2022 İsteğe Bağlı Sigorta ile Nasıl Emekli Olunur?

İsteğe bağlı sigorta ile emekli olmak isteyen kişilerin 2022 koşullarını incelemesinde yarar vardır. 2022 isteğe bağlı sigorta için istenen prim tutarları asgari ücretin değişmesi ile değişiklik göstermiştir. İsteğe bağlı şekilde sigortasını yatırmak isteyen BAĞKUR‘lular asgari ücret üzerine gelen %50’lik zam sonucunda daha fazla prim ödemek durumundadır.

İsteğe bağlı primlerin 2022 detayları aşağıdaki şekildedir:

 • 2022 yılı içerisinde isteğe bağlı sigorta kapsamında prim ödeyerek emekli olabilecek kişilerden toplamda 1.772 TL tutarında prim istenmektedir.
 • Yukarıda belirtilen tutar minimum ödenmesi gereken prim tutarıdır.
 • İsteğe bağlı emekli olabileceklerin sigorta primi için yatırabilecekleri toplam tutar maksimum olarak 1.772 TL’nin 7,5 katına eşittir.

2022 İsteğe Bağlı Sigorta Ne Demektir?

İsteğe bağlı yatırılan sigorta mevcutta herhangi bir iş yerinde kaydı olmayan kişilerin yaptırabilecekleri bir uygulamadır. Bu uygulama için vatandaşlar aşağıdaki özelliklere sahip olmalıdır:

 • Vatandaşların 4A kapsamında 30 günde az çalışmış bir sigorta kaydı olmalıdır.
 • Mevcutta sigorta kayıtları devam eden kişilerin part time çalışması sonucunda eksik kalan günlerini ödeyerek emekli olmaları mümkündür.
 • Vatandaşlar kendilerine ait olan primleri kendi ceplerinden ödeyerek sigortalı olabilmektedir.
 • Kişilerin herhangi bir yerden sigortalı olmaması durumunda Genel Sağlık Sigortası devreye girmekte ve kişilere ilerleyen günler için emeklilik açısından yardımcı olmaktadır. Kişiler bu sigorta ise 4B kapsamı altına girebilmektedir.

2022 İsteğe Bağlı Sigorta Nasıl Yapılmaktadır?

İsteğe bağlı sigorta yaptırmak isteyen kişiler yasalar tarafından belirlenmiş olan “2022 İsteğe Bağlı Sigorta Yaptırma” koşullarına uyum sağlamalıdır. Şartları eksiksiz olarak tamamlayan kişilerin illerinde yer alan herhangi bir SGK şubesine gitmesi yeterlidir.

Kişiler şubelere gitmek yerine işlemlerini internet üzerinden de gerçekleştirebilmektedir. İsteğe bağlı sigorta yatırmak isteyen kişilerin SGK tarafından sigorta başlangıcı olarak kabul edildikleri tarihler aşağıda yer almaktadır:

 • Posta ile yapılan başvurularda sigorta başlama zamanı için bildirgenin kuruma kaydedildiği zaman esas alınmaktadır.
 • Elden yapılan ibrazlarda bildirgenin sisteme geçildiği zaman sigorta başlama tarihi olarak sayılmaktadır.
 • Taahhütlü olarak gerçekleştirilen PTT aracılı başvurularda sigortanın başlama zamanı için kargoya verilme tarihine bakılmaktadır.

2022 İsteğe Bağlı Sigortaya E-devletten Nasıl Başvurulur?

İsteğe bağlı sigortaya internetten başvurmak isteyen insanların kendi isimleri üzerinde bir e-devlet kaydı oluşturmaları gerekmektedir. Oluşturulan kayıt sonrasında uygulanması gereken adımlar aşağıda yer almaktadır:

 • Kişilerin sayfayı açarak kimlik doğrulama sırasında istenen belgeleri net olarak girmeleri istenmektedir.
 • Kişilerin yaptıkları başarılı giriş sonrasında karşılarına “4B İsteğe Bağlı Tescil” şeklinde bir başlık çıkmaktadır.
 • Başlığı göremeyen kişiler e-devlet ana sayfasının üst kısmında yer alan arama motorunu kullanabilmektedir.
 • Açılan sekme isteğe bağlı sigorta başvurusunu ilk kez tamamlayanlar içindir.
 • Sayfada yer alan formu eksiksiz olarak doldurarak tescil kaydınızı tamamlayabilirsiniz.

Sigorta Primi Toplam Ne Kadardır?

Sigorta priminin değeri her yıl asgari ücret artışına bağlı olarak güncellenmektedir. 2022 yılında asgari ücret üzerine gelen %51’lik zam oranı sayesinde sigorta primi de artış yaşamıştır. İsteğe bağlı sigorta yaptırarak emekli olmak isteyen vatandaşlar aşağıdaki detayları dikkate alarak ödemelerini gerçekleştirebilmektedir:

 • İsteğe bağlı yapılan prim ödemelerinde vatandaşların ödeyebileceği minimum tutar asgari ücretin brüt kısmının %32’sidir. Bu oran ile hesaplama yapıldığında kişilerin sigorta primleri için minimum 1.772 TL ödemesi gerekmektedir.
 • İstek üzerine gerçekleştirilen emeklilik için yatırılabilecek maksimum tutar ise minimum tutarın 7,5 katını oluşturmaktadır. Bu hesaplama yapıldığında kişilerin sigorta primi için ceplerinden çıkacak tutarın maksimum 12.925 TL olabileceği bilinmektedir.

İsteğe Bağlı Sigortanın Şartları Nelerdir?

Sigorta yapabilmek için şartlar arasında pek çok farklı detay mevcuttur. 2022 isteğe bağlı sigorta yaptırmak isteyen vatandaşlar yasa kapsamında belli başlı şartlara tabi tutulmaktadır.

Bu şartlar aşağıdaki şekilde özetlenmiştir:

 • Kişilerin mutlaka 18 yaşını doldurmuş olması gereklidir.
 • Kişilerin Türkiye sınırları içinde yaşaması gerekmektedir.
 • 5510 sayılı kanun gereğinde kişiler tabi sigorta yapan meslek dallarından birinde çalışmamalıdır.
 • 4A sigorta kolunda çalışan bireyler için (part time çalışan kişiler) tam gün çalışmamalıdır. Tam gün çalışan insanlar da ayda 30 günden daha az çalışıyor olmalıdır.
 • Sigortalı olması nedeni ile kişinin mevcut bir aylığı olmamalıdır.
 • Kurum isteğe bağlı sigorta başvurusunu onaylamış olmalıdır.

İsteğe Bağlı Emekli Olmak İçin Aranan Koşullar Nelerdir?

İsteğe bağlı sigortayla emeklilik isteyen kişiler için devlet tarafından bazı şartlar oluşturulmuştur. Aşağıda bu şartları detaylı olarak elde edebilirsiniz:

 • İsteğe bağlı sigorta emeklisi olabilmek için kişinin belli bir prim ödemesi gerekmektedir. Ödenen primler minimum 3600 gün ve maksimum 9000 gün olarak belirlenmiştir.
 • Kişinin sigorta girişine bağlı olarak belli bir prim gün sayısı hesaplanmaktadır. İlk sigorta girişi 1999 yılında olan kişiler en az 10 yıl sigortalı kalmalıdır. Bunun yanı sıra 3600 gün prim ödemelerinin de tamamlanmış olması gerekmektedir. Bu iki şart da sağlanıyor ise kişi emekli olabilmektedir.
 • Sigorta girişi 1999 ile 2008 yılı arasında gerçekleştirilenler en az 4500 prim günü ödeme yapmış olmalıdır. Bunun yanı sıra kişilerden 15 yıllık bir aktif sigortalılık istenmektedir. 1999 ve 2008 yılları arasında sigortaya başlayanlar için yaş kriteri mevcuttur. Kadınlar 60 yaşında ve erkekler de 62 yaşında emekli olabilmektedir.
 • Sigorta girişi 2008 yılında ve sonrasında olan kişiler için istenen prim gün sayısı 5400’dür. Kişilerde emekli olmak için belli bir yaş zorunludur. Kadınlar 61 yaşına geldiklerinde erkekler de 63 yaşına geldiklerinde emekli olabilmektedir.
 • Kişiler isteğe bağlı olarak primlerini yatırır iken EK5 tarım sigortası üzerinden yapıyor iseler 7200 günlük bir prim sayısına ulaşmalıdırlar. 7200 altında kalan kişiler için emeklilik söz konusu değildir.
 • Ev hanımları prim günlerini yatırarak emekli olmak isterlerse 9000 gün prim ödemeleri gerekmektedir. Bu sayı minimum değerdir.

2022 İsteğe Bağlı Sigorta Toplam Kaç Yıl Ödenmektedir?

İsteğe bağlı sigortanın ödenmesi 2022 yılı için minimum olarak 5400 prim gününe tekabül etmektedir. Kişilerin ödeyebilecekleri maksimum gün sayısı ise 9 bin şeklinde belirlenmiştir. Verilen gün sayısı yıl cinsinden hesaplandığında kişilerin minimum 15 yıl maksimum da 25 yıl devlete isteğe bağlı bir şekilde ödeme yapması gerekmektedir. 

Sigorta Kaç Ay Ödenmez İse İptal Gerçekleşir?

Sigortanın iptali yalnızca ödenmeyen prim gün sayılarında yapılmaktadır. SGK şubelerine ya internet üzerinden ya da farklı bir yol ise en az 12 ay içinde primin ödenmesi gerekmektedir. Kişiler 12 ay boyunca ödeme yapmaz iseler emeklilik hakkını kaybetmektedir.

İsteğe Bağlı Sigortanın İptali Mümkün Müdür?

İsteğe bağlı sigortanın iptal edilmesi istenir ise kişilerden üç şey yapması istenmektedir. Devlet tarafından 2022 isteğe bağlı sigorta durumunun ortadan kaldırılması için gerekli olan aşamalar şu şekildedir:

 • Kişilerin başvurmuş oldukları isteğe bağlı sigorta için iptal taleplerini kendilerine en yakında bulunan SGK şubesine iletmeleri gerekmektedir.
 • Sigortalı vefat eder ise isteğe bağlı sigorta durumu sona ermektedir.
 • Kişilere başka bir ülkeden isteğe bağlı emeklik sayesinde aylık bağlanması durumunda başvurmuş olduğu diğer emeklilik iptal edilmektedir.
 • Kişiler verilen süre zarfında prim borçlarını yatırmaz iseler sigorta gerçekleşmemektedir.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

29 Yorum

 1. Merhaba; 1996 yılından itibaren 4400 gün 4A’dan primim var. İsteğe bağlı 4B(Bağkur) sistemine geçiş yaptım, eksik günlerimin bir kısmını 4b isteğe bağlı sisteminden devam etsem, 4A sistemi primi için bir katkısı bulunuyor mu?(4A olarak emekli olmak istiyorum.)

 2. Hocam Merhaba Annem şu an 52 yaşında. Dedemden “4A Ssk” Dul yetim maaşı alıyor. Kendi “4b bağkur isteğe bağlı sigortadan da” 08/02/2022 tarihi itibari ile toplam 5354 günü bulunmakta. Sigorta başlangıç tarihi 03.09.2003 olduğu için 4b bağkur 60 yaş 5400(15yıl) Prim ödeme gün sayısı veya 58 yaş 9000(25yıl) prim ödeme gün sayısına tabi.Hocam kendi daha düşükten emekli olacağı için dedemin yetim maaşı kesilmesin istiyoruz.Bu konuda merak ettiğim sorular bulunmakta.
  “Sorularım”
  1.)Eğer Annem 5400 prim ödeme gününü doldurup 60 yaşına gelirse Dedemden aldığı 4A SSk dul yetim maaşı direkt otomatik kesilip kendi 4b bağkur emekliliği mi bağlanacak? Yoksa Dedemin maaşını tercih edip onu almaya devam edebilir mi?
  2.)Eğer Annem 5400 prim ödeme gününü doldurup 58 yaşını geldiğinde ödediği primlerini geri iade alabilir mi? Yoksa 5400 günü doldurduğu için bu hakkı yanıp kayıp mı olur?
  “Bu 2 soruma net kesin doğru bilgi içeren bir cevap almamız lazım hocam! Şimdiden teşekkürler…”

 3. Merhaba 58 yaşındayım 2013 yılında ilk olarak bagkur tescılım var iş yerini 2019 ekim ayında devir ettim o tarihten beri sigortam yok(toplamda 6 yıl 7 ay kadar primim mevcut)isteğe bağlı emekli olabılır mıyım

 4. Merhaba, öncelikle vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim. 1974 doğumluyum. 10.2000 tarihinde kendi şirketim üzerinden bağkur girişim var. Öncesinde herhangi bir ssk, bağkur, isteğe bağlı vs hiçbir kaydım bulunmamakta. 2010 yılı aralık ayına kadar şirketim üzerinden ödedikten sonra, hisselerimi devrettiğim için sigortalılık halime isteğe bağlı bağkur olarak devam ettim.2019 mayıs ayına(dahil) kadar düzenli ödedim. 2019 Haziran tarihinden günümüze kadar yurt dışında olduğumdan ödeyemedim ve kendi kendine kapanmış. An itibari ile açtırıp geriye doğru da 12 ay satın aldım.(böyle bir imkan varmış) Şu an toplam hizmetim(bu yeni aldığım geriye dönük 12 ay ile birlikte), 18 yıl 11 ay ve 6820 gün gözükmekte. Primleri tabandan ödüyorum. Yani an itibari ile 941.76 TL Sorum şu şekilde;

  1- 9000 günü tamamlamak zorunda mıyım? Sitenizde isteğe bağlılıktan 4600 ve 5400 gibi prim günlerinde emekli olunabileceğini okudum. Bunlar kısmi emeklilik midir yoksa 9000 gün ile aynı haklara mı sahiptir? SGK’dan sadece askerlik borçlanması ile 58 yaş hakkım olduğunu öğrendim ve onunda 14 bin TL gibi bir rakam tuttuğunu söylediler. Askerliğimi 12.1999-07.2000 tarihleri arasında, yani bağkur kaydımdan önce yaptım.
  SGK personelinden bir türlü net bilgi alamıyorum.Bu şekilde 5400 gün ile emeklilik hakkım varsa, fazla ödemelerimi de geri alabilir miyim? Sonuç olarak ne yapmalıyım? Açıkçası aklım çok karıştı, boş yere zarara mı uğruyorum diye düşünmekteyim. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

  3- 60 yaşında emekli maaşı hakkı kazanacağım diye biliyorum, bunu öne çekebilme yolları var mıdır? Üniversite zamanında yapmış olduğum stajlarım var. Fakat herhangi bir kaydını bulamadım. Bir tanesi bir holding bünyesinde diğeri de Kalkınma Bankasında. Bunları bir şekilde saydırma ve bu sayede sigorta başlangıcımı ve dolayısı ile emeklilik yaşımı geriye çekme imkanım var mıdır?

  Vereceğiniz cevaplar için şimdiden çok teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim. Saygılarımla.

  1. Merhaba
   İsteğe bağlı Bağ-Kur ödemesinden 9000 bin günü tamamlamanız gerekmektedir.
   Emekliliğe 60 yaşında hak kazanıyorsunuz. Öne çekebilmek için sadece askerlik süresi kadar ödeme hakkınız bulunmaktadır.

 5. 30.12.2003 girişli 5100 günüm var… sormak istediğim şu an işten çıksam primimi kendim ödeyip isteğe bağlı olarak hangi şartlarda emekli olurum teşekkürler

  1. Merhaba
   İsteğe bağlı olarak Bağ-Kur şartlarında emekliliğe hak kazanırsıznız.

 6. 58 yasindayim 2011 de sigorta girişim var 7 yıldır çalışıyorum çalıştığım gün kadar sigortam yatıyor eksik günlerimi kendim geriye dönük yatırabilirmiyim 1293 sigorta günüm var kaç yaşında emekli olabilirim pirim dolmadan yaştan emekli olabilirmiyim

  1. Merhaba
   Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda 61 yaşına emekliliğe hak kazanmaktasınız.

 7. Merhaba Mehmet bey kızım mayıs 99 doğumlu hiç sigorta girişi yok kendisi hemşire lisesinden mezun büyük ihtimal ilerde hemşirelik mesleğini yapacak.basından duydum. şu an sigortası olan bayan 58 yaşında yılbaşından sonra sigortalı olan bayan 65 yaşında emekli olabilecekmiş. kızımı hemen isteğe bağlı sigortalı yaptırmak istiyorum ama hemşire olarak çalışırken ki sigortalılık aynı kapsamda mı yani emeklilik günü hesaplanırken isteğe bağlı sigortalılık başlangıç tarihi esas alınacak mı çünkü kendimin 94 yılından 10 gün sigortam var ancak nisan 95 ten beri bağkurluyum emeklilik yaşım bağkur başlangıç tarihinden hesaplanıyor aynı durum olmaması için ne yapmalıyız? Teşekkürler.

