Koronavirüs Nedeniyle İşsiz Kalan Sigortasız Çalışanlara Ödeme Yapılacak Mı?

Tüm dünyada hızlı bir şekilde yayıldığı gibi Türkiye’de de vatandaşların yaşamını tehdit eden koronavirüs salgını ile mücadele devam ediyor. Koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında binlerce küçük işletme üretim ve hizmet faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldı. Bu iş yerlerinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) tabi olup sigortalı olarak çalışan işçiler, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı öncülüğünde başlatılan kısa çalışma ödeneği veya İŞKUR üzerinden alınan işsizlik maaşı gibi destek programlarından yararlanabiliyor. Ancak aynı işletmelerde sigortasız olarak çalışanların durumu merak ediliyor. Herhangi bir iş yerinde çalıştığı halde SGK’ya bildirimi yapılmayan kayıt dışı işçilere bu süreçte ekonomik destek programı olup olmadığı vatandaşlar tarafından araştırılmaya devam ediliyor. Koronavirüs salgını sebebiyle işsiz kalan sigortasız çalışanlara yönelik ekonomik destek programları hakkında detayları bilgileri haberimizde bulabilirsiniz.

Koronavirüs salgını dolayısıyla kapatılan iş yerlerinde sigortasız olarak çalışırken işsiz kalanlar, yevmiyeli gündelikçi çalışanlar ve benzeri koşullarda olan işçilere yönelik düzenli bir maaş desteği yapılmadığı açıklandı. Herhangi bir işyerinde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bildirimi olmadan çalışan vatandaşların iş sözleşmesi bulunmadığı için bu durumda olan kişilerin devletin resmi kurumlarından maaş alması ne yazık ki mümkün olamıyor. Fakat bu kapsama giren işçilerin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından başlatılan ve 3. faz ödemelerine geçilen sosyal destek programından yararlanabileceği bildiriliyor. İş yerinde sigorta bildirimi yapılmadan gündelikçi, kısa zamanlı ve yevmiyeli çalışan işçilerin başvuruda bulunabileceği sosyal yardım programı kapsamında, başvurusu onaylanan vatandaşlara 1000 TL para desteği yapılacak.

Sigortasız Çalışanların 1000 TL Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, sosyal yardım ödemeleri kapsamında nakdi destek hakkından yararlanmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşların başvurularının alınmaya başlandığını duyurmuştu. Sosyal yardım ödemelerinde 3. faz için başvurular devam ediyor. Koronavirüs salgını sebebiyle kapatılan iş yerinde sigortasız çalıştırılan ve bu süreçte gelir kaybına uğrayan vatandaşlar e-Devlet Kapısı sistemi üzerinden 1000 TL sosyal yardım başvurusu yapabiliyor.

Ancak e-Devlet sistemi üzerinden yapılan  online başvurularda başvuru sahibinin T.C. kimlik numarasının son hanesine göre farklı günlerde başvuruda bulunulması gerekiyor.

Kimlik numarasının son hanesi;

 • 0 olanlar pazartesi günleri,
 • 2 olanlar Salı günleri
 • 4 olanlar Çarşamba günleri
 • 6 olanlar Perşembe günleri
 • 8 olanlar ise Cuma günleri başvurularını yapabilecek.

Cumartesi ve Pazar günleri ise herhangi bir sınırlama olmadığı için bütün vatandaşlar diledikleri gibi e-Devlet Kapısı sistemi üzerinden 1000 TL sosyal yardım başvurularını tamamlayabilecek.

Sigortasız Çalışanların 1000 TL Sosyal Yardım Başvuru Koşulları

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Pandemi Sosyal Destek Programı tarafından yapılan başvuru açıklamasında, 3. faz sosyal yardım başvurularının alınmaya başladığı duyuruldu. Başvuruda bulunanları yakından ilgilendiren koşullar şu şekilde sıralandı:

 • Başvuru süreçleri e-devlet üzerinden takip edilebilecektir.
 • Aynı haneden birden çok başvuru yapılması halinde, tek başvuru olarak değerlendirilecektir.
 • Başvuran kişinin hanesinde aşağıda belirtilen kapsamlarda yer alan birinin bulunması halinde başvuru değerlendirmeye alınmayacaktır:
  • Pandemi Sosyal Destek Programı’ndan daha önceki 1. ve 2. faz kapsamında 1000 TL destekten yararlanmış olanlar
  • 5510 sayılı Kanunun 4/a maddesi kapsamındaki kamu işçileri ve memurlar
  • SGK’dan gelir ya da aylık alanlar (emekliler)
  • İŞKUR İşsizlik Ödeneğinden faydalananlar
  • İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalananlar

Bu koşulların dışında kalan sigortasız çalışanların e-Devlet Kapısı sistemi üzerinden 1000 TL sosyal yardım parası başvurusu yapmaları halinde bu ödemeden yararlanabilecekleri açıklandı.

İşsizlik Maaşı Başvurusu Reddedilenlere Verilecek 1.170 TL Desteğin Detayları Açıklandı!

Temel İhtiyaç Kredisi Kampanya Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

Devlet Elektrik Desteği Para Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu