemektedir.

Yasal olarak alınabilecek dosya masrafları ise çekilen bireysel kredi tutarı üzerinden maksimum binde 5 oranında ifade edilmektedir. Örnek vermek gerekirse, 100 Bin TL kredi kullanan bir kişinin alacağı dosya masrafı ödemesi 500 TL’yi geçemeyecektir.

Dosya Masrafları Ne Zaman İade Edilir?

Dosya masrafı iadesi 1 – 6 ay arasında yapılmaktadır. İlçe hakem heyetine, bankadan alınmış olan belge ile başvuruda bulunurken, dilekçe doldurmak gerekmektedir. Hakem heyeti ise kişilere bir ve altı ay arasında bu süreci sonuçlandırmaktadır. Süreç, internet ya da kaymakamlık üzerinden de yapılabilmektedir. Hakem heyeti sonucu olumlu ise heyet size bunu en kısa sürede bildirecektir. Olumlu sonuçlarda, bankada farklı bir işlem yapmadan dosya masraflarını kullanılan Ziraat Bankası hesap numarasına yatırmaktadır. Tebliğ işlemlerinden sonra ise dosya masrafı iadesi yapılacaktır. Bazı bankalar Tüketici Mahkemesi’ne başvuruda bulunmaktadır.

Dosya Masrafı Sorgulama Online

Dosya masrafını sorgulama işlemleri için iki yöntem bulunmaktadır. İlk yöntem bizzat kaymakamlıklara giderek süreci sorgulamaktır. İkinci yol ise e-devlet sistemi üzerinden online olarak dosya masrafı sorgulamaktır. Buna göre:

 • Dosya masrafı sorgulamak için ilk olarak e-devlet sistemine giriş yapmak gerekmektedir.
 • E-devlet sistemine giriş yapmak için e-devlet şifresi herhangi bir PTT şubesinden satın alınabilir.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra arama kısmına ‘Tüketici Şikayeti Uygulaması’’ yazmanız gerekmektedir.
 • Ardından bu alan üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.
 • Tüketici Şikayeti Uygulaması’na giriş yaptıktan sonra çıkan ekran üzerinden dosya masraf sorgulaması işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

Dosya Masrafını Geri Alma Şartları Nelerdir?

Dosya masrafını geri alma şartları ödenen masrafı geri almak için mutlaka yerine getirilmelidir. Bunun için:

 • Tüketici Hakem Heyeti’ne dilekçe gönderilmesi gerekmektedir. Bu noktada kredi kullandığınız banka; bilgi ve belgelere göre kesilmiş olan miktar 1.161,67 TL ise, ilçe kaymakamlığına dilekçe hazırlanması gerekmektedir. Bu dilekçe ile masraf tahmili talep edilmelidir.
 • Şayet banka tarafından kesilen miktar 1.161,67 TL üzerinde ise direkt olarak Tüketici Mahkemesine başvuru yapmak gerekmektedir.

Her Banka Dosya Masrafını İade Eder mi?

Bankaların dosya masrafını iadesi yasal olarak mümkündür. Ancak bazı bankalar, dosya masrafını iade için işi zorlaştırabilmektedir. Ziraat Bankası, müşterilerine zorluk çıkarmadan dosya masraflarını iade etmektedir. Ancak diğer bankalar, başvuruları reddedebilir ve işin mahkemeye gitmesi gerekebilmektedir. Dosya masrafını geri almak isteyen müşteriler; il ya da ilçe hakem heyetlerine başvuru yapmalıdır. Ziraat Bankası ise hakem heyeti ya da mahkemeye başvurmadan Ziraat Bankası bu ödemeyi iade etmektedir.

Kredi Dosya Masrafı Ne Kadar?

Kredi dosya masrafları çekilen kredi tutarlarına göre bankadan bankaya göre değişmektedir. Kredi dosya masrafları 2019 senesinde müşterilere iade edilmektedir. Bankaya yapılan başvurularda genellikle dosya masrafları iade edilmektedir. Bankanın geri ödemeyi kabul etmemesi halinde; banka kararı ile beraber talep icraya gönderilmektedir. İcra yolu ise ilamlı icra olmaktadır. İcra takibinin süresinin sona ermesi halinde bankanın bir hafta içinde ödemeyi tüketiciye yapması gerekmektedir. Dosya masrafları:

 • Eğer 20 Bin kredi çekmişseniz 100 TL dosya masrafı iade edilir.
 • 100 Bin TL kredi çekmişseniz 500 TL dosya masrafı iade edilmektedir.
 • 200 Bin TL kredi çekmişseniz Bin TL dosya masrafı iade edilmektedir.

Banka Kredi Dosya Masrafı İadesi Sorgulama

Banka kredi iadesi sorgulama işlemler e-devlet sisteminde ya da kullandığınız banka kartının bakiyesinden sorgulayabilirsiniz. Banka dosya masraflarını almak için Tüketici hakem heyeti başvurusunda bulunmadan önce bankadan tüm masrafların ve banka hesap özetlerinin alınması gerekmektedir. Bazı bankalar hesap özetlerini ya da tüm masrafların dekontlarını ücretli olarak geri verebilmektedir. Bundan dolayı da bankaya hazırlıklı gitmek gerekmektedir. Ziraat Bankası ya da Halk Bankası gibi devlet bankaları, dosya masrafları iadesi için daha ılımlı hareket etmektedir. Devlet bankalarından dosya masrafı iadesi alabilmek için bankaya başvuru yapmak çoğu zaman yeterli olmaktadır. Uygun koşulları sağlayan tüketicilerine dosya masrafları 1 ve 6 ay arasında iade edilmektedir.

Okuyan Öğrencilere Okul Yardımı Nelerdir?

KOSGEB’den Gençlere 50 Bin TL Hibe İçin Gerekli Şartlar Nedir?

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nasıl Alınır ?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.