2019 Emeklilere Devletten Konut (Ev) Yardımı Şartları

28.08.2019
458
A+
A-
2019 Emeklilere Devletten Konut (Ev) Yardımı Şartları

2019 yılında emeklilere devletten konut yardımının başlıca şartları; kişilerin emekli olduklarını kanıtlayabiliyor olmaları ve hem kendilerinin hem de aynı hane içerisinde yaşadıkları kişilerin üzerlerine kayıtlı bir evlerinin olmamasıdır. Emeklilerin devletten konut yardımı almaları halinde; uygun faiz seçenekleri ile konut kredisi alabilecekleri bankalar, Ziraat Bankası ve Halk Bankası’dır. Kişiler bu bankalardan konut kredisi aldıklarından herhangi bir kredi tahsis ücreti ödemeden, maksimum 20 yıla kadar vade seçeneği ile kredi alabilmektedirler. Kişilerin devletten konut yardımı alabilmeleri için; TOKİ’nin projelerini takip etmeleri ve ona göre kendi şehirlerindeki projelere başvurmaları gereklidir.

TOKİ Projesine Başvuru Şartları Nelerdir?

TOKİ projesine başvuru şartları şunlardır:

 • TOKİ projesine başvuru yapacak olan emeklilerin; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları gereklidir.
 • TOKİ projesine başvuru yapacak olan emeklilerin; başvuru yapacakları projenin bulunduğu il veya ilçede en az 1 yıldır ikamet ediyor olması gereklidir.
 • TOKİ projesine başvuru yapacak olan emeklinin; daha önce Toplu Konut İdaresi’nden herhangi bir konut almamış olması gereklidir. Ayrıca Toplu Konut İdaresi’nden konut kredisi kullanmamış olması da gereklidir.
 • TOKİ projesine başvuru yapacak olan emeklinin; kendisinin, eşinin, velayeti altında bulunan çocuklarının üzerlerine kayıtlı evin olmaması gereklidir. Tarla, bağ, bahçe, köy evi ve iş yeri buna dahil değildir.
 • TOKİ projesine başvuru yapacak olan emeklinin; hali hazırda yaşadığı hanesinde kişi başına düşen aylık gelir hesaplandığında, bu gelirin 4.800 TL’yi geçmiyor olması gereklidir. 3+1 konut tipine başvuru yapacakları kapsamayan bir şarttır.
 • TOKİ projesine başvuru yapacak olan emeklinin; kendisi ile beraber aynı hanede yaşadığı eşi veya çocukları aynı projeye başvuru yapamamaktadır.
 • TOKİ projesine başvuru yapacak olan kişiler eğer 2+1 konut için başvuru yapacaklar ise; 25 yaşını tamamlamış olmaları gereklidir. Eğer 3+1 konut tipine başvuru yapacaklar ise; 18 yaşını tamamlamış olmaları gereklidir.

TOKİ Projesine Başvuru İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

TOKİ projesine başvuru için gerekli belgeler şunlardır:

 • TOKİ projesine başvuru yapmak isteyen kişinin kimlik belgesinin fotokopisi gereklidir. Kişinin kimlik belgesi olarak kullandığı belgenin üzerinde T.C. kimlik numarasının olması gereklidir.
 • TOKİ projesine başvuru yapacak olan emeklilerin; emekli olduklarını gösteren bir belge ile birlikte projeye başvuru yapmaları gereklidir.
 • TOKİ projesine başvuru yapacak olan kişiler eğer şehit ailesi, dul veya yetim ise; hak sahipliği belgesi alarak bu belge ile birlikte başvuru yapmaları gereklidir.
 • TOKİ projesine başvuru yapacak olan kişiler eğer engelli iseler; en az %40 engellerinin olduğunu kanıtlayan bir heyet raporu ile birlikte başvuru yapmaları gereklidir.

TOKİ Projesi Başvuru Tarihleri Nelerdir?

TOKİ projesi başvuru tarihleri şunlardır:

 • Şehit ailesi, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetim olan kişiler 1. kategori olarak değerlendirilmektedir ve bu kişilerin; 15 Nisan ile 19 Nisan tarihleri arasında başvuru yapmaları gereklidir.
 • En az %40 engelli olan vatandaşlar 2. kategori olarak değerlendirilmektedir ve bu kişilerin; 8 Nisan ile 12 Nisan tarihleri arasında başvuru yapmaları gereklidir.
 • Emekli olmuş olan vatandaşlar 3. kategori olarak değerlendirilmektedir ve bu kişilerin; 26 Mart ile 5 Nisan tarihleri arasında başvuru yapmaları gereklidir.
 • Diğer alıcı adayları 4. kategori olarak değerlendirilmektedir ve bu kişilerin; 6 Mart ile 25 Mart tarihleri arasında başvuru yapmaları gereklidir.

TOKİ Evleri İçin Emeklilerden Ne Kadar Başvuru Bedeli Alınmaktadır?

TOKİ evleri için emeklilerden aşınan başvuru bedeli; kişilerin başvuru yaptıkları evin 2+1 veya 3+1 olmasına göre değişiklik göstermektedir. 2+1 daireye başvuru yapacak olan emeklilerin 500 TL başvuru bedeli ödemeleri gereklidir. 3+1 daireye başvuru yapacak olan emeklilerin; 1000 TL başvuru bedeli ödemeleri gereklidir.

Halk Bankası Emekliye Konut Kredisinin Özellikleri Nelerdir?

Halk Bankası emekliye konut kredisinin özellikleri şunlardır:

 • Halk Bankası; TOKİ projelerinden yararlanmak isteyen emeklilere 120 aya varan vade seçeneği ile konut kredisi sunmaktadır.
 • Halk Bankası; TOKİ projelerinden yararlanmak isteyen emeklilere %1.28 ile %1.38 arasında faiz oranı uygulamaktadır.
 • Halk Bankası; TOKİ projelerinden yararlanmak isteyen emeklilere verdiği konut kredisi için herhangi bir kredi tahsis ücreti almamaktadır.

Ziraat Bankası Emekliye Konut Kredisinin Özellikleri Nelerdir?

Ziraat Bankası emekliye konut kredisinin özellikleri şunlardır:

 • Ziraat Bankası’nın TOKİ projesinden faydalanmak isteyen emeklilere sunduğu vade seçenekleri 120 aya kadardır.
 • Ziraat Bankası’nın TOKİ projesinden faydalanmak isteyen emeklilere sunduğu faiz oranları; %1.28 ile %1.38 arasındadır.
 • Ziraat Bankası TOKİ projesinden yararlanmak için konut kredisi alan kişilerin kredilerinden herhangi bir kredi tahsis ücreti almamaktadır.

TOKİ Konutlarına Başvuru Süreci Nasıldır?

TOKİ konutlarına başvuru süreci şöyledir:

 • TOKİ öncelikli olarak ilgili konutların ihalesini yaparak, konutlar için satı fiyatını belirlemektedir.
 • Kişilerin ilgili TOKİ konutlarına beklentilerine uygun olanını seçip ona göre başvuru yapmaları gereklidir.
 • Ardından TOKİ, başvuru yapan kişiler arasında bir kura çekmek için bir tarih belirleyerek bu tarihi duyurmaktadır. Kişilerin https://www.toki.gov.tr adresinden duyurular kısmından bu tarihleri takip edebilmeleri mümkündür.
 • Hak Sahibi Belirleme kurası adı altında çekilen kuraya göre; kişilerin hangi evin sahibi olacakları belirlenmektedir.
 • Ardından kişilere eğer kura sonucunda ev çıkmış ise; kişilerin evin ödemesini yapmaya başlamaları gereklidir.

TOKİ Konutlarının Fiyatları Ne Kadardır?

TOKİ konutlarının fiyatları; dairelerin durumlarına göre değişiklik göstermektedir. TOKİ projesinden 2+1 daire almak isteyen kişilerin; 116.400 TL ödemesi gereklidir. TOKİ konutlarından 3+1 daire almak isteyen kişilerin; 170.720 TL ödemesi gereklidir.

TOKİ Konut Taksitleri Ne Zaman Ödenmeye Başlanır?

TOKİ konut taksitlerinin ödenmeye başlandığı tarih; kişinin hangi tip konutu aldığına göre değişiklik göstermektedir. Kişi eğer 2+1 konut almış ise; ilgili TOKİ konutunu teslim aldığı ayın hemen ertesi ayı ödeme yapmaya başlamalıdır. Kişi eğer 3+1 konut almış ise; kendisine imzalatılan sözleşmenin imzalanma tarihinin ertesi ayından itibaren taksit ödemelerini yapmaya başlaması gereklidir.

TOKİ Konutları Kaç Metrekaredir?

TOKİ konutlarının metrekaresi, kişinin seçtiği konut tipine göre değişiklik göstermek ile birlikte; kişinin 2+1 konut tipini seçmesi durumunda kişi 75 metrekare ile 85 metrekare arasında bir konut sahibi olacaktır ve kişinin 3+1 konut tipini seçmesi durumunda kişi 110 metrekare ile 128 metrekare arasında bir konut sahibi olacaktır.

TOKİ Konutlarının Örnek Ödeme Planı Nasıldır?

TOKİ konutlarının ödeme planı örnekleri şunlardır:

 • TOKİ projesinden yararlanmak isteyen bir emekli eğer 2+1 konut tipini seçmiş ise; toplamda ödemesi gereken miktar 116.400 TL’dir ve kişinin peşinat olarak bu miktarın %12’sini ödemesi gereklidir. Yani peşinat 13.988 TL olmaktadır. Kişi eğer 240 ay vade ile konut kredisi alır ise; aylık en az 388 TL taksit ödemesi gereklidir.
 • TOKİ projesinden yararlanmak isteyen bir emekli eğer 3+1 konut tipini seçmiş ise; toplamda ödemesi gereken miktar 170.720 TL’dir ve kişinin peşinat olarak bu miktarın %10’unu ödemesi gereklidir. Yani peşinat 17.072 TL olmaktadır. Kişi eğer 240 ay vade ile konut kredisi alır ise; aylık en az 759 TL taksit ödemesi gereklidir.

SSK, SGK Erken Emeklilik Şartları Nelerdir ?

Emeklilere Faizsiz Banka Kredisi Veren Bankalar

Emeklilik Yaş Tablosu Tüm Detayları

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. semahat kılıç dedi ki:

  Ben 2010 yılında esimi kaybettim ordu fatsada yaşıyorum bağkur emeklisiyim kirada oturuyorum bir ev sahibi olmak istiyorum bu projelerden bizde faydalana biliyormuyuz.ordu fatsaya ne zaman gelir bu yardımlar.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Projenin henüz ayrıntısı belli olmuş değil.Olduğunda sizleri buradan bilgilendiririz tekrar.Ordu Fatsa’ya ne zaman geleceği konusunda herhangi bir bilgimiz yok.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 2. adnan solak dedi ki:

  2006 yılında emekli olaldum hiç evim yok rize güneysu da kirada oturmaktayim güneysuyada bu konut yardımı olacakmı dar gelirlılerde yim üç tane çoçuk okutuyorum dişardan yani komşulardan yardım alıyorum ayrıca bankalarada kıredı borcum var borçlanmişim ev almakiçin bu konut yardımına gercekten ihtiyacim var gerekenın yapilmasını arz ederım saygılarımla

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Bununla ilgili takibi http://www.toki.gov.tr adresinde yer alan “emeklilere özel” kısmından yapabilirsimiz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.