2020 SGK Erken Emekli Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir ?

22.03.2020
2.505
A+
A-
2020 SGK Erken Emekli Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir ?

2020 yılında SSK, SGK erken emeklilik şartları; kişilerin askerlik borçlanması, doğum borçlanması, evlatlık edindikleri çocuk üzerinden borçlanmaları, engelli çocukları üzerinden borçlanmaları ve malulen emekli olmak için gerekli şartları yerine getirmeleri ile sağlanmaktadır. SSK erken emeklilik şartları; kişilerin borçlanma yapacakları alana göre değişiklik göstermek ile birlikte; kişilerin hali hazırda sigortalı olarak bir işte çalışıyor iken ilgili durumlarının meydana gelmiş olması gereklidir. Aksi takdirde kişilerin borçlanma yapmalarına izin verilmemektedir.

Askerlik Borçlanması İle Erken Emeklilik Şartları Nelerdir?

Askerlik borçlanması ile erken emeklilik şartları şunlardır:

 • 4A, 4B ve 4C kapsamında 6 aylık süre ile yenilenmiş askerlik borçlanmalarını kapsamaktadır.
 • Askerlik borçlanma tutarı hesaplanırken; ilgili hesaplamanın dönemin güncel asgari tutarı üzerinden yapılıyor olması gereklidir.
 • Sigortalı erkeklerin askerlik süresi kadar borçlanma yapabilme hakkı bulunmaktadır. Örneğin; kişinin 18 aylık bir askerlik süreci var ise; 18 aylık borçlanma yapabilmektedir. Ayrıca kişinin bu süreyi 10 gün olarak belirleme hakkı da bulunmaktadır.
 • Sigortalı bir erkek eğer askerlikten muaf ise; askerlik borçlanması yaparak erken emekli olamamaktadır.
 • Askerlik borçlanması yapacak olan sigortalı erkeğin; er veya erbaş olarak askerlik görevini yapmış olması gereklidir.
 • Sigortalı erkek eğer yedek subay hazırlık okulunda okumuş ise; bu süreyi askerlik borçlanması olarak göstererek erken emekli olabilme hakkı bulunmaktadır.

Askerlik Borçlanması İle Erken Emeklilik Başvurusu Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Askerlik borçlanması ile erken emeklilik başvurusu hakkında bilinmesi gerekenler şunlardır:

 • Askerlik borçlanması ile erken emeklilik başvurusu yapmak isteyen 4A ve 4B yani SSK ve Bağ-Kur mensuplarının; Sosyal Güvenlik Kurumu il veya ilçe müdürlüklerine başvurularını iletmeleri gereklidir.
 • 4C yani emekli sandığı mensubu olan ve askerlik borçlanması ile erken emeklilik başvurusu yapmak isteyen kişinin; hali hazırda çalıştığı kuruma başvurusunu iletmesi gereklidir.
 • Kişinin askerlik borçlanması ile erken emeklilik başvurusu yapabilmesi için bir başvuru formu doldurması gereklidir ve bu formu doğru bilgiler ile eksiksiz bir şekilde doldurması gereklidir.
 • İlgili başvuruyu kişinin bizzat yapması gereklidir ve başvuru sırasında mutlaka yanında kimlik belgesi olmalıdır. Ayrıca kişinin kimlik belgesinin fotokopisi de talep edilmektedir.
 • Kişinin kendisinden istenen evrakları eksiksiz bir şekilde teslim etmesi süreci etkileyen bir durumdur.

Doğum Borçlanması İle Erken Emeklilik Şartları Nelerdir?