  1. 16/06/1989 ssk girişim 01/01/1966 doğum tarihim. 4275 sigorta günüm var. En avantajlı nasıl ne zaman emekli olabilirim

 8. 13.10 2008 yılında engelli bir çocugum dogdu 06.12 2013 yılında ilk engeli raporu aldık oranı %6o 2yıl sonraki raporu %74 oranında agır engelli raporu verildi. Hanım çocuk dogduktan sonra bir daha çalışamadı. Hanımı hangi sigorta pirimini yatırırsam kaç yaşında kaç lira pirim ödeyerek emekli olmasını saglayabilirim
  Sigota başlangıcı 01.01.2008
  Dogum tarihi. 29.06.1987

  1. Merhaba;engelli çocuğu olan annelerin ÇALIŞTIKLARI her yıla 1/4 oranında ekleme yapılacak ve eklenen süre kadar yaş haddinden düşülecek.

 9. 1976 doğumlu bir bayanım. 23.05.1993 yılında SSK ya giriş yaptım ve 1800 gün SSK primim var. 2015 yılından 90 gün Ek5 tarım SSK günüm var. Simdi çalışamıyor um. Hangi isteğe bağlı sigorta ya kayıt yapsam avantaj li olur. Kaç yasında emekli olurum. Ayrıca doğum borçlanması yapabilir miyim.

 10. merhaba sigorta girişim 25.01.1988 pirim günüm 2400 gün. şu anda ev hanımıyım.çocuğum yok.4A ssk Kapsamındayım.9 yıl ücretli olarak kamuda çalıştım .o yüzden çalışırken sigortam çalıştığım gün kadardı ve eksikti.Bunu tamamlamak üzere eksik gün primlerimi tamamıyla ödeyip mevcutta kazandığım emeklilik hakkımı kullanabilir miyim.çok teşekkür ederim saygılar.

  1. Merhaba;5225 günü tamamlayarak 44 yaşında emekli olabilirsiniz.Eksik günlerinizin tamamlanıp tamamlanmayacağı primlerinizin hangi kapsamda ve belge türüne bağlı olarak değişir.

  2. Merhaba 1991 girişim var1962 doğumluyum 570 iş günüm var 2500 yurtdışı borclanma yaptiriyorum 3600 günden yararlana biliyomuyum yararlana biliyorsam eksik günümü nasıl tamamlaya bilirim yaşım nedeniyle işte vermiyorlar turkiyedeyim artık gitmiycem yurt dışına napmam gerek bilgi verirmisiniz teşekkür ederim

   1. Merhaba
    İsteğe bağlı ödeme yaparak, gününüzü tamamlayabilir ve emekliliğe hak kazanabilirsiniz.

 11. Merhaba ben 5 yıllık SSK dan sigortalıyım ve işten çıkıcam çıktığım takdirde isteğe bağlı sigortalı olabilirmiyim ve bu 5 yıllık SSK da geçerli olurmu

  1. Merhaba 7280 gün öğretmen olarak 4c sigortam var ve 1. Derece 4. kademedeyim. Kalan sigorta günlerini isteğe bağlı emekli sandığı sigortası olarak dışardan ödeyerek emekli olabilir miyim? Emekli Tazminatımı alma konusunda her hangi bir sorun yaşarmıyım ? Son olarak emekli maaşım emekli öğretmen maaşı kadar mı olur?

   1. Merhaba
    İsteğe bağlı sigorta ödeme işlemi Bağ-Kur üzerinden yapılabilmektedir.

    1. Merhaba, öğretmen emekliliği haklarımı kaybetmemek için kalan sigortamı nasıl doldurabileceğim konusunda yol gösterebilir misiniz ? Teşekkür ederim,

     1. Merhaba
      Emeklilik hakkınız doğana kadar mesleğinizi devam ettirmeniz gerekmektedir.

 12. yeni yapılandıma yasasında 1998 2002 yılları arası ödeyemediğim içi iptal edilen isteğe bağlı sigortalarımı canladırıp ödeyebilirmiyim

 13. Ben 1959 doğumluyum isteğe bağlı sigortalı olabilir miyim eğer oluyorsa kaç yıl para yatirmaliyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu