Sigortalı Çalışanlara Müjde! Milyonlarca Çalışanı ve Emekliyi Yakından İlgilendiriyor!

Türkiye’de Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) bildirimi yapılan milyonlarca sigortalıyı ve emekliyi yakından ilgilendiren düzenlemeler yapılmaya devam ediliyor. SGK ikramiye, emeklilik süresi, erken emeklilik tarihi, askerlik ve doğum borçlanması gibi konular, sigortalı çalışanların en çok araştırdığı konular arasında yer alıyor. Sosyal Güvenlik mevzuatlarına göre erkekler sigortalı olmadan önce askerlik yapmışlarsa borçlanarak normalden daha erken bir tarihte emekli olma hakkından yararlanabiliyorlar. Yine aynı şekilde kadınlar da sigortalı oldukları dönem için doğum borçlanması yaparak erken emekli olma hakkına sahipler. Erken emeklilik ile ilgili en yeni gelişmeleri haberimizin içeriğinde bulabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından emekli, SSK’lı, Bağkur’lu ve EYT’li çalışan milyonları ilgilendiren mevzuat düzenlemeleri yapmaya devam ediyor. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ikramiye, emeklilik süresi, erken emeklilik tarihi ile askerlik ve doğum borçlanması gibi konular sigortalı vatandaşların gündemindeki yerini koruyor. Milyonlarca çalışan emeklilik hayallerine kavuşmak için gün saymaya devam ederken, kurumun emeklilik ile ilgili bilinmeyen fırsatlarından ve avantajlarından yararlanan sigortalılar daha erken emekli olabiliyor. Erken emekli olmak için sigortalı çalışanlara Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından tanınan pek çok yöntem bulunuyor. Erken emekli olabilmek için ne yapmanız gerektiğine dair bilinmesi gereken tüm detaylar haberimizde er alıyor.

Erken Emeklilik Mümkün Mü?

Milyonlarca çalışanın hayallerini süsleyen emeklilik için gerekli olan şartlar Sosyal Güvenlik mevzuatlarında ve ilgili kanunda yer alıyor. Bu şartlarda esneklik yaparak normalden daha erken bir tarihte emekli olmak mümkün olabiliyor. Pek çok çalışan vatandaşın hakkında bilgi sahibi olmak istediği erkekler için askerlik, kadınlar için doğum borçlanması yöntemleri erken emekli olmak için başvurulan en garantili yöntemlerin başında yer alıyor. Bunun yanı sıra 3600 prim ödeme şartını ve yaş koşulunu yerine getirerek doğal yollarla erken emekli olmak da mümkün olabiliyor. Tüm bu emeklilik türlerini ve şartlarını bilinmesi gereken detaylarıyla haberimizde bulabilirsiniz.

Kadınlarda Doğum Borçlanması ile Nasıl Emekli Olunur?

Emeklilik hayalleri, Türkiye’de çeşitli sektörlerde çalışma hayatına devam eden sigortalı kadınların da en çok ulaşmak istedikleri hedefler içinde yer alıyor. Çalışan kadınlar emekli olabilecekleri günün hayalini kurarken aynı zamanda Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından kendilerine tanınan avantajlardan da yararlanmayı ihmal etmiyor. Kurumun mevzuatlarına göre doğum borçlanması yaparak erken emeklilik mümkün hale getirilmiştir. Bu kapsamda doğum yapmadan önce SSK tescili bulunan yani sigortaya girişi yapılan kadınların, doğumdan itibaren 2 yıl içinde kendisi adına herhangi bir sigorta primi ödenmemesi ve doğumdan sonra 2 yıl boyunca çocuğunun sağ olması durumunda annelere tanınan doğum borçlanması yönteminden yararlanabiliyor. Bu yöntem sayesinde sigortalı çalışan kadınlar toplam 6 yıl kazandıkları için tam 6 yıl daha erken emeklilik hayallerine kavuşabiliyor.

Erkeklerde Askerlik Borçlanması ile Nasıl Emekli Olunur?

Sosyal Güvenlik mevzuatlarında erkekler için de erken emekli olabilmek adına avantajlı uygulamalar ve düzenlemeler yer alıyor. Bunlar arasında yer alan askerlik borçlanması, sigortalı erkek çalışanlar tarafından sık sık araştırılıyor. Türkiye’de milyonlarca sigortalı çalışan erkek vatandaş, daha erken emekli olmak için en garantili yolların başında askerlik borçlanmasını tercih ediyor. Askerlik vazifesini yapan erkekler, eğer işe girmeden önce bu görevini tamamlamışlarsa, Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) dışarıdan askerlik borçlanması yaparak 1-2 yıl kadar zaman kazanabiliyor. Böylelikle askerlik borçlanması yapan sigortalı vatandaşlar, normal şartlara göre 1-2 yıl daha erken emekli olabiliyor. Erkeklerde bu süreyi askerde geçirilen süre belirliyor.

SGK Erken Emekli Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir ?

İsteğe Bağlı Sigorta ile Nasıl Emekli Olunur?

Emeklilere Devletten Konut (Ev) Yardımı Kimler Alabilir?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu