Koronavirüs salgını sebebiyle devlet tarafından vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtılan maskeler ile ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor. İstanbul Eczacı Odası, vatandaşlara maske dağıtımı konusunda yaşanan yoğunluğun azaltılması için yeni kararlar alındığını duyurdu. Bugünden itibaren kamu kurumu çalışanları (memurlar) ile herhangi bir iş yerinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) tabi olarak çalışanlar eczaneye gidip ücretsiz maske alamayacak. Uygulama öncesinde sadece 20 yaş altı ile 65 yaş üstü vatandaşlar maske verilmiyordu. Ücretsiz maske alma hakkı bulunmayan bu yaş grubundakiler için süresiz sokağa çıkma kısıtlamasına halen devam ediliyor. SGK’lı çalışanların koronavirüs salgını ile mücadelede ücretsiz maske dağıtımı hakkında son gelişmeleri haberimizden takip edebilirsiniz. Türkiye’de koronavirüs salgınında ilk vakanın tespit edilmesinin ardından yaklaşık 2 ay geride kaldı. Elde edilen son verilere göre 11 – 21 Nisan tarihleri arasında İstanbul’da eczaneler aracılığıyla vatandaşlara toplam 13 milyon maske dağıtıldı. İstanbul Eczacı Odası, ücretsiz maske dağıtımıyla ilgili yeni bir düzenlemeye gidildiğini kamuoyuna yazılı açıklama yaparak duyurdu.

SGK’lı Çalışanlar Ücretsiz Maske Alamayacak

İstanbul Eczacı Odası tarafından yapılan yazılı açıklamada “Eczanelerimizden ücretsiz maske dağıtımı esnasında yaşadığımız yoğunluğun azaltılması yönünde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) ile yaptığımız görüşmeler sonucunda yeni düzenlemeler yapılmıştır.” ifadeleri kullanıldı. Alınan yeni karar kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar (memurlar) ile herhangi bir iş yerinde SGK’lı olarak çalışan vatandaşların, eczanelerden dağıtılan ücretsiz maske sisteminden faydalanamayacağı açıklandı. Bu koşullarda olan vatandaşların, maskelerini çalıştıkları kurum ve iş yerlerinden temin edecekleri belirtildi. Açıklanan yeni uygulama öncesinde 20 yaşından küçük olanlar ile 65 yaşından büyük olanlar eczanelerden maske alamıyordu. Bu yaş grubundaki vatandaşlara süresiz sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmaya devam ediyor. Maske satışı da yasak olduğu için işverenlerin çalışanlarına vereceği söylenen maskelerin nereden ve nasıl temin edileceği de merak konusu haline geldi.

Eczacılar Odası Başkanı’ndan Açıklama

İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu, kamuoyuna duyurulan yeni düzenleme ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “İstanbul’da 5 bin eczane 15 gündür maske dağıtıyor. Vatandaşlarımızın maske ulaşması ve eczanelerdeki yoğunluk anlamında sıkıntılar yaşadık. Yaşadıklarımızı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’yla paylaştık.” dedi. Uygulamada değişiklik olduğunu belirten Sarıalioğlu, kamu kurumlarında çalışan veya herhangi bir işyerinde SGK’lı çalışan vatandaşların maskelerinin, çalıştıkları kurumlar ve iş yerlerinden temin edileceğini söyledi. İşverenler çalışanlara vermesi gereken ücretsiz maskeleri Devlet Malzeme Ofisi’ne (DMO) giderek temin etmek zorunda kalacak. İş yerlerinde faaliyetlerine devam eden SGK’lı çalışanlar için işverenler, çalıştırdığı personele haftalık kullanım koşullarına göre ücretsiz maskesini dağıtma yükümlülüğü bulunuyor. Bu konuda İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu uygulamanın faydalarını şu sözlerle ifade etti: “Bunun iki yönlü faydası olacak. Vatandaşın maskeye ulaşım hızını artırmış olacağız. Eczanelerimizdeki yoğunluğu azaltacağımız için bulaş riski de azalacak. Bu da ciddi bir katkı sağlayacak.”

SGK’lı Sayısı 22 Milyon, Kamu Personeli 4.5 Milyon

Kamu kurumu ya da SGK’lı çalışanların 20 yaş üstü çocukları, 65 yaş altı anne-babaları, çalışmayan eşleri, eczanelerden ücretsiz maske temin edebilecek. Böylelikle bir hesapla 6 milyon kişi maske almaya devam edecek. Türkiye’de mevcut kayıtlara göre SGK’ya kayıtlı 22 milyon kişi bulunuyor. Kamuda çalışan kişi sayısı ise 4 milyon 569 bin 916. Bu veriler de ücretsiz maske alma hakkı olan kişi sayısının yaklaşık 23.5 milyon kişi olduğunu ortaya koyuyor.

Koronavirüs Nedeniyle İşsiz Kalan Sigortasız Çalışanlara Ödeme Yapılacak Mı?

Memurları Yakından İlgilendiriyor! Yıllık İzin Kullanımında Yol İzni Haklarına Dikkat

Kısa Çalışma Ödeneği Alacak 3 Milyon Kişiye Ek Ödeme Mi Geliyor?