Doğum borçlanması ile erken emeklilik şartları şunlardır:

 • Doğum borçlanması ile erken emeklilik başvurusu yapmak isteyen kadınların; doğum yaptıkları tarihten önce mutlaka sigorta girişlerinin olması gereklidir.
 • Herhangi bir sigortasının bulunmadığı dönemde doğum yapıp, sonrasında sigortalı olmuş olan kadınların; doğum borçlanması ile erken emeklilik talep edebilme hakları bulunmamaktadır.
 • Doğum borçlanması ile erken emeklilik talep edecek olan annenin; doğum borçlanması talep edebilmesini sağlayan bebeğin yaşıyor olması gereklidir. Anne ölü doğum yapmış ise; doğum borçlanması talep edememektedir. Sadece ilgili bebeğin vefat ettiği tarihe kadar bir doğum borçlandırması yapılabilmesi söz konusudur.
 • Doğum sonrasında prim ödemesi gerçekleşmemiş olan annelerin doğum borçlanması ile erken emeklilik başvurusu yapabilmesi mümkündür.
 • Doğum borçlanması yapacak olan kadınlar; çocuk sayılarına göre doğum borçlanması yapmaktadırlar. 1 çocuk için 720 gün borçlanılabilirken, 3 çocuk için 2160 gün borçlanılabilmektedir.

Doğum Borçlanması İle Erken Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğum borçlanması ile erken emeklilik başvurusu yapabilmek için izlenmesi gereken adımlar şunlardır:

 • Kişinin öncelikle e-devlet sistemine kayıtlı olması gereklidir. Kişi eğer e-devlet sistemine kayıtlı değil ise; yurt içinde yaşıyor olması durumunda herhangi bir PTT şubesine giderek, yurt dışında yaşıyor olması durumunda elçiliklere veya konsolosluklara giderek e-devlet sistemine kayıt olması mümkündür ve bu işlemin sonucunda kişiye bir şifre verilmektedir. Kişinin ilgili şifreyi e-devlet’e giriş yaparken kullanması gereklidir.
 • Kişinin https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapması gereklidir.
 • Ardından kişi sağ üst köşedeki giriş yap butonuna tıklayarak; ilgili yerlerden aldığı e-devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası ile birlikte sisteme giriş yapmalıdır.
 • Kişinin sağ üst köşede bulunan size nasıl yardımcı olabilirim kısmına Sosyal Güvenlik Kurumu yazıp arama butonuna tıklaması veya e-hizmetler listesine girerek ilgili hizmetlerden S harfine giderek Sosyal Güvenlik Kurumu’nu bulması gereklidir.
 • Kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu başlığı altında yapabileceği işlemler içerisinden; 4A Doğum Borçlanması Başvurusu başlığını seçmesi gereklidir.
 • Kişi karşısına çıkan formu doldurduktan sonra ilgili doğum borçlanma başvuru işlemini tamamlamaktadır.
 • E-devlet üzerinden doğum borçlanması başvurusu yapmak istemeyen kişilerin; Sosyal Sigortalar Kurumu il veya ilçe müdürlüklerine giderek de doğum borçlanması başvurusu yapabilmelerine imkan tanınmaktadır.

Evlat Edinen Kadınların Erken Emeklilik Şartları Nelerdir?

Evlat edinen kadınların erken emeklilik şartları şunlardır:

 • Evlat edinen bir kadının doğum borçlanması yapabilmesi için; evlat edindiği çocuğun 2 yaşından küçük olması gereklidir.
 • Evlat edinmiş olan bir kadının erken emeklilik başvurusu yapması durumunda; borçlanabileceği süre, çocuğu evlat edindiği tarihe göre hesaplanmaktadır.
 • Sigortalı bir annenin evlatlık edinmek yerine çocuğunu evlatlık vermesi durumunda; kendisine tanınan doğum borçlanma süresi 6 aya kadardır.

Engelli Çocuğu Olan Kadınlar Erken Emekli Olabilir Mi?

Engelli çocuğu olan kadınlar erken emekli olabilmektedirler. Normal kişilerin prim günleri 1’er günden sayılır iken; engelli çocuğu olan kadınların prim günleri 1.25’er günden sayılmaktadır. Dolayısı ile engelli çocuğu olan kadınların diğer kadınlara göre 4/1 oranında daha az prim günü ile emekli olabilmesi mümkün olmaktadır. Bu düzenleme 01.10.2008 tarihinde yapılmıştır. Engelli çocuğu olan annelerin bu imkandan faydalanabilmeleri için ise; çocuklarının engelli olduğunu kanıtlayan bir sağlık raporu ile başvurularını yapmaları gereklidir.

Malulen Emekli Olma Şartları Nelerdir?

Malulen emekli olma şartları şunlardır:

 • Malulen emekli olmak isteyen bir kişinin en az 10 yıl devamlı olarak sigortalı çalışma süresinin olması gereklidir.
 • Malulen emekli olmak isteyen kişinin 10 yıl içerisinde ödenmiş en az 1800 prim gününün olması gereklidir.
 • Kişinin malulen emekli olabilmesi için çalışma gücünün kayba uğramış olması gereklidir ve kişinin bu kaybı belgeleyebiliyor olması gereklidir. Kişinin sağlık kurul raporunda en az %60 oranında tespit edilmiş çalışma gücü kaybının olması gereklidir.
 • Kişinin aldığı sağlık kurul raporunda iş gücünün kaybedildiği belirtilen tarihin; kişinin ilgili işe girişinin yapıldığı tarihten sonra olması gereklidir.
 • 4A ve 4C mensuplarının hali hazırdaki işlerinden ayrılmış olmaları gereklidir.
 • 4B kapsamındaki kişilerin herhangi bir faaliyette bulunmuyor olmaları gereklidir.

Kısmi Emeklilik İle Erken Emekli Olabilmek İçin Kriterler Nelerdir?

Kısmi emeklilik ile erken emekli olabilmek için kriterler şunlardır:

 • Kişilerin gerekli şartları sağlayacak bir prim gününü doldurmuş olmaları gereklidir. 3600 prim günü ile, 4500 prim günü ile ve 5400 prim günü ile erken emekli olabilmek mümkündür.
 • Kişinin emekli olmak istediği şartlar kapsamında belirlenmiş olan sigortalılık süresini doldurmuş olması gereklidir. Kısmi emeklilik için belirlenmiş olan bu süre en az 15 yıldır.
 • Kişinin emekli olmak istediği şartlar kapsamında belirlenmiş olan yaş kriterini sağlıyor olması gereklidir.

3600 Günden Erken Emekli Nasıl Olunur ?

3600 Günden emekli olmak isteyen vatandaşların gerekli şartları yerine getirmesi gerekiyor. 3600 günden emekli olmak isteyen sigortalı erkek / kadınların sigorta girişlerinin 08 Eylül 1999 tarihinden önce olması gerekiyor. Eğer bu şartları sağlıyorsanız, SGK merkezine giderek başvurunuzu yaparak işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Emeklilere Faizsiz Banka Kredisi Veren Bankalar

Emeklilik Yaş Tablosu Tüm Detayları

4A – 4B – 4C – Ne Zaman Emekli Olurum, Emeklilik Hesaplama

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 15 YORUM
 1. mehmet pala dedi ki:

  hocam merhaba,eşimi 27.12.2013 tarihinde 5510 sayılı kanuna göre isteğe bağlı sigortalı yaptırdım.halen de ödemeye devam ediyorum.esim ne zaman emekli olur bir de ek-5 tarım sigortalı yaptırabilirmiyiz her ikisi arasındaki fark nedir.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   İsteğe bağlı sigorta hizmeti 4/b yani Bağ-Kur hizmeti olarak esas alınır. Ek/5 sigorta ise 4/a yani SSK hizmeti olarak esas alınır. İsteğe bağlı sigortadan Ek/5 sigortaya geçebilirsiniz. SSK kapsamında emeklilik için 7200 gün gerekirken Bağ-Kur için 9000 gün gerekiyor.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 2. mehmet pala dedi ki:

  hocam son cümlede ek- 5 e geçebilirmiyiz demek istedim.

 3. güner dedi ki:

  merhaba ocak 1969 doğumluyum. 20.12.1989 tarihinde il sigorta başlangıcım var sadece 8 günlük. mart 1994 – aralık 2004 yılları arasında özel bir bankada çalıştım. şubat 2006-aralık 2010 yılları arasında bir şirkette çalıştım primlerim ödendi. aralık 2010 dan itibaren hala çalışmakta olduğum işyerinden de primlerim ödenmektedir.

  ssk olarak toplamda 3916 gün çalışmış olduğum özel bankanın emekli sandığında 3862 gün olmak üzere toplamda 7778 gün prim ödemem var.

  tüm primlerim asgari ödeme üzerinden oldu. ne zaman emekli olabilirim? Emekli maaşımı yükseltebilmem açısından önerebilceğiniz bir yol var mı? Hizmet birleşmesi yaparken bankanın emekli sandığında ki prim gün sayısını biraz daha yükselterek banka emeklisi olabilirmiyim? Banka emeklisinin sağlık açısından benim adıma artıları daha fazla. siz ne önerirsiniz? teşekkür ederim.

  1. Kemal YILMAZ dedi ki:

   Emeklilik hesapmalanızı aşağıdaki seçenekleri kullanarak yapabilirsiniz.
   Bağkur Emeklilik hesaplama
   SSK emeklilik hesaplama
   bu konuyu da inceleyebilirsiniz
   basamak yükseltme

 4. Ahmet bekret dedi ki:

  24 03 1959 doğumluyum
  Sigorta giriş tarihim 1976
  2810 günüm var
  Emekli nasıl olabilirim
  Yeni koşullar nedir
  Devletin imkanlarından nasıl yararlanabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba
   3600 günü doldurduğunuz takdirde emekliliğe hak kazanmaktasınız. Sadece gün eksiğiniz mevcut olmaktadır.

  2. Ahmet bekret dedi ki:

   Efendim erken emekllik ile ilgili bşr haber yayınlandı gazetenizde 3600 günden 1999 güne indirildi kararı verildi ve emeklilik hakkı doğdu diye bu konu halkında sağlıklı bir yanıt verebilirmisiniz. Böyle bir gelişme varmı yada olucakmı teşşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba
    Tanımlanan şartların sağlanması durumunda tabiki emeklilik hakkı doğmaktadır.

    1. Burçin dedi ki:

     Merhabalar hocam 1979 doğumluyum sgk girişim 1994 toplamda 4533 günüm var . 3600 günden emekli olma şansım var mıdır ? Yardımcı olursanız memnun olurum .

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba
      Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda 2029 yılında emekliliğe hak kazanmaktasınız.

 5. Gökçen çubuk dedi ki:

  Merhaba hocam benim kız kardeşim 2000 yılı Kasım ayında ilk sigorta başlangıcı var bu tarihten sonra üç çocuğu oldu yaşıyorlar. 2013 yılında tekrar işe başladı 2016 yılında diyabet, astım, ortapediden %53 sürekli engelli raporu aldı. Şimdi 2678 gün sigorta günü var emekli olması için ne yapması gerekiyor. Emekli olurken tekrar rapormu alınıyor. Bilgi verebilirseniz sevinirim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba
   Malulen emeklilik için başvuru şartları şu şekilde olmaktadır.
   10 yıllık bu çalışma süresi boyunca çalışanın en az 1800 günlük bir prim ödemesi ve hizmet süresi olmalıdır.
   Çalışanın, sağlık kurulu tarafından en az %60 ve üstü güç kaybına uğradığı resmi raporlarla tespit edilmelidir ve bu durumun işe başladığı tarihten sonra gerçekleşmiş olması gerekmektedir.
   4A (SSK) kapsamında çalışan kişinin işten ayrılması gerekir.

 6. Binnaz dedi ki:

  Ben 1989 girişim 852 günüm var rahatsız olgugum için çalışamıyorum seker.hipertansiyon.aslim hastasiyim.ve konuşma bozukluğuna var.süresiz yüzde otuz iki calisimaz raporum var.bende emekli olabilirmiyim bende eksik günleri tamamlayamadim ben .

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba
   Ememklilik için en az 1800 gününüz ve en az % 60 ornaında raporunuz olması gerekmektedir.