Doğum Borçlanması Nasıl Yapılır, Kimler Yapabilir, Şartları Neler ?

Doğum borçlanması, SGK kapsamında çalışan ve çocuk sahibi olan kadınlar tarafından yapılmaktadır. Doğum borçlanması kullanım hakkı, en fazla 3 çocuğa kadar değerlendirilecektir. Doğum borçlanması sistemiyle, çalışan kadınların daha erken yaşta emeklilik hakkı elde etmesi sağlanır. Doğum borçlanması yapan kadınlar, borçlanma süresi için belirlenen prim tutarını elden ödeyecektir. Doğum borçlanması için belirlenen prim gün tutarı ödendikten sonra, belirlenen yaşta emeklilik talebi oluşturulması söz konusudur. Doğum borçlanması hakkı, SGK kapsamında ele alınan 4A – 4B – 4C sigortalı kadınların tamamını kapsamaktadır. Doğum borçlanması çalışmaları ve doğum borçlanması kullanımında belirlenen şartlar, yazı içerisinde tüm detaylarıyla ele alınmıştır.

Doğum Borçlanmasının Genel Özellikleri Nelerdir?

Kadınlar için hazırlanan doğum borçlanması kullanım hakkı, SGK kapsamındaki tüm sigorta kollarını içinde barındırmaktadır. Doğum borçlanması hakkı, SGK’lı kadın çalışanların sigorta primlerini erken dönemde tamamlamalarını sağlamaktadır. Doğum borçlanması, kadınların 3 çocuğa kadar ki doğumlarını ele almaktadır. Kadın çalışanların erken yaşta emekli olmasını sağlayan doğum borçlanması sistemi, her çocuk için 2 yıllık borçlanma hakkı vermektedir. Doğum borçlanması kullanımıyla, kişilerin emeklilik yaşı erkene çekilmektedir. En fazla 3 çocuk için kullanılan doğum borçlanmasıyla, 6 yıl daha erken emekli olunabilir. Doğum borçlanması için belirlenen sürenin tamamının kullanımı gibi bir zorunluluk olmadığından, emeklilik primlerinin tamamlayacak kadar doğum borçlanması yapılabilir. Her çocuk için 2 yıllık borçlanma üst limiti bulunurken, herhangi bir alt limit belirlenmemiştir. Doğum borçlanması için ödenmesi gereken prim tutarı, belirlenen borçlanma süresine göre aylık olarak hesaplanacaktır. Doğum borçlanması primlerini ödeyen ve emeklilik için belirlenen yaş sınırını tamamlayan kişiler, normal şekilde emekli olabilir ve ilk aydan itibaren, düzenli olarak emekli maaşı kullanabilirler.

Doğum Borçlanması Kullanım Şartları Nelerdir?

Doğum borçlanması hakkından faydalanmak için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen şartlar, aşağıda tüm detaylarıyla ele alınmıştır:

 • Doğum borçlanması için kadınların SGK kapsamında 4A / 4B / 4C sigorta kapsamında çalışması gerekir.
 • Doğumun gerçekleşmesi ve doğan çocukların hayatta kalması gerekir.
 • Sigortalıların en fazla 3 çocuk için borçlanma talep etmesine izin verilecektir.
 • Doğum borçlanması hakkından faydalanacak kadınların, sigorta başlangıcı bulunmalıdır.
 • Kürtaj ya da ölü doğumlar için doğum borçlanması talep edilemez.
 • En fazla 6 yıllık doğum borçlanması talebi oluşturulabilir.
 • Doğum borçlanmasının primleri, emeklilik süresine göre toplu ya da taksitli şekilde ödenmek durumundadır.

Doğum borçlanması için belirlenen toplam prim tutarı tamamlandığında, kişilere emeklilik hakkı verilecektir.

Kimler Doğum Borçlanması Yapabilir?

SGK kapsamında doğum borçlanması yapmak için kadın çalışan olmak gerekir. Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanlarının erken yaşta emekli olması amacıyla geliştirilen borçlanma hakları, kadınlar için doğum borçlanması olarak özelleştirilmiştir. Çocuk sahibi olan sigortalı kadın çalışanların erken yaşlarda emekliliğe ayrılmasını sağlayan doğum borçlanması, çalışanların çocuk sahibi olmasını teşvik etmektedir. Doğum borçlanması haricinde, yurt dışında yaşayan kadın ve erkek çalışanlar ya da askere giden erkeklere de borçlanma hakkı verilecektir. Doğum borçlanması ya da SGK kapsamında belirlenen farklı borçlanma hakları, aynı sistem üzerinden hesaplanacaktır. Borçlanma kriterlerine uyum sağlayan her vatandaşın, erken emeklilik için borçlanma yapma hakkı bulunmaktadır. Borçlanma süresi içerisinde, belirlenen prim tutarı tolu şekilde ödenebilir ya da SGK şartlarına uyum sağlanarak ödemeler taksitli hale getirilebilir.

Doğum Borçlanması Nasıl Hesaplanır?

Doğum borçlanmasının hesaplanması için dikkate alınan değerler, aşağıda detaylı şekilde sıralanmıştır:

 • Doğum borçlanması hesaplaması için asgari ve azami tutarlar belirlenmiştir. Asgari tutar üzerinden doğum borçlanması alt limiti hesaplanırken, azami tutar üzerinden doğum borçlanmasının üst limiti hesaplanacaktır.
 • Doğum borçlanması için ödenecek prim tutarı, kişilerin tercihine bırakılsa da son dönemde ödenen prim değeri üzerinden genel bir tutar hesaplanacaktır.
 • Doğum borçlanması prim hesaplamasında, kişilerin günlük kazancının %32’si üzerinden tutar hesaplanacaktır. Normal prim ödemelerinde, günlük olarak sosyal güvenlik kurumuna gönderilen tutar bu kadardır.
 • Kişilerin kaç günlük doğum borçlanması talep ettiği belirlendikten sonra, doğum borçlanması tutarı belirlenecektir.
 • 5 aylık doğum borçlanması talep edildiğinde, 120 günlük hesaplama üzerinden doğum borçlanması tutarı belirlenmektedir. 15 aylık doğum borçlanması talep eden kişiler, 450 günlük prim ödemesi üzerinden toplam doğum borçlanması primi ödemek durumundadır. 18 aylık doğum borçlanması talep ettiğinde, 540 gün üzerinden günlük prim tutarı belirlenmekte ve toplam prim tutarı hesaplanmaktadır.

Doğum borçlanması için belirlenen prim gün tutarı, günlük prim ödemesiyle çarpılmakta ve toplam doğum borçlanması tutarı hesaplanmaktadır. Son 3 ay içerisinde kişiler adına ödenen SGK prim borçlanma tutarı üzerinden, doğum borçlanması günlük primleri değerlendirilecektir.

Doğum Borçlanması Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğum borçlanması başvurusu için izlenmesi gereken adımlar, aşağıda tüm detaylarıyla ele alınmıştır:

 • Doğum borçlanması başvurusu yapmak için Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüğüne gidilmesi ya da e-devlet sisteminin kullanılması gerekir.
 • Doğum borçlanması için gerekli evraklar hazırlanarak, SGK müdürlüğüne elden ya da kurye aracılığıyla teslim edilmelidir.
 • Evraklar kuruma iletildikten sonra, kurum görevlileri tarafından sisteme işlenir ve kurum tarafından inceleme başlatılır.
 • Türkiye’nin herhangi bir ilinde yer alan SGK müdürlüğüne gidilerek, doğum borçlanması talebi oluşturulabilir.
 • Borçlanma başvurusunun ardından, emeklilik için talep edilen borçlanma gün sayısı kuruma bildirilmelidir.
 • Kurum tarafından yapılacak hesaplamanın ardından, toplam prim tutarı kişilere bildirilecektir.

Doğum borçlanması prim tutarı ödendikten sonra, kişilere emeklilik hakkı verilecektir.

Doğum Borçlanması Başvuru Sorgulamasının Detayları Nelerdir?

Doğum borçlanması başvurusunun sorgulanması için Sosyal Güvenlik Kurumu online işlemler sayfası kullanılmalıdır. E-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilen doğum borçlanması sorgulama işlemleri, aşağıda detaylıca ele alınmıştır:

Doğum Borçlanması Başvuru Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

 • https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-4a-dogum-borclanmasi-basvurusu bağlantı adresi kullanılarak, e-devlet sorgulama sayfası açılmalıdır.
 • Sistemde yer alan “Giriş Yap” seçeneğine tıkladıktan sonra, giriş sayfası açılmalıdır.
 • T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresinin doğrulanmasıyla, e-devlet girişi tamamlanacaktır.
 • Sisteme giriş yapıldıktan sonra, doğum borçlanması başvuru formu doldurulabilir ya da daha önceki dönemlerde gerçekleştirilen doğum borçlanması başvurusu için sorgulama başlatılabilir.
 • Doğum borçlanması başvuru sorgulaması seçeneği tercih edilerek, önceki dönemlerde gerçekleştirilen başvurunun son durumu teyit edilebilir.

Doğum borçlanması başvurusu onaylandığında, sorgulama raporunda detaylı bilgilendirmeye yer verilecektir. Başvuru sonucu olumsuz sayıldığında, doğum borçlanması için herhangi bir rapor ya da bilgiye yer verilmeyecektir. Doğum borçlanması prim ödemeleri geciktirilirse, tekrardan başvuru yapılana kadar ilk başvuru askıya alınacaktır.

Doğum Borçlanmasının Getirileri Nelerdir?

Doğum borçlanması uygulamasının, kişilere sağladığı getiriler aşağıda tüm detaylarıyla ele alınmıştır:

 • Doğum borçlanması kullanımıyla, kişilerin emeklilik yaşı erkene çekilmektedir. İleri yaşta emekli olmak yerine, 6 yıla kadar geriye çekilen süreyle doğum borçlanması elde edilebilir.
 • Doğum borçlanması için belirlenen süre, kişilerin talebine göre değişiklik gösterir.
 • Doğum yapan kadınların dışında, 2 yaşından büyük çocukları evlatlık edinen kadınlar da doğum borçlanması hakkından faydalanabilir.
 • Doğum borçlanması için belirlenen süre içerisinde, çalışma hayatına devam etme zorunluluğu bulunmamaktadır.
 • Emeklilik süresine göre, doğum borçlanması primleri toplu ya da taksitli şekilde ödenebilir.
 • 65 yaşın altındaki tüm kadın çalışanlar, doğum borçlanması hakkından faydalanabilirler.

Doğum borçlanmasının getirisi, uzun dönem çalışmaya gerek kalmadan, istenen prim sınırından emeklilik elde edilmesidir.

SGK Çeyiz Parası Evlenme Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Sorgulama Nasıl Yapılır?

Çocuk Yardım Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

302 Yorum

 1. merhaba, 1989-1990 yıllarında lise öğrencisi iken staj yaptım ama gün prim yok sadece sigorta numarası geçerli, 1994 yılında bir çocum oldu 1999 yılında kamu kurumunda işe girdim çalışyorum çocuk için borçlanma yapabilirmiyim yaşımı ne kadar etkiler

 2. Eşim hamile , şubatta işten çıkmak sorunda kaldı geriye dönük ve ileriye dönük doğum borçlanması yapabilir miyiz?

  1. Merhaba
   Doğum borçlanması yapabilmek için eşinizin 32.haftadan sonra doğum izninie ayrılması ve çocuğun sağ olması gerekmektedir.

 3. 1998 de sigorta başlangıcım var 1999 8 3 doğumlu 2000 30 11 de2. Dogum yaptım %75 engelli oğlum var isteğe bağlı sigorta yatırıyorum dogum borclanmasi yapabilirmiyim 3300 sigortalılık günüm var 1977 doğumluyum ne zaman emekli olurum

 4. Merhaba hocam benim eşim 1969 dogumlu 1.9.1985 yılın da sigortali ise başladı.27.10 .1988 de işten ayrıldı.bir daha çalışmadı.5 .8.2019 da tekrar ise girdi.bu süreç içinde 1989 ve1991 yıllarında 2 dogum yapti dogum borçlanmasindan yararlanabilirmi birde bu kriterlerde ne zaman emekli olabilir

 5. mrb hocam.Ben eyt liyim. 1997 kasim da ise girdim. 2006 da bir kizim oldu. kizim 7 aylikiken tekrar ayni yerde calistim. sonra 2014 nisan da ayrildim. 2016 haziran da oglum oldu. yeni kanuna gore 5975 gun isteniyor. Benim 5700 gunum var. kizimdan d.borclanmasi hesabima gore 4 ay d. borclanmasi yapabiliyorum fakat oglum isten ciktiktan 2 yil 3ay sonra oldugundan dolayi dogum borclanmasi yapip prim gun sayima dahil edebilirmiyim.Tesekkur ederim.

 6. merhabalar,
  bu emeklilik yaşının düşürülmesi ile ilgili bir çalışma yapılmıyormu 58 yaşında emekli olunur düşünsene 60 yaşında kalpkrizi geçirip öldüğünü iki senemi yiyeceğim emekli maaşını bunun içinmi sabahtan akşama kadar asgarı ücretle çalışıyoruz cocugum evliyse eşimde olduyse maaşım kime kalacak baştakiler tomarla para alıyorlar tabi yerlerini bırakmıyorlar bende o kadar kazansam mezardan çıkar yine çalışırım hakkımızı yiyorlar o sırattan kimse geçemeyecek bari bayanların 45-50 olsun erkeklerin 50-55 olsun sonra genç nufus işsiz tabiii işsiz olur sen adımı emekli edip kadromu açıyosun özel sktor beni 58 kadar çalıştırırmı ahım gittim vahım kalmış nasıl emekli olcaz insanlar bu kadar kaz kafalı olmamalı akıl fikir vermiş allah 58 kadar özel sektor kimi tutar çok kızkınım çokkk neyse öteki tarafta karşıma çıkacaklar kimsede geri dönmediğinie göre oradan düşün aşağıya diyeceğim

 7. merhabalar,
  27.09.1999 staj başlangıcım var 25.08.2005 işe girişim mevcut ve hala çalışıyorum 2017 doğumlu bir bebeğim var 8 sene prim günüm var bunun 2 senesini borçlanabilirmiyim yoksa çalıştığım için bu hakkım yandımı

  1. Merhaba;doğumdan hemen sonra çalışmaya devam ettiyseniz borçlanma hakkınız maalesef yok,normal şartlarda 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

 8. Staj baslangicim 1998 ilk çocuğum 2003 doğumlu ikincisi 2007 her ikisi içinde borçlanma yapabilirmiyim sigorta başlangıç tarihim 2012 staj dan sonraki borçlanma durumunda emeklilikte yaştan ne kadar fayda sağlarım
  Teşekkürler

 9. Eksik günlerimi tamamlamak için doğum borçlanmasi yaptik.Dilekcemde kismi borçlanma yapmak istediğim tarihi yazarak belirttim.Kismi ödemeyi yaptim.Ama sgk kismi ödemeyi çocuğun ikinci yaş gününden geriye dönük olarak primlerime yansitti.Bunu değistirmek için ne tavsiye edersiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